آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: Ntc 5 ohm

technician88

کاربر
2014-10-01
68
53
سلام اساتید گرامی
یک ntc در اولیه مدار پاور صنعتی استفاده شده به مشخصه 10sp005 که با توجه به دیتاشیت به نظرم میشه 5 اهم. فروشگاه هارو سر زدم زیر 50 اهم ندارند.
برای جایگزین چه کنم؟
اگر ۵۰ یا ۱۰۰ اهم استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟ البته این پاور داخل تلمبه بنزین استفاده میشه ها.

saeedsm

کاربر vip
کاربر
2010-03-15
188
1,412
لرستان/ خرم آباد
سلام اساتید گرامی
یک ntc در اولیه مدار پاور صنعتی استفاده شده به مشخصه 10sp005 که با توجه به دیتاشیت به نظرم میشه 5 اهم. فروشگاه هارو سر زدم زیر 50 اهم ندارند.
برای جایگزین چه کنم؟
اگر ۵۰ یا ۱۰۰ اهم استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟ البته این پاور داخل تلمبه بنزین استفاده میشه ها.
سلام همکار محترم: مختصر شرحی راجع به کاربرد ntc در مدارات تغذیه میدهم آنگاه پاسخ سوال را خودتان خواهید یافت
لحظه اول که برد پاور به برق زده میشود بعلت کاملآ خالی بودن خازن اصلی تغذیه جریان لحظه ای زیادی از پل دیود عبور میکند (زمان چند میلی ثانیه) برای این که جریان لحظه ای آسیبی به پل دیود و خود خازن اصلی صافی تغذیه نرساند و جلوگیری از جرقه شدید بین کنتاکتهای کلید پاور قبلآ از مقاومت آجری حدود 1.8 اهم تا 5.6 اهم به صورت سری در ورودی تغذیه استفاده میشد .ایراد این کار این بود که همیشه در مدار بود و بعلت عبور جریان از این مقاومت مقداری توان مصرفی ایجاد میشد که توان تلف شده بود برای رفع این اشکال طراحان به جای مقاومت آجری از ntc در طراحی استفاده کردند که لحظه اول به برق زدن این قطعه مقاومت دارد و مانع عبور جریان شدید میشود ولی به محض عبور جریان و گرم شدن مقاومتش تقریبآ صفر میشودو توانی بیهوده در دستگاه مصرف نمیشود.

اماپاسخ جنابعالی این است که میتوانی از مقاومت آجری 4.7 اهم 7وات یا 5 وات به جای ntc استفاده کنی. استفاده از ntc مقاومت بالا توصیه نمیشود و قطعا بعد از مدتی کار بعلت گرم شدن زیاد و دلایل دیگر خواهند سوخت.

بالا