آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: استفاده از ترایاک به جای رله

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,037
5,385
ا عرض سلام خدمت دوستان عزیز
عزیزان جدیدا کیت اتوماتیک پمپ آب خانگی زیاد برای تعمیر پیش من آورده می شود و یکی از ایرادات عمده آنها مربوط به خرابی رله ۲۴ ولت تک کنتاکت آنها می باشد.
میخواستم از دوستان سوال کنم که آیا امکان دارد به جای رله از ترایاک استفاده کرد?
بوبین رله ۲۴ ولت و جریان عبوری از کنتاکت ها حدود ۳ آمپر می باشد.
در صورتی که امکان چنین تغییری وجود دارد 'لطفا مدار پیشنهادی به من معرفی کنید.
با تشکر فراوان

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
عزیزان جدیدا کیت اتوماتیک پمپ آب خانگی زیاد برای تعمیر پیش من آورده می شود و یکی از ایرادات عمده آنها مربوط به خرابی رله ۲۴ ولت تک کنتاکت آنها می باشد.
با تشکر فراوان
با سلام :
از مدار شکل زیر کمک بگیرید و بجای رله از اوپتوکوپلر MOC3021~4- و مقاومت 220 اهمی از یک کیلو... همچنین از هر تریاک معمولی 400 ولت 4 امپر میتونیداستفاده کنید مثل { Q4006N} مدارات بیشتر و رایج تری در همین بخش نیز میتوان یافت جستجو کنید !!!
[hide] triac_with-optocoupler.gif[/hide]
موفق باشید .

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,037
5,385
با سلام :
از مدار شکل زیر کمک بگیرید و بجای رله از اوپتوکوپلر MOC3021~4- و مقاومت 220 اهمی از یک کیلو... همچنین از هر تریاک معمولی 400 ولت 4 امپر میتونیداستفاده کنید مثل { Q4006N} مدارات بیشتر و رایج تری در همین بخش نیز میتوان یافت جستجو کنید !!!
hidden content may not be quoted
موفق باشید .
سلام
با تشکر از پاسخ شما.
1-میتوانم از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنم؟
2-رله ای که من میخواهم به جای آن ترایاک قرار دهم 24 ولت است و در این مداری که شما ارسال کردید ورودی کوپلر 5 ولت است.آیا باید مقدار مقاومت 220 اهم را افزایش دهم؟
3-مورد دیگر اینکه یک دیود 4007 هم با بوبین رله موازی است.آیا باید دیود را هم از مدار خارج کنم؟
4-و دیگر اینکه امیتر ترانزیستور 2n2222 را به کجا وصل کنم؟
سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,543
سلام
با تشکر از پاسخ شما.
1-میتوانم از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنم؟
2-رله ای که من میخواهم به جای آن ترایاک قرار دهم 24 ولت است و در این مداری که شما ارسال کردید ورودی کوپلر 5 ولت است.آیا باید مقدار مقاومت 220 اهم را افزایش دهم؟
3-مورد دیگر اینکه یک دیود 4007 هم با بوبین رله موازی است.آیا باید دیود را هم از مدار خارج کنم؟
4-و دیگر اینکه امیتر ترانزیستور 2n2222 را به کجا وصل کنم؟
سپاس
با سلام :
pc817 برای مداراتی مثل ترانزیستور دو قطبی {معمولی } طراحی شده و نمی تونید برای تریاک استفاده کنید .

نقل قول {بجای مقاومت 220 اهمی از یک کیلو } الی 1.8 کیلو اهم قرار دهید .
دیود فوق به همراه رله حذف خواهد شد .
امیتر ترانزیستور به گراند { شاسی مدار یا همون قطب منفی 24 ولت} وصل میشه .
بیس ترانزیستور توسط یک مقاومت 4.7 کیلو الی 10 کیلو اهمی به خط فرمان وصل شود .
اینکه دامنه { مقدارها } متغیر داده شد تاثیر چشمگیری در کاربرد مدارتان نخواهد داشت .
موفق باشید .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام :
pc817 برای مداراتی مثل ترانزیستور دو قطبی {معمولی } طراحی شده و نمی تونید برای تریاک استفاده کنید .

نقل قول {بجای مقاومت 220 اهمی از یک کیلو } الی 1.8 کیلو اهم قرار دهید .
دیود فوق به همراه رله حذف خواهد شد .
امیتر ترانزیستور به گراند { شاسی مدار یا همون قطب منفی 24 ولت} وصل میشه .
بیس ترانزیستور توسط یک مقاومت 4.7 کیلو الی 10 کیلو اهمی به خط فرمان وصل شود .
اینکه دامنه { مقدارها } متغیر داده شد تاثیر چشمگیری در کاربرد مدارتان نخواهد داشت .
موفق باشید .
با سلام
ضمن تشکر از استاد رجبی عزیز و کسب اجازه .باید به دوست گرامی مون آقای دارابی بگم که ترایاک گزینه ی معتبری برای بارهای سلفی نیستش،مخصوصا تو استارت اولیه جوابگو نیستش و رله بهترین گزینه س.شما یه کاری بکن برای افزایش ضریب اطمینان کارتون یه رله ی 24 ولت با آمپر بالا انتخاب کن،رله اگه آمپرش بالا باشه آخ هم نمیگه جواب میده
با تشکر

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
با تشکر فراوان
سلام بهترین راه استفاده از تریاک و اپتوتریاک هست که مهندس رجبی بطور کامل پاسخ دادن برای اطمینان از اسیب رسانی بار سلفی به تریاک از اسنوبر موازی با دو سر تریاک استفاده کنین

اقای دارابی میشه طرز تست این مدارات رو بگین فقط میدونم زمانی که دستگاه روشن میشه رله 24 میچسبه
ایا با اهن ربا و نزدیک کردن ان به دو رید رله میشه تست کرد بطور کامل؟

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,037
5,385
سلام بهترین راه استفاده از تریاک و اپتوتریاک هست که مهندس رجبی بطور کامل پاسخ دادن برای اطمینان از اسیب رسانی بار سلفی به تریاک از اسنوبر موازی با دو سر تریاک استفاده کنین

اقای دارابی میشه طرز تست این مدارات رو بگین فقط میدونم زمانی که دستگاه روشن میشه رله 24 میچسبه
ایا با اهن ربا و نزدیک کردن ان به دو رید رله میشه تست کرد بطور کامل؟
سلام وقت بخیر
این برد ها دو عدد رید سویچ دارند که فرمان را از طریق 2 عدد آهنربا که داخل مسیر آب تعبیه شده می گیرند.
اگر برد را در خارج از دستگاه روشن کنید, برد روشن شده و خاموش نمی شود.اگر در حالتی که برد در خارج از دستگاه روشن است یک آهنربا به رید سویچ کناری برد(کنار خازن 1 میکرو) نزدیک کنید بعد از گذشت حدود 10 ثانیه رله قطع می شود.
اگر همزمان 2 آهنربا به هردو رید سویچ نزدیک کنید علاوه بر روشن شدن چراغ های زرد و سبز,چراغ قرمز هم که علامت ارور است نیز روشن می شود و پس از گذشت همان 10 ثانیه رله و چراغ زرد خاموش می شوند.
در حالتی که بر اثر نزدیک کردن آهنربا به رید سویچ کناری,رله خاموش باشد با فشردن کلید ریست رله به صورت لحظه ای وصل می شود و با برداشت فشار از روی کلید رله هم قطع می شود.
اگر تمام مراحل به همین نحوی که گفتم جواب گرفتید پس برد سالم است.
دلیلی که باعث شده به فکر جایگزینی رله با ترایاک بیفتم یکی اینکه خرابی رله ها بر اثر خال زدگی پلاتین انها زیاد است و دیگری قیمت بالای رله است و سخت پیدا شدن آنها در بازار.
البته باید براورد کنم ببینم با این تعداد قطعات به صرفه است چنین جایگزینی یا خیر

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,037
5,385
با سلام
ضمن تشکر از استاد رجبی عزیز و کسب اجازه .باید به دوست گرامی مون آقای دارابی بگم که ترایاک گزینه ی معتبری برای بارهای سلفی نیستش،مخصوصا تو استارت اولیه جوابگو نیستش و رله بهترین گزینه س.شما یه کاری بکن برای افزایش ضریب اطمینان کارتون یه رله ی 24 ولت با آمپر بالا انتخاب کن،رله اگه آمپرش بالا باشه آخ هم نمیگه جواب میده
با تشکر
سلام
رله های فابریک خودشان بالاترین آمپری هستند که می توان روی آن برد کوچک جای داد و با این که رله ها 16 آمپر می باشند و علیرغم جریان 2 یا 3 آمپری پمپ ها باز هم بر اثر قطع و وصل زیاد ,پلاتین های رله خال می زند.
البته بیشتر نظرم روی امکان سنجی چنین تغیری می باشد و باید براورد کنم که این تغیرات به نسبت هزینه و زمان کار به رله می ارزد یا خیر؟
سپاس

بالا