آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: تبدیل ولتاژ تک خروجی ترانس به ولتاژ دوبل بدون دستکاری در ترانس

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام خدمت کاربران گرامی:
در این تاپیک نقشه مدار عملی یک ترانس تک و تبدیل آن به ولتاژ دوبل، بدون دستکاری در هسته و سیم پیچ ترانس تقدیم می گردد. امید است مورد استفاده کاربران قرار گیرد. در این مدار از دو عدد خازن 1000 میکروفارادی 63 ولت استفاده شده که من آن ها را به صورت BACK TO BACK یا پشت به پشت وصل کردم، یعنی دو قطب هم نام را با هم و دو قطب هم نام دیگر هم آزاد یا بعنوان دو پایه خازن جدید. (تبدیل خازن D.C به خازن A.C) . چون خازن ها 90 درجه الکتریکی اختلاف فار ایجاد می کنند، در نتیجه ما دارای یک سر دیگر ترانس با ولتاژ حدود 30 ولت می شویم.ولتاژ دوبل یا 30×2 از پایه گراند یا زمین نسبت به دو سر مقاومت ها می باشد.توضیحات در متن نقشه لحاظ گردیده، اگر سوالی بود در خدمتم.
VOLTX2.PNG

آخرین ویرایش:

saeedsm

کاربر vip
کاربر
2010-03-15
188
1,412
لرستان/ خرم آباد
ضمن عرض سلام خدمت شما همکاران محترم و شما سرور ارجمند جناب تحریری:مداری که ارائه نموده اید برای کاربرد خاصی طراحی شده و عملآ کاربردش برای موردی که ذکر نموده اید عملی نیست .در واقع مدار شما سری نمودن یک خازن 500 میکروفاراد بین مصرف کننده و منبع میباشد که امپدانسی حدود6/36 اهم هم ایجاد میکند و اختلاف فاز 180 درجه ای هم ایجاد نمیکند .در صورتی که اختلاف فاز بین دو سر ترانس سه سر (با شرط سر وسط بعنوان زمین) 180 درجه میباشد که قابلیت یکسو سازی با دو دیود برای ایجاد 30 ولت و چهار دیود بدون استفاده سر وسط برای ایجاد 60 ولت را دارد . اگر ولتاژ خروجی ترانس جفت 30 را اندازه گیری یا یکسو سازی (با پل دیود ) کنیم 60 ولت خروجی داریم در صورتی که اگر ولتاز نقطه A بالایی و A پایینی را اندازه گیری کنیم ( با فرض همان مصرف کننده های 30 اهمی و جریان ذکر شده که بعلت امپدانس خازنی ایجاد شده در A پایینی جریان کمتر است) اختلاف ولتاژی حدود 0.7 ولت داریم .

آخرین ویرایش:

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
ضمن عرض سلام خدمت شما همکاران محترم و شما سرور ارجمند جناب تحریری:مداری که ارائه نموده اید برای کاربرد خاصی طراحی شده و عملآ کاربردش برای موردی که ذکر نموده اید عملی نیست .در واقع مدار شما سری نمودن یک خازن 500 میکروفاراد بین مصرف کننده و منبع میباشد که امپدانسی حدود6/36 اهم هم ایجاد میکند و اختلاف فاز 180 درجه ای هم ایجاد نمیکند .در صورتی که اختلاف فاز بین دو سر ترانس سه سر (با شرط سر وسط بعنوان زمین) 180 درجه میباشد که قابلیت یکسو سازی با دو دیود برای ایجاد 30 ولت و چهار دیود بدون استفاده سر وسط برای ایجاد 60 ولت را دارد . اگر ولتاژ خروجی ترانس جفت 30 را اندازه گیری یا یکسو سازی (با پل دیود ) کنیم 60 ولت خروجی داریم در صورتی که اگر ولتاز نقطه A بالایی و A پایینی را اندازه گیری کنیم ( با فرض همان مصرف کننده های 30 اهمی و جریان ذکر شده که بعلت امپدانس خازنی ایجاد شده در A پایینی جریان کمتر است) اختلاف ولتاژی حدود 0.7 ولت داریم .

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
ضمن تشکر و قدردانی از توجه و تذکز جنابعالی، من دقیقا به 90 درجه اختلاف فاز اشاره کرده ام، پس متوجه اختلاف 180 درجه ای بوده ام، اگر ما خروجی هر دو مدار با ترانس سه سر، و تک سر با استفاده از خازن سری را جهت یکسویازی به یک پل دیود بدهیم، نتجه هر دو تقریبا یکی می باشد، اما فقط درصد آمپر خروجی با خازن فقط کمی کم تر از ترانس است. این طرح برای ساخت منبع تغذیه دوبل بسیار مناسب است ، چون مصرف جریان در ولتاژ منفی معمولا بسیار کم و فقط ولتاژ مثبت آن ها در حد آمپر و بالاتر است.مهم ترین استفاده این مدار برای تغذیه آمپلی فایر ها با ولتاژ دوبل است که با کم ترین هزینه ساخته می شوند. این نوع مدار برای کاربرد خاصی نیست و اکثر منبع تغذیه بدون ترانس سال هاست که از این روش ( استفاده از منبع تغذیه بدون ترانس) برای چراغ قوه های شارژی، دستگاه های الکترونیکی کوچک و... در حال حاضر استفاده می کنند. اما مهم ترین ابتکاری که در این جا بکار بردم با پشت به پشت بستن دو خازن 1000 میکرو فارادیD.C یک خازن 500 میکروفارادی A.C ساختم، که معمولا با این ظرفیت A.C وجود ندارد یا اگر بخواهیم آن را تهیه کنیم با هزینه هزاران تومان هم نمی توانیم گیر بیاوریم. در شکل زیر نقشه مدار با ولتاژ 30×2 یا 60 ولت مشاهده می شود، که با اتصال خازن های صافی، به حدود بالای 82 ولت رسیده است. با نصب رگولاتور مثبت و منفی 30 ولت در خروجی نوسانانات ولتاژ و آمپر به حداقل می رسد.

2x40v.PNG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ضمن تشکر و قدردانی از توجه و تذکز جنابعالی، من دقیقا به 90 درجه اختلاف فاز اشاره کرده ام، پس متوجه اختلاف 180 درجه ای بوده ام، اگر ما خروجی هر دو مدار با ترانس سه سر، و تک سر با استفاده از خازن سری را جهت یکسویازی به یک پل دیود بدهیم، نتجه هر دو تقریبا یکی می باشد، اما فقط درصد آمپر خروجی با خازن فقط کمی کم تر از ترانس است. این طرح برای ساخت منبع تغذیه دوبل بسیار مناسب است ، چون مصرف جریان در ولتاژ منفی معمولا بسیار کم و فقط ولتاژ مثبت آن ها در حد آمپر و بالاتر است.مهم ترین استفاده این مدار برای تغذیه آمپلی فایر ها با ولتاژ دوبل است که با کم ترین هزینه ساخته می شوند. این نوع مدار برای کاربرد خاصی نیست و اکثر منبع تغذیه بدون ترانس سال هاست که از این روش ( استفاده از منبع تغذیه بدون ترانس) برای چراغ قوه های شارژی، دستگاه های الکترونیکی کوچک و... در حال حاضر استفاده می کنند. اما مهم ترین ابتکاری که در این جا بکار بردم با پشت به پشت بستن دو خازن 1000 میکرو فارادیD.C یک خازن 500 میکروفارادی A.C ساختم، که معمولا با این ظرفیت A.C وجود ندارد یا اگر بخواهیم آن را تهیه کنیم با هزینه هزاران تومان هم نمی توانیم گیر بیاوریم. در شکل زیر نقشه مدار با ولتاژ 30×2 یا 60 ولت مشاهده می شود، که با اتصال خازن های صافی، به حدود بالای 82 ولت رسیده است. با نصب رگولاتور مثبت و منفی 30 ولت در خروجی نوسانانات ولتاژ و آمپر به حداقل می رسد.

مشاهده فایل‌پیوست 113070

درود

جناب تحیری عزیز
ضمن تشکر و تقدیر از زحمات و قوه خلاقیت شما
قطعا مدار موصوف را بر پایه اطلاعات نظری مطرح فرمودید که مواردی مغفول مانده .

عملا مدار فوق را با بار معقول ( مثلا 100 اهم ) تست و نتیجه را اعلام فرمایید .
مطمئنا پاسخ مناسبی نخواهد داد و نظر جناب saeedsm مقرون به صحت است.

اگرچه اعتماد بنفس و تلاش شما قابل تقدیر و تحسین است
اساسا بسیاری از ایده های بزرگان و اندیشمندان ناصحیح بوده اما مانع تلاش و توفیقات آتی آنها نشده .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

جناب تحیری عزیز

اساسا بسیاری از ایده های بزرگان و اندیشمندان ناصحیح بوده اما مانع تلاش و توفیقات آتی آنها نشده .

سپاس
 سلام خدمت مهندسین گرامی و زحمتکشان 

این مدار فکر بکنم مناسبتر باشه تبدیل ترانس تک به دوبل 

http://8pic.ir/images/yczsa8blov7wf2t3waif.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام خدمت مهندسین گرامی و زحمتکشان

این مدار فکر بکنم مناسبتر باشه تبدیل ترانس تک به دوبل

http://8pic.ir/images/yczsa8blov7wf2t3waif.jpg

درود

بله شیوه مورد اشاره شما در منابعی که سیکل مثبت و منفی آنها قرینه است مانند برق شهر برای تهیه ولتاژ قرینه قابل استفاده است.

سپاس
yczsa8blov7wf2t3waif.jpg

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
درود

جناب تحیری عزیز

سپاس

با سلام خدمت استاد گرامی:
مدار فوق قبلا آزمایش و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گرفته است. فقط هنگام بار کشیدن از ولتاژ منفی درصد افت کمی بیش تر از مثبت است. اما من برای اطمینان مجدد، چون ترانس 30 ولت در اختیار نداشتم، با یک ترانس تک 14 ولت 3 آمپر با همان نمونه مدار آزمایش کردم و نتیجه مثبت بود. لذا مدار آزمایشی امروز را با ترسیمی جدید، ارائه میکنم. بجای استفاده از لود 100 اهمی از یک لامپ 15 وات خودرو استفاده کردم، که ولتاژ مثبت از 19.22 به 14.4 ولت برای ولتاژ مثبت و 14.2 ولت برای ولتاژ منفی شد. که این مقدار برای یک ترانس با خروجی 14.4 ولت A.C قابل قبول است. نقشه مدار در شکل زیر در متن لحاظ گردیده است اگر سوالی بود در خدمتم.

2x14v.PNG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد گرامی:
مدار فوق قبلا آزمایش و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گرفته است. فقط هنگام بار کشیدن از ولتاژ منفی درصد افت کمی بیش تر از مثبت است. اما من برای اطمینان مجدد، چون ترانس 30 ولت در اختیار نداشتم، با یک ترانس تک 14 ولت 3 آمپر با همان نمونه مدار آزمایش کردم و نتیجه مثبت بود. لذا مدار آزمایشی امروز را با ترسیمی جدید، ارائه میکنم. بجای استفاده از لود 100 اهمی از یک لامپ 15 وات خودرو استفاده کردم، که ولتاژ مثبت از 19.22 به 14.4 ولت برای ولتاژ مثبت و 14.2 ولت برای ولتاژ منفی شد. که این مقدار برای یک ترانس با خروجی 14.4 ولت A.C قابل قبول است. نقشه مدار در شکل زیر در متن لحاظ گردیده است اگر سوالی بود در خدمتم.

مشاهده فایل‌پیوست 113096

درود

ضمن تقدیر و تشکر بابت پیگیری و تست مجدد
روش تست شما ناصحیح است

جهت تحقیق درخصوص صحت و سقم نقشه باید بروش زیر عمل کنید
1- نقشه موصوف را اجرا کنید
2- خازن ها و دو دیود بالایی بریج را حذف و لذا نقشه اصلاحی (پیوست زیر) را تست کنید.
3- حالا نتیجه دو تست فوق را مقایسه فرمایید .
خواهید دید کوچکترین تفاوتی بین دو تست فوق وجود نداره

زیرا در واقع دو خازن و دو دیود فوقانی بی اثر است و نقشه مورد بحث با حذف دو خازن و دو دیود ، همان روش معمول میشه که در پست 6 و یا 7 معرفی شده

چنانکه با حذف خازنها و دیودهای بی اثر نقشه زیر حاصل میشه

2x14v.PNG

و نقشه اصلاحی فوق ، همان نقشه زیر و روش معمول است .

اما با توجه به تلاش و تعلق و اعتماد بنفسی که داری بدون تردید به نتایج مفید و درخشانی خواهی رسید .

آخرین ویرایش:

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
باسلام

به اصطلاح پشت به پشت وصل کردن دو خازن الکترولیتی، همان بی پولار یا بدون پولاریته ویا بفارسی بدون قطب است.

پشت به پشت یا BACK TO BACK اصطلاحی است، که در کشورهای انگلیسی زبان ماننده ایالات متحده آمریکا، که در کتاب های دانشگاهی آن ها در رشته الکترونیک، به روش بستن دو خازن با قطب های هنمام تدریس می شود. اما بصورت عامیانه به این روش BIPOLAR یا بای پولار گفته می شود، BI یا بای در زبان انگلیسی به معنی دو و POLAR به معنی قطب می باشد و بای پلار یا BIPOLAR به معنی دو قطبی ( نه بمعنی بدون قطب) می باشد. چون خازنی که بدون قطب باشد، ما پایه ها را باید به کجا لحیم یا وصل کنیم. اما نزدیک ترین کلمه به معنی آن دو قطبی (همنام) می باشد. البته ببخشید، این فقط نظر من است، نظر اصلی را باید موسسه ملی زبان جایگزین کند. در موسسه استاندارد ملی و دفاعی ایران کلمه تولرانس را به کلمه خنده دار رواداری ترجمه کرده اند!!!. چون از کارشناسان با تجربه این رشته اعلام نظر نمی کنند.

آخرین ویرایش:
بالا