آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مدار نگاتیو یونایزر ( مولد یون منفی )

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
سلام خدمت دوستن محترم

من میخواستم یک مدار مولد یون منفی بسازم و برای اینکار چند تا راه وجود داره که راحترین راه استفاده از مدار ضرب کننده ولتاژ کاکرافت والتون هستش !
voltmultip22.jpg

برای ساخت این مدار به ولتاژ بالایی ( حداقل 4 کیلو ولت ) نیازه
من این مدار رو از روی نمونه خارجی ساختم ولی وقتی به برق وصل میکنم هیچ اتفاقی نمیوفته در صورتی که باید یه صدای نویزی از مدار شنیده بشه و یه نسیم ملایم یونی با بویی مثل بوی ماهی از سر سوزن انتهای مدار متصاعد بشه
اول فکر میکردم مشکل از نشتی خازن ها باشه چون ممکنه کیفیت خوبی نداشته باشن ( خازن های بازار تقریبا همشون چینی هستن ) برای همین 4 مدل مختلف خازن رو امتحان کردم اما فرقی نکرد حتی آخرین بار خازن ژاپنی هم گیرم اومد اما مدار کار نکرد ! خازنها باید 10 نانوفاراد 630 ولت باشن
و دیود ها هم دیود معمولی 1n4007 هستن ! حالا فکر میکنم مشکل از دیود ها باشه چون بغیر از این دو المان چیز دیگه ای وجود نداره :11674:
و حالا سوالم اینه چطور میتونیم کیفیت دیود رو تشخیص بدیم که آیا مرغوب هست یا نه ؟ خازن چطور ؟ حتما باید دیود نظامی تهیه کنم ؟ دیود غیر چینی تو بازار تهران پیدا میشه ؟
مدار رو توی نرم افزار پروتئوس شبیه سازی کردم در خروجی حدود 7500 ولت دارم ( با 15 استیج ) ولی در عمل فکر کنم خروجی زیر 1000 ولت باشه ! من یه مولتی متر دیجیتال خیلی ساده دارم نمیتونستم با اون خروجی رو اندازه بگیرم

اینم عکس مدار خودم
am4p47c2bv1znwjbthpy.jpg

و در آخر اینکه این خازن واقعا ژاپنیه ؟ :nevreness: تو اینترنت خیلی سرچ کردم شبیه خازن های 10 نانو پاناسونیک هست اما دقیقا این مشخصات رو پیدا نکردم

ai8xqhrycj8czq1nnroq.jpg

از راهنماییتون خیلی ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
دوست عزیز اتفاقا من هم میخواستم یکی بسازم چون مزایای زیادی
برای ان نوشته اند. این مدار چند برابر کننده ولتاژ است که ولتاژ منفی
یا مثبت dc وولتاژ بالا میسازد. شما یک سر ولتمتر dc را روی سری که
علامت زمین دارد بگذارید و سر دیگر را که به سرهای دیودها بگذارید
ولتاژ بصورت پلکانی چند برابر میشود. ببینید که کجا ولتاز افت میکند.

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
دوست عزیز اتفاقا من هم میخواستم یکی بسازم چون مزایای زیادی
برای ان نوشته اند. این مدار چند برابر کننده ولتاژ است که ولتاژ منفی
یا مثبت dc وولتاژ بالا میسازد. شما یک سر ولتمتر dc را روی سری که
علامت زمین دارد بگذارید و سر دیگر را که به سرهای دیودها بگذارید
ولتاژ بصورت پلکانی چند برابر میشود. ببینید که کجا ولتاز افت میکند.

سلام دوست من
بله مدار خیلی خوبیه و خیلی کاربرد داره
راستش من از همون استیج اول مشکل دارم و افزایش ولتاژی نمیبینم تقریبا معادل همون ولتاژ ورودیه !
بعضیا بجای اینکه مدار رو مستقیم به برق وصل کنند از یک اینورتر استفاده میکنن و فرکانس ورودی رو افزایش میدن که با این کار راندمان مدار بیشتر میشه ولی با همین فرکانس 50 هرتز هم باید خروجی در حد 4 کیلو داشته باشیم
شما خودتون این مدارو رو نساختید ؟

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
از این راه هم میشه ولی فکر کنم اون ترانس T2 تو بازار پیدا نمیشه ! من برای یه پروژه دیگه کل پاساژ امجد رو گشتم ولی اصلا ترانس استپ آپ نداشتن میگفتن میخوای واست درست کنیم که البته هزینش زیاد میشد !

niongen2.gif

lm317

کاربر vip
کاربر
2009-08-09
11
18
سلام دوست عزیز
این مدارو چند سال پیش ساختم ، منم همین مشکل رو داشتم
خازنها رو 470 نانو 1کیلو ولت بگیر
اگه با ولتاژ 12ولت AC مدارو تست کنی متوجه میشی که بعد از دیود سوم دیگه افزایش ولتاژ نداریم
که دلیلش ظرفیت کم خازنهاست
البته با توجه به قیمت خازنها اگه مولد یون منفی آماده بگیره بهتره
قیمتش 38000 تومنه

بالا