آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: سوختن ماسفت یو پی اس و تعویض آن

blacknaki

کاربر
2013-12-06
228
486
تهران
سلام دوستان عزیز
من چندین با تجربه کردم وقتی در یو پی اس یکی از ماسفت های آن می سوزد اگر آن یکی را تعویض کنم باز یکی دیگر از ماسفت ها می سوزد
در چنین مواقعی همه ماسفت های همان خط* را تعویض کنید

*منظور از خط : در یو پی اس دو ردیف ماسفت وجود دارد یک خط آن در پایه درین مشترک و یک خط دیگر در پایه سورس آن مشترک هستند

Jehon

کاربر
2016-02-02
1
2
سلام.در یوپی اس فاراتل ssp3000به محض اتصال به برق ماسفتها میسوزند ضمناهمزمان از منبع تغذیه با آمپر کم بجای پک باتری استفاده میکنم

2013-07-02
11
23
با سلام به اساتید.منم همین مشکل سوختن ماسفت ها رو در مدل 3000 فاراتل دارو و نمیدونم چیکار کنم.ترانزیستور راه انداز ماسفت ها هم با سوختن ماسفت ها میسوزه.اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.البته ماسفتهای این مدل در چهار دسته چهارتایی قرار دارن که مال من فقط یکی از دسته هاش با هم میسوزه.

2013-07-02
11
23
[FONT=&quot]با سلام.چقدر زیباست که با در اختیار گذاشتن تجربیات و اطلاعات همدیگه گره ای از مشکلات هم باز کنیم.لذا تجربیاتم رو در مورد تعمیر این یو پی اس در قالب چند نکته خدمتتون تقدیم میکنم[/FONT].
[FONT=&quot]مشکلی که درباره سوختن یک دسته چهارتایی از دسته های چهارگانه ماسفتها داشتم حل شد و دستگاه تعمیر شد.در این یو پی اس مشکل از ترانزیستورهای راه انداز ماسفتها بود[/FONT].
[FONT=&quot]تاجایی که من فهمیدم برای هر دسته چهارتایی از ماسفتها ترانزیستور راه انداز جداگانه وجود داره که ترکیبی از دو نوع ترانزیستور به شماره های [/FONT]2N2222 [FONT=&quot]و [/FONT]2N2907 [FONT=&quot]هست که سوخته بودن هر کدوم از راه انداز ها میتونه در کار دسته های دیگه اخلال ایجاد کنه و باعث سوختن اونها و برخی مقاومتهای اطراف بشه.همانطور که سروران بنده میدونند برای تست سلامت ترانزیستور ها لزوما استفاده از تست بازر مشخص کننده نیست و فقط وقتی ترانزیستور شورت میشه بدرد میخوره لذا گاهی ترانزیستور سوخته یا نیم سوز است اما با تست بازر اصلا نشون نمیده لذا بهتره از تست دیود و اهم گیری استفاده کنید.بنابراین بسنده کردن به تست بازر شما رو از تشخیص عیب و حل مشکل دور میکنه.این نکته در تست ماسفتها از اهمیت بیشتری برخورداره[/FONT].
[FONT=&quot]البته من برخی از مقاومتهای مربوط به گیت ماسفتها که در ظاهر سالم اما سوخته بودند را هم عوض کردم[/FONT].
[FONT=&quot]نکته بعدی اینه که در برخی موارد لازمه که شما دوتا هیت سینکی که ماسفتها روش سوار هستند رو هم باز کنید چون در برخی موارد دیده شده که مدار از قسمتی که در زیر هیت سینک قرار گرقته قطع شده و اصلا شما به اون توجهی ندارید و بدنبال عیب میگردید[/FONT]
[FONT=&quot]و نکته بعد در مورد مقاومتهای این دستگاهه که همشون تلرانس یک درصد دارند.برخی مقاومتهای دستگاه سوخته بودند و به علت پیدا نکردن مقاومت با همان تلرانس از مقاومتهای عادی که 5 درصد هستند استفاده کردم که با راه افتادن دستگاه به نظر میرسد از این جنبه اشکالی متوجه فرایند تعمیر و سلامت کارکرد دستگاه وجود نداشته باشد[/FONT].

بالا