آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: پراید مدل 86 لرزش هنگام روشن شدن

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
با سلام خدمت مدیران و همکاران عزیزم یک پراید مدل86 وقتی صبح زود یا بعد ازچندساعت خاموشی بخوایم استارت بزنیم وروشنکنیم خودرو اول که چراغ ترمز دستی و اون چراغ که شکل آفتابه هست روشنه ولی تا یکم گاز می دم این دوتا چراغ خاموش میشه وبعد وقتی گازبدیم حرکت کنیم ماشین کلا می لرزه و یکم که داغ شد یا حرکت کردیم مثلا صدمتر دیگه نمی لرزه و ماشین درست کار می کند واینم بگم صبحهای خیلی سرد باید دوبار استارت بزنم تا روششن شه تواون روزها ماشین ازهمون اول بدون حرکت شروع می کنه به لرزش ...
کارهای انجام شده
1. تعویض استپرموتور
2.تعویض شمعها
3.شستشو انژکتورها
4.تعویض وایرها
5.تعویض اون سه تا فیوز سیمی که بالای باطری هست
6.تعویض باطری
هرجا رفتم هیچکس عیبش تشخیص نداد اگر میشه راهنماییم کنید باتشکر

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
399
1,103
خوزستان
درود دوست عزیز

بیشتر این نوع عیبها میتواند از دینام باشد روی صفحه کیلومتر بیشتر خودروهایی که در دهه اخیر ساخته شده‌اند، یک چراغ هشدار دهنده وجود دارد که روشن شدن آن نشان دهنده وجود مشکل در دینام است. شما ابتدا آنرا چک بفرمایید در بسیاری از خودروها، این چراغ شبیه یک باتری است و عبارت "ALT" یا "GEN" را نشان می‌دهد که هر دو به معنای دینام است. بسیاری از افراد وقتی روشن شدن این چراغ را می‌بینند، فکر می‌کنند باتری مشکلی پیدا کرده است و رسیدگی به آن را به بعد موکول می‌کنند ولی دلیل واقعی روشن شدن چراغ این نیست. این چراغ به کامپیوتری متصل است که میزان ولتاژ خروجی از دینام را بررسی می‌کند. اگر ولتاژ خروجی از دینام از محدوده تعیین شده بالاتر یا پایین‌تر برود، چراغ روی داشبورد روشن می‌شود گاهی اوقات هم وقتی برف‌پاک‌کن را روشن می‌کنید، چراغ روشن می‌شود. در این صورت می‌توانید برف‌پاک‌کن را خاموش کنید و به راه‌تان ادامه بدهید. شاید در نگاه اول، مشکلی جدی به نظر نرسد ولی چراغ هشدار دهنده دارد کارش را درست انجام می‌دهد. برق خروجی بیشتر دینام ها بین 13 تا 14.5 است و طوری طراحی شده‌اند که میزان برق خروجی را دائم در همین سطح نگه دارند. وقتی چراغ های جلو، برف‌پاک‌کن، رادیو ضبط، گرم‌کن صندلی و گرمکن شیشه عقب و سایر تجهیزاتی که برق بیشتری مصرف می‌کنند روشن باشند، دینام مجبور است بیشتر کار کند تا ولتاژ مورد نیاز این دستگاه ها را در اختیارشان بگذارد.تشخیص یک باتری خوابیده بسیار آسان‌تر از تشخیص دینام از کار افتاده است. به نظر من طریقه صحیح تست کردن سلامتی دینام این است اول خودرو را با هل دادن روشن کنید، سپس وایرهای باتری را بردارید. کمی صبر کنید. اگر دینام نتواند سیستم را شارژ کند، خودرو خیلی زود خاموش خواهد شد و مشخص خواهد شد مشکل از کجاست. اگر ماشین روشن بماند و درجا کار کند، پس به احتمال زیاد مشکل از باتری است. البته باید توجه داشته باشید باتری خوابیده باید برای مدتی طولانی زیر شارژ قرار بگیرد و دینام هر چقدر هم شدید کار کند نمی‌تواند آن را شارژ کند. باتری را می‌توان با استفاده از اهم متر تست کرد. بیشتر تعمیرگاه ها ابزارهایی برای تست کردن وضعیت و ظرفیت شارژ باتری ها دارند.بدرود

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
سلام ولتاژخروجی دینام 14.5 هست ولی وقتی با هول دادن ماشین روشن کردم تا وایر مثبت باطری رو جدا کردم ماشین سریع خاموش شد به نظرتون می تون از دینام باشه باتشکر

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
درود سنسور اکسیژن شما معیوب میباشد
سلام ممنونم از راهنماییتون تعمیرکار گفت سنسور اکسیژن مشکل نداره راهی هست که خودم تست کنم وکجای موتور تعبیه شده باتشکر فراوان

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
اول یک دانلود استارت سرد بزن ورژن اصلاحی
سلام بردم تنظیم موتور گفتند اگه بخوای این کار رو انجام بدی باید ای سی یو باز شه بعد پروگرام کنیم گفتند اگه این کار و نکنی بهتره نظرتون چیه ممنونم از لطفتون

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان
سلام اگه امکان داشت یک راهنمایی هم درمورد شمعهای خوردرو بکنید می خوام بدونم خرابی یا سالم بودنشون چطور باید تشخیص داد و طریقه تست وایرها که چه وایری برای شمع ها خوبه و کویل رو چطور بفهمم که سالمه ببخشید که سوال زیاد می پرسم باتشکر فراواناز شما دوستان بزرگوارم

MSL

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-20
333
1,891
تهران
درود
محل قرار گیری سنسور اکسیژن بر روی میفولد دود میباشد .

در مورد خرابی دینام : هنگامی که ماشین را روشن میکنید با ولت متر ولتاژ سر باطری را اندازه گیری کنید باید >12 ولت باشد اگر بود یعنی دینام سالم(بین 13 الی 14.5 ولت)
و اما چرا سر باطری را برمیدارید ماشین خاموش میشود : خودروی شما انژکتوری است و دارای ای سی یو هنگامی که ولتاژ از 12 ولت به صورت ناگهانی افت میکند ایسیو پروتکت میکند پس این امر طبیعیه و پیشنهاد میکنم که دیگر هرگز این عمل را تکرار نکنید.
و اما در مورد دانلود ای سیو حتما نباید ایسیو باز بشه بعضی از همکاران چون دستگاه دیاگشون کامل نیست مجبورند ایسیو را باز کنند.ولی بعضی دیگر قابلیت فلش از طریق OBDII را دارند اگه کرج بودید بنده در خدمتتون بودم

بالا