آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: عیب یابی پاور ساپلای به کمک اسیلوسکوپ

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام خسته نباشید
کسی تا حالا برای عیب یابی پاور از اسیلوسکوپ استفاده کرده
چون فکر میکنم خیلی راحت تر از مولتی متر میشه با اسکوپ این کارو کرد
مثلا تشخیص سالم بودن آی سی اسیلاتور رو با اسکوپ میشه فهمید ولی با مولتی متر نمیشه و فقط باید تعویض کرد
یا خروجی ترانس کاهنده که میره دیود های شاتکی رو با مولتی متر نمیشه گرفت (تا قبل از دیود) و لی با اسکوپ میشه اندازه گرفت
در نتیجه براحتی با اسکوپ میشه عیب بای کرد
کسی اطلاعاتی داره در این مورد که به فرض برای نمیایش شکل موج خروجی آی سی اسیلاتور چه طوری باید به اسکوپ وصل کنیم؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام خسته نباشید
کسی تا حالا برای عیب یابی پاور از اسیلوسکوپ استفاده کرده
چون فکر میکنم خیلی راحت تر از مولتی متر میشه با اسکوپ این کارو کرد
مثلا تشخیص سالم بودن آی سی اسیلاتور رو با اسکوپ میشه فهمید ولی با مولتی متر نمیشه و فقط باید تعویض کرد
یا خروجی ترانس کاهنده که میره دیود های شاتکی رو با مولتی متر نمیشه گرفت (تا قبل از دیود) و لی با اسکوپ میشه اندازه گرفت
در نتیجه براحتی با اسکوپ میشه عیب بای کرد
کسی اطلاعاتی داره در این مورد که به فرض برای نمیایش شکل موج خروجی آی سی اسیلاتور چه طوری باید به اسکوپ وصل کنیم؟

با سلام،
تا جایی که من میدونم به طور کلی برای تست کامپیوتر با اسیلوسکوپ احتیاج به اسیلوسکوپ حداقل 100 مگاهرتزی داریم که برای تعمیرگاه مقرون به صرفه نیست، برای پاور نمیدونم، اما مسلما اسیلوسکوپ وسیله بسیار مفیدی برای تعمیر و تحلیل مدار است. استاد با نام کاربری غزال و سایر اساتید که اطلاعات و دانش بالایی در زمینه الکترونیک دارند اگه لطف کنند و راهنمایی کنند بسیار سپاسگذار میشوم.

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
تو پاورهای قدیمی زیاد لزومی نداشت استفاده از اسلیسکوپ برای عیب یابی . تو پاورهای جدید وضع کمی فرق میکنه به دلیل این که تقریبا دیجیتالی شدند و از مبدل های DC TO DC استفاده میکنند .ایسی های بیشتر و جدیدتری بکار رفته هم از لحاظ PWM و اسیلاتور هم از لحاظ ایسی های پروتکشن کاربرد بیشتری پیدا میکنند .

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
بله دقیقا اگر اساتید و بزرگان راهنمایی کنند در این مورد خیلی کمک خوبی هست که روی پاور شروع کنیم چون مولتی متر دیگه تقریبا قدیمی شده و باید علم تعمیرکاران هم به روز بشه

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
نتیجه تحقیق من روی عیب یابی پاور با اسیلوسکوپ امروز این بود
اگر کسی کار کرده یا میدونه که نتایج من غلط هست لطفا راهنمایی کنه

من با پاوری با آی سی tl494 شروع کردم
پایه 8 و 11 این پاور خروجی اسیلاتور هست که با اسکوپ خروجی رو گرفتم یک سیگنال مربعی با فرکانس بسیار بالا داشت با دامنه ولتاژ پیک تو پیک 2 ولت

چون دستگاه اسیلوسکوپ من تا 20mhz نشان میدهد نتونستم فرکانس این سیگنال اسیلاتور رو بفهمم

خروجی چاپر استندبای قبل از دیود یعنی سیگنال ac رو ولتاژ 15-16 ولت نشون میده و بعد از دیود که dc شده و 5 ولت نشون میده

خروجی چاپر drive یعنی چوک وسط رو هم

توی عکس ضمیمه کردم مقدار ولتاژهاش رو

این نتیجه تحقیق من بود حالا دوستان نظری دارند میشنوم

پیوست‌ها

• 8.3 کیلوبایت بازدیدها: 216

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
نتیجه تحقیق من روی عیب یابی پاور با اسیلوسکوپ امروز این بود
اگر کسی کار کرده یا میدونه که نتایج من غلط هست لطفا راهنمایی کنه

من با پاوری با آی سی tl494 شروع کردم
پایه 8 و 11 این پاور خروجی اسیلاتور هست که با اسکوپ خروجی رو گرفتم یک سیگنال مربعی با فرکانس بسیار بالا داشت با دامنه ولتاژ پیک تو پیک 2 ولت

چون دستگاه اسیلوسکوپ من تا 20mhz نشان میدهد نتونستم فرکانس این سیگنال اسیلاتور رو بفهمم

خروجی چاپر استندبای قبل از دیود یعنی سیگنال ac رو ولتاژ 15-16 ولت نشون میده و بعد از دیود که dc شده و 5 ولت نشون میده

خروجی چاپر drive یعنی چوک وسط رو هم

توی عکس ضمیمه کردم مقدار ولتاژهاش رو

این نتیجه تحقیق من بود حالا دوستان نظری دارند میشنوم

سلام دوست گرامی

به نظر بنده پاور ارزش استفاده از اسکوپ را نداره چون خیلی ساده است اما در عین ساده گی فهم دقیق کارکرد اون میتونه پایه ای برای تعمیرات کامپیوتر و لپ تاپ باشه

چرا که تکنولوژی سوئیچینگ در مادربردها به کررات بکار رفته یک نمونه اش سیستم برق رسانی کور سی پی یو که ای سی پی دبلو ام و فت و ترکیب خازن سلف یا

CL معروف تشکیل دهنده این سیستمه از این دست مدارات توی مادربرد زیاده

به نظر بنده اگر واسه تمرین می خوای با اسکوپ کار کنی خیلی کار خوبی می کنی چون زمان عیب یابی مادر بردها با اسکوپ به یک سوم کاهش پیدا میکنه

یه تعمیرکار خوب علاوه بر تجربه به ابزاری همچون اسکوپ نیاز داره

تعمیرات اگر پایه ای باشه خیلی بهتر انجام میشه

همیشه نمی شه با ولتاژ گیری عیب دقیق رو مشخص کرد

بنده از اسکوپ برای تعمیرات لپ تاپ استفاده می کنم که خیلی کارم را راحت کرده

موفق باشید

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام
بنده خوب کار اصلیم پاور هستش و برای راحت تر شدن کارم میخوام که با اسکوپ کار کنم تا درصد خطا و تعویض قطعه کمتر بشه و این خودش راهی برای تعمیرات دستگاه های پیچیده تر هستش

hoseyn1258

مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام
بنده خوب کار اصلیم پاور هستش و برای راحت تر شدن کارم میخوام که با اسکوپ کار کنم تا درصد خطا و تعویض قطعه کمتر بشه و این خودش راهی برای تعمیرات دستگاه های پیچیده تر هستش

سلام عزیزجان

بازم میگم پاور خیلی ساده تر از این حرفاس که بخای اسیلوسکوپ استفاده کنی کلا مدارات انالوگ غیر از مدارات مخابراتی سیستم ساده ای دارن

به هر حال موفق باشی

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
البته پاورهای جدید دیجیتال شدند . به مراتب پیچیدگیشون بیشتر شده مخصوصا از واتاژ بالای 600 وات . پاورهای بالای 1000 وات وجود اسکوپ لازمه .

hoseyn1258

مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
البته پاورهای جدید دیجیتال شدند . به مراتب پیچیدگیشون بیشتر شده مخصوصا از واتاژ بالای 600 وات . پاورهای بالای 1000 وات وجود اسکوپ لازمه .

سلام

کاملا درسته

اما باید در نظر داشته باشیم که برای تست هر قطعه ای با هر وسیله ای خواه مولتی متر خواه اسکوپ باید اصول کار اون قطعه را بدونیم

مثلا نمیشه همینجوری پراب اسکوپ رو به هر جایی بزنیم و انتظار داشته باشیم که عیب و ایراد برد کشف شه

تعمیرات اصولی علاوه بر ابزار خوب نیازمند نقشه از برد و همچنین توانایی خواندن دیتا شیت قطعات است

کسی که از اصول کار هر سیستمی سر در نیاره نمی تونه اونو تعمیر کنه حتی اگه وسیله ای ساده مثل دوچرخه باشه

بنده همیشه به کارآموزایی که تا حالا داشتم یک نکته را گوشزد میکردم

اگر سیستمی که با ان روبرو هستید به درستی درک نکنید

1:نمی توانید انرا تعمیر کنید
2:نمی توانید انرا بهبود بخشید
3:نمی توانید انرا سفارشی کنید

پس به این دوست عزیزمون هم این نکته را گوشزد میکنم البته ایشون استاد ما هستند اما باید پروسه تعمیرات اصولی باشه نه به قول معروف الله بختکی

موفق باشید

بالا