آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: بعداز نصب درایور گرافیک با Blue Screen مواجه میشم :( مدل n5010

mrhamed

کاربر
2007-09-07
6
5
با عرض سلام و خسته نباشید

در حال حاضر که این مطلب را مینویسم; درایور پیشفرض مایکروسافت microsoft basic display adapter فعال است و هیچ مشکلی ندارم اما بمحض نصب درایور رسمی یا چند دقیقه بعداز نصب یا اولین reboot صفحه سیاه میشود و یا BOSD میدهد که TDR در فایل atikmdag.sys رخ داده و مجبورم وارد safe mode شوم تا درایور ati را غیرفعال یا پاک کنم... همچنین تمام راه حل های نرم افزاری را امتحان کردم اما از این شرایط خارج نمیشود
بنده تعمییر کار نیستم، اما لپتاپم را باز کردم و سیستم خنک کننده را سرویس و خمیر سیلیکون را تعویض کردم اما نتیجه ای حاصل نشد. حرارت پردازنده توسط نرم افزار SpeedFan عادی است!
مموری تست هم توسط +Memtest86 انجام داده ام و خوشبختانه هیچ مشکلی ندارد...
چون تمام استفاده بنده تایپ و مطالعه است، رزولشن 1024 در 768 برایم بسیار کم است لذا مجبورم درایور را نصب کنم.

از دوسال پیش که dell n5010 خریدم متوجه شدم سیستم خنک کننده افتضاحی دارد، لذا باتوجه به پیگیری مشکلم در اینترنت و... متاسفانه بسیار محتمل است که پس از تعویض چیپ گرافیک، بعداز مدتی به دلیل حرارت، دوباره مشکل تکرار شود... بدلیل مشکل مالی و اینکه بنده اصلا بازی نمیکنم , آیا امکانش هست که کارت گرافیکی downgrade نمود و مدل بسیار ضعیفتر بجای 5650 نصب شود؟ مثلا مدلهای ضعیفتر و ارزان قیمت intel یا مدلهای ضعیفتر ati که حرارت کمتری ایجادکند تا ضـعـف سیستم خنک کننده تاثیر چندانی بر آن نداشته باشد... حتی چیپ گرافیک 64mb هم کافیه... یـا هر چیپی که بتواند رزولشن 1366 در 768 را ایجاد کند...

باتوجه به اینکه کارت گرافیک بدون مشکل کار میکند، آیا باز هم باید تعویض شود؟ یا فقط بخش دیگری در مادربورد نیازمند تعویض است؟
ظاهرا BGA راه حل بهتری نسبت به ریبال کردن هست؟! هزینه هرکدام معمولا چندتومان است؟ درتهران ارزانترین تعمیرکار کجاست؟
اگر باید چیپ گرافیک تعویض شود هزینه ارزانترین چیپ چندتومان است؟
آیا برای این مدل لپتاپ Heat Pipe که حاوی گاز باشد که نهایت کارایی را داشته باشد موجود است؟

امیدوارم اساتید بصورت شفاف بنده را راهنمایی کنند، باتشکر فراوان

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
دوست هیچ تغییری از نظر سخت افزاری نمیتونید اعمال کنید . باید چیپ گرافیکی لپتاپ ریبال بشه تا مشکلش حل بشه . اگر بعد از ریبال از خمیر سیلیکون خوب مثل چیل فکتور 3 استفاده بشه احتمال برگشت خرابی خیلی کم هست .
هزینه و اجرت ریبال حدود 100 هزار تومن میشه .

mrhamed

کاربر
2007-09-07
6
5
ممنون از پاسختون،
مرسوم هست که بنده فقط مادربرد را بازکنم و به تنهایی به تعمییرکار بدم...؟

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
ممنون از پاسختون،
مرسوم هست که بنده فقط مادربرد را بازکنم و به تنهایی به تعمییرکار بدم...؟

کل لپتاپ رو باید ببرید . فقط دقت کنید به تعمیرکاری تحویل بدید حتما دستگاه BGA داشته باشه .

mrhamed

کاربر
2007-09-07
6
5
ممنون از پاسخ های شما...

دقیقا چطور میتونم مطمئن بشم تعمییرکار [محترم] واقعا و حتما ربـبـال با BGA انجام داده و فقط reSolid نکرده؟

آیا ریبال با شابلن و ریبال با BGA باهم تفاوت دارند؟

مرسوم هست ریبال با BGA در حضور مشتری انجام شود؟

باتشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
ممنون از پاسخ های شما...

دقیقا چطور میتونم مطمئن بشم تعمییرکار [محترم] واقعا و حتما ربـبـال با BGA انجام داده و فقط reSolid نکرده؟

آیا ریبال با شابلن و ریبال با BGA باهم تفاوت دارند؟

مرسوم هست ریبال با BGA در حضور مشتری انجام شود؟

باتشکر

اگر چیپ نو بخواهید جایگزین کنید نیازی به ریبال با شابلون نیست . فقط باید چیپ قبلی در بیاد و چیپ جدید جایگزین بشه .
خیر به هیچ عنوان جلوی مشتری انجام نمیدن .

mrhamed

کاربر
2007-09-07
6
5
ممنون از پاسختون

مشکلی که دارم اینه که نمیدونم با ریبال درسته میشه یا باید حتما چیپ عوض بشه؟! :(

به چند تعمیر کار (محدوده میدان ولیعصر-تهران) نشون دادم، هرکسی یه چیزی میگه! یکی میگه ریبال بی فایدس چیپ خراب شده، یکی میگه همون ریبال کافیه...

با توجه به شرایط اقتصادیم نمیدونم چکار کنم :(

بعداز بروز این مشکلم، سیستم خنک کننده را سرویس کردم... پد سیلیکنی پردازنده و چیپ گرافیک که تیره رنگ و سفت و خشک شده بودند، کامل پاک کردم و با خمیرسلیکن سرنگی معمولی 2000 تومانی جایگزین کردم، امروز یکی از تعمیرکاران گفت شاید پدسلیکنی مرغوب استفاده کنم مشکل حل بشه!

آخه اگه چیپ خراب شده باشه، چطور یک هفته هست که با درایور پیشفرض ویندوز داره کار میکنه؟!

لطفا اگه کسی به هرشکل با این موضوع درگیر بوده لطفا بیشتر راهنماییم کنه، ممنون

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
دوست گرامی بهترین کار تعویض چیپ هست . اگر میخواهی هزینه کنی . درایور استاندارد ویندوز هم اصلا ربطی به سالم بودن چیپ نداره . زمانی که درایور nvidia نصب میشه مشخص میشه سالم هست یا خراب .خرابی چیپ هم انواع مختلف دارد .

mrhamed

کاربر
2007-09-07
6
5
بدلیل مشکلات مالی تصمیم دارم چیپ دست دوم استفاده کنم، اما قصد دارم بعد از تعمییر بصورت نرم افزاری مطمئن بشم چیپ واقعا تعویض شده و فقط ریبال نشده... (بدون اینکه مجبور باشم نوت بوک را باز کنم و پد سلیکون را پاک کنم و...)

نرم افزارهای مختلفی را امتحان کردم اما فقط HWiNFO64 ممکن است کمک کند.
27165694691614192434.jpg

باتشکر از زاهنمایی های شما

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا