آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن خودکار مادربرد MSI MS-7528 VER:1.1

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
سلام
خسته نباشید
این مادربرد ، بوت میشد و ویندوز رو بالا میاورد ولی هیچکدوم از پورت های USB اون و همچنین پورت PS2 مربوط به ماوس کار نمیکردن ،
البته اینم بگم که اصلأ تووی بون این پورت ها شناسایی نمیشدن و من خودم حدس اولم این بود که ایراد از چیپ جنوبیه
نکته این که پورت ها رو چک کردم ، ولتاژ داشتن ولی شناسایی نمیشدن
نگاش کردم دیدم ، چهارتا از خازن هاش باد کردن ، اونا رو عوض کردم ، ولی یه مشکل جدید بوجود اومده ، اونم اینه که وقتی دستگاه رو روشن میکنم ، بصورت خودکار بعد از پانزده ثانیه خاموش میشه...
خازن هایی که عوض کردم رو تووی عکس ها ، دورشون دایره قرمز زدم
لطفأ راهنمایی کنید
WP_20150419_001.jpg
WP_20150419_002.jpg
WP_20150419_003.jpg

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
الان در این پانزده ثانیه تصویر دارید ؟پورت ها کار می کنند ؟طبق راهنمائی دوست عزیزمون عمل کرده و در ادامه بقیه خازن ها رو هم چک کنید و از سالم بودن خازن های تعویض شده هم اطمینان حاصل کنید .چه خازن های نو معیوب در بازار وجود داره.احتمال زیاد هنوز خازن معیوب روی برد داشته باشید .کلیر سیموس کنید و باتری بکاپ رو هم در صورت افت ولتاژ تعویض کنید .وضعیت جامپرهای مربوط به USB ها رو چک کنید که در وضعیت درست قرار گرفته باشند .خمیر سیلیکون CPU رو بررسی و در صورت خشک شدن تعویض نمائید .
موفق باشید .

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
روی پورت usb اتصال دارید . المان های پشت پورت usb رو چک کنید با دقت .

ببخشید منظورتون از "روی پورت usb اتصال دارید" دقیقأ چیه؟
منظورتون اینه که 5 ولت رو داریم یا نه؟
..
زمان که همون 15 ثانیه هست و تغییری نمیکنه
اون چهارتا خازنی که زدم ، تستشون کردم و مطمئنم که سالم هستن
ولی بقیه خازن ها رو چشمی نگاه میکردم ، باد کردگی یا ترکیدگی نداشتن
با این حال بازم باید چک کنم اونا رو ؟
....
یه سؤال دیگه
بنده فت های مدار pwm رو چک کردم ، با اهم متر...چون روی برد بودن ، با اهم متر فقط یه تست اتصال کوتاه زدم
یعنی مثلأ com مولتی متر رو به پایه وسط و سیم قرمز مولتی متر رو به دوتا پایه سمت چپ و راست زدم
دیدم روی بعضی از فت ها صدای بوق ممتد میده که این یعنی اتصال کوتاه
خب با این تست که زدم دیدم اونا هم سه چهارتاش خراب بود
ممکنه خرابی از اونا باشه؟
.........
و یک سؤال دیگه هم داشتم و اون هم اینه که بنده کلاس رفتم
ولی واقعأ نمیدونم که منظورتون از جامپر usb چیه و چه شکلیه و چجوری باید چکش کنم؟
................
و سؤال آخر هم این که ممکنه که خرابی چیپ جنوبی باشه و درست نشه؟
......
ممنون

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
منظور دوستمون اینه که پین ها به هم وصل نشده باشند و همچنین قطعات پشت و مرتبط با پورت شورتی نشده و نسوخته باشند .
در مورد تست کردن فت ها ،با قطعیت نمی شه گفت که ایراد دارن .اولا روی برد درست جواب نمی ده و در ثانی ،برای تست فت ،قبلش باید پایه های فت رو بهم اتصال بدید.پس نمی شه گفت که اون فت ها حتما خراب هستن ،حتی اگه بیشتر از 5 ثانیه پراب ها رو نگه دارید ،صدای بوق قطع می شه .ولی اگه بصورت ممند شنیده بشه و قطع نشه پس مشکوک هست و باید خارج از برد هم تست بشه ..شما از سلف های اطراف CPU ولتاژگیری کرده و اعلام کنید .
منظور از جامپر USB ،جامپرهای مربوط به ولتاژ پورت ها هست که دو تا حالت 5VSB و 5V داره و معمولا روی 5V تنظیم می شه و نزدیک پین های USB روی برد که با کابل به جلوی کیس وصل می شن ،قرار داره .3 تا پین هست و حالت 1 به 2 5V و 2 به 3 5VSB داره که باید روی 1 به 2 باشه .
نفرمودید در این 15 ثانیه تصویر دارید یا خیر؟خمیر سیلیکون رو عوض کردید ؟پین های سوکت CPU رو تمیز کردید ؟الان نمی شه با قطعیت گفت پل جنوبی معیوب هست .ولتاژ قسمت های مختلف رو هم اعلام کنید لطفا .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل

کارایی که احمد جان فرمودن رو انجام بدید ...

تو تکمیل صحبتای ایشون بگم اگه اگه جامپر رو 5vsb باشه وقتی سیستم خاموشه شما روی پورت یو اس بی ولتاژ داری.... کاربردش اینه که میتونی گوشی شارژ کنی و اگه دقت کرده باشی تو بایوس قسمتی هست که میشه کامپیوتر رو با موس و کیبورد روشن کرد .. شرط قبلیشم اینه که جامپر درست ست شده باشه ... چون اگه نشده باشه شما اگه کیبورد و موس یو اس بی داری استفاده میکنی نمیتونی از این قابلیت استفاده کنی ...

اینم یه نمونه جامپر usb

11jumpers.jpg

موفق باشی

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
دمتون گرم
دمتون گرم
دمتون گرم
دستتون درد نکنه که اینقدر هوای من تازه کار رو دارین
ببخشید دیر جواب دادم ، اینترنتم قطع بوده تازه وصل شده ... ایشالله عصری اومدم مغازه ( تعمیرگاه:whistle0: ) چک میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم .
thanks a lot

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

poiall

کاربر
2013-07-10
50
71
سلام دوست عزیز شما همه خازن ها رو عوض کن جه اونا که باد کردن و جه اونا نکردن{خازن مدارپی دبیلو ام رو میگم} و با اسپری خشک زیر سی پی یو و باتینر 10هزار برد رو شستشو بده و سی پی رو هم خمیر بزن انشالله مشکل حل میشه

sina.azimi

کاربر
2014-04-11
160
173
به نظر من اول اون خازن ها که گذاشتی رو ....تست بکن..چون قبل از برداشتنشون سیستم بالا میومده...ولی پورت ها خروجی نداشتن...تا حد اقل بشه با ا عدد

pcii کارت یو اس بی ....در صورت عدم تعمیر کارت راه بیوفته

بالا