آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن مادربرد Asrock مدل +P4V88 بعد از چند ثانیه

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی ؛

یک کیس برام آوردند که طبق گفته مشتری گاهی اوقات تصویر خود به خود میرفته بعضی اوقات هم سیستم بعد از یک مدت کارکرد هنگ میکرده

با بررسی مادربرد دیدم کنار N.B یک خارن 3300 میکروفاراد 16 ولت باد کرده بود . مادربرد Asrock مدل +P4V88

با یک خازن مشابه تعویض کردم . البته فن کارت گرافیک هم یک مقدار ضعیف کار میکرد که درستش کردم

بعد از تعویض خازن وقتی مادربرد رو روشن کردم دیدم بعد از چند ثانیه شروع به بوق زدن متوالی کرد . ( قطع نمی شد ) مادربرد رو خاموش کردم . دوباره روشن کردم دیدم

تصویر بالا اومد و تک بوق تست مادربرد هم زده شد . مجدداً مادربرد رو خاموش کردم و پس از چند دقیقه روشن کردم دوباره شروع به بوق زدن کرد

همینطور با خاموش و روشن کردن مادربرد چند بار تصویر داد و چند بار هم تصویر نداد و بوق میزد .

بایوس مادربرد رو یکبار پروگرام کردم . این مشکل حل شد و با اتصال به هارد ویندوز بالا اومد . یک مدت کار کرد سیستم ایرادی نشون نداد

به مشتری سیستم رو تحویل دادم برد . وقتی روشنش کرده در حین بالا اومدن ویندوز خود به خود خاموش شده و وقتی دوباره روشنش کرده بعد از چند ثانیه خاموش میشده

وقتی آورد من تست کردم ویندوز بالا اومد و بعد از یک دقیقه که ویندوز بالا اومد سیستم خاموش شد و از اون به بعد دیگه وقتی روشنش میکنم فقط چند ثانیه روشن میشه

و خود به خود خاموش میشه . 4 پین رو که در میارم دیگه خاموش نمیشه .

کارت دیباگر رو که میذارم و روشن میکنم توی اون چند ثانیه ای که سیستم روشن میشه عددی نمایش نمیده ولی چراغ Reset روشن هستش .

به نظرتون ایراد از چی میتونه باشه ؟

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
مطمئنی خازن رو مشابه گذاشتی .چون خازنها اکثرا باید 6.3 ولت باشه . خازن رو دو باره چک کن .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
مطمئنی خازن رو مشابه گذاشتی .چون خازنها اکثرا باید 6.3 ولت باشه . خازن رو دو باره چک کن .

بله مطمئنم . خازن 16 ولت بود . مطمئنم درست گذاشتم

یعنی مثلا اگه اشتباه باشه میتونه این ایراد رو به وجود بیاره ؟

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
بله مطمئنم . خازن 16 ولت بود . مطمئنم درست گذاشتم

یعنی مثلا اگه اشتباه باشه میتونه این ایراد رو به وجود بیاره ؟

به میتونه ایجاد مشکل کنه . چون مربوط به قسمت چیپ شمالی هست . گرمای چیپ شمالی به چه شکل هست ؟

• Like

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
شما خازن رو با یک خازن 3300 6.3v عوض کن . نتیجه رو اطلاع بده . یک احتمال دیگه میتونه خازنهای قسمت تغذیه cpu هم ایراد داشته باشه .

سلام

اون خازنی که توی تغذیه NB تعویض کرده بودم رو بررسی کردم . خازن اولیه 3300 / 16 ولت بوده . خازنی که خودم به جاش گذاشته بودم هم دقیقا 3300 / 16 ولت بود

خازن اولیه باد کرده بود که تعویض کردم

به نظرتون خازنی که عوض کردم رو دوباره ذربیارم و به جاش 6.3 ولت بذارم ؟

خازن های منطقه PWM CPU هم به نظر سالم میرسند و ضایعه فیریکی ندارند . ممکنه ایراد داشته باشند ؟ عوض کنم ؟

• Like

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در ادامه راهنمائی های دوستان ،زیر پل شمالی رو با تینر کاملا تمیز نموده و پس از خشک شدن کامل ،مادربرد رو تست کنید .موقع روشن کردن سیستم روی پل شمالی فشار اورده و ببینید تغییری در وضعیت بوجود میاد یا خیر .احتمال زیاد خازن مربوطه به تغذیه کارت گرافیک بوده و بالطبع با پل شمالی در ارتباط هست ، بنابراین می شه تا حدودی نتیجه گرفت دیسکانکتی پل شمالی محتمل هست .اعلام نتیجه بفرمائید .
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
سلام

اون خازنی که توی تغذیه NB تعویض کرده بودم رو بررسی کردم . خازن اولیه 3300 / 16 ولت بوده . خازنی که خودم به جاش گذاشته بودم هم دقیقا 3300 / 16 ولت بود

خازن اولیه باد کرده بود که تعویض کردم

به نظرتون خازنی که عوض کردم رو دوباره ذربیارم و به جاش 6.3 ولت بذارم ؟

خازن های منطقه PWM CPU هم به نظر سالم میرسند و ضایعه فیریکی ندارند . ممکنه ایراد داشته باشند ؟ عوض کنم ؟

موردی که دوستمون گفتند انجام بده . نتیجه رو اعلام کن .خازن هم 6.3 بگذار

• Like
بالا