آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: بوت نشدن مادر برد Foxconn مدل n15235

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
با سلام خدمت اساتید محترم. یه سی پی یو رو می خواستم تست کنم که سالمه یا نه گذاشتمش رو مادربرد سالم foxconn مدل n15235 که سیستم بوت نشد. سی پی یو رو عوض که کردم و سی پی یو قبلی رو رو سیستم گذاشتم دیگه سیستم بوت نشد. سی پی یو گرم میشه. مادربرد رو با حداقل قطعات بیرون از کیس امتحان کردم با چند تا پاورمتفاوت ، رم و گرافیک دیگه ولی متاسفانه نه بوت میشه نه بوق میزنه. دیباگر در دسترس ندارم و امکان تهیه شم فعلا به علت بعد مسافت مقدور نیست برام . از اساتید محترم تقاضای راهنمایی دارم.مشاهده فایل‌پیوست 112781

با سلام همکار عزیز
دیباگر رو در اولویت خرید قرار بدید برای دفعات بعدی
---
مدل cpu که روش نصب بوده ؟
مدلی که روش نصب کردین و سیستم بوت نمی شه؟
دقت کنید در زمان clear cmos هیچ قطعه رو مادربرد نصب نباشه
ولتاز Vcore رو هم اعلام کنید
بدین صورت که مولتی متر رو روی رنج dc قرار بدید و پراب مشکی رو به بدنه و پراپ قرمز رو به پایه های فت های اطراف cpu بزنید
باطری بکاپ رو هم عوض کنید

asalamirali

کاربر
2013-12-13
176
289
با سلام همکار عزیز
---
بدین صورت که مولتی متر رو روی رنج dc قرار بدید و پراب مشکی رو به بدنه و پراپ قرمز رو به پایه های فت های اطراف cpu بزنید

سلام استاد گرامی. سی پی یو که روش بود 2180 و سی پی یو که می خواستم امتحان کنم 2180 بعد هم همان سی پی یو که روش بود و به راحتی کار میداد رو روش گذاشتم. باطری بکاپ عوض شد . ولتاژی که فرمودین تمامی صفر البته لازم به ذکره خازن هایی که استاد محبی گفتند الان از مادربرد خارج کردم و روی مادربرد نیستند شاید صفر بودن ولتاژ به همین علته.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست من سلام

فایل هایی رو که گفتم اول مطالعه کنید سپس اقدام به تعمیر نمایید چون در تعمیرات باید دقت بالایی به کار ببرید

در ضمن تا قطعات جدا شده رو جاگذاری ننموده اید برد را به برق متصل نکنید در هنگام تعمیر نباید هیچ ولتاژی

روی برد باشد باطری بکاپ هم باید از برد جدا شود

مطالعه کنید سپس اقدام نمایئد

موفق باشید

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
سلام استاد گرامی. سی پی یو که روش بود 2180 و سی پی یو که می خواستم امتحان کنم 2180 بعد هم همان سی پی یو که روش بود و به راحتی کار میداد رو روش گذاشتم. باطری بکاپ عوض شد . ولتاژی که فرمودین تمامی صفر البته لازم به ذکره خازن هایی که استاد محبی گفتند الان از مادربرد خارج کردم و روی مادربرد نیستند شاید صفر بودن ولتاژ به همین علته.

خازن ها باید روی برد باشند
دقت کنید سوکت 775 مقداری بد قلق است
و باید زمانی که cpu نصب است و می خواهید ببندید با فشار کمی بسته شود
در صورتی که با فشار زیاد ببندید حاکی از قرار نگرفتن درست cpuدر سوکت مربوطه می باشد
در هویه کاری روی مادربرد هم دقت کند محل نصب خازن ها خراب نشود

asalamirali

کاربر
2013-12-13
176
289
با سلام همکار عزیز
---

استاد گرامی سلامی دوباره. خازن ها رو نصب کردم وولتاژ پایه ها رو گرفتم که روی تصویر توضیح دادم متشکرم از شما 3.jpg

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود خدمت سروران بزرگوار
البته فکر کنم منظور مهندس غفور این است که این همکار بزرگوار باید امکانات تهیه کند و منظور خاصی نداشتند ایشان را میشناسم مهندس غفور گرامی از همکاران خوب ما هستند و بسیار دلسوز هستند
مطلب دیگر این است که حتی اگر این تاپیک به نتیجه نرسد و قطعه مذکور هم تعمیر نشود باز هم مهم نیست زیرا نکات بسیار ی در این تاپیک مطرح شده است که در تعمیرات بعدی بکار این دوست گرامی و بقیه دوستان میخورد . خلاصه باید از یک جایی شروع کرد

و یک پیشنهاد هم برای همکار گرامی جناب asalamirali دارم .
حتما از بخش ها و لینک های زیر استفاده کنید . کمی زمانبر است ولی اطلاعات گرانبهایی در آن وجود دارد

http://www.irantk.ir/irantk23317/
http://www.irantk.ir/f5/
http://www.irantk.ir/f4/
http://www.irantk.ir/f148/

موفق باشید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام دوباره و عرض تشکر از استاد امجدی عزیز

دوست من در مدار COR مربوط به CPU شما از 12 فت استفاده شده است که مجموع 4 فت میشود Q1 و مجموع 8 فت میشود Q2

در درین Q1 باید 12 ولت موجود باشه و در گیت Q2 باید 10.5 ولت باشه بنده دو تا عکس براتون آپلود میکنم با دقت بررسی کنید متوجه میشوید

3333.PNG

1111.jpg

و اما یک سوال در پایه هایی که در شکل مشخص نمودم ولتاژ هست؟

3.jpg

آخرین ویرایش:

asalamirali

کاربر
2013-12-13
176
289
با سلام دوباره و عرض تشکر از استاد امجدی عزیز

دوست من در مدار COR مربوط به CPU شما از 12 فت استفاده شده است که مجموع 4 فت میشود Q1 و مجموع 8 فت میشود Q2

در درین Q1 باید 12 ولت موجود باشه و در گیت Q2 باید 10.5 ولت باشه بنده دو تا عکس براتون آپلود میکنم با دقت بررسی کنید متوجه میشوید

مشاهده فایل‌پیوست 112912

مشاهده فایل‌پیوست 112913

و اما یک سوال در پایه هایی که در شکل مشخص نمودم ولتاژ هست؟

مشاهده فایل‌پیوست 112915

در پایه های مشخص شده قبل از روشن شدن پاور یعنی برق وصل هست کلید پاور روی یک قرار دارد ولی روشن نیست صفر ولی بعد از روشن شدن پاور 1/32 و 2/12 رو دارم و فقط روی پایه وسطی که کوتاه تر از دو عدد کناری است همان 12/19 رو دارم.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
سلام دوباره

دوست من این مطالب در جزوه هست یکبار درست مطالعه کنید

در ضمن شما از این مدار فقط خازنها رو چک کن نیازی به فت ها نیست که چه ولتاژی دارن ببینید دوست من اگر ولتاژ نشان داده شده در

تصویر قبلی که بنده آپلود کردم موجود نبودن یعنی شما در پایه های فت های Q2 ولتاژ 10 رو نداشتید باید به ریز فت ها مراجعه میکردید

دلیل من برای اینکه گفتم خازنها این هست که گاها فت ها درست کار میکنند و این خازنها هستند که ولتاژ را به درستی به مقصد نمیرسانند

موفق باشید

asalamirali

کاربر
2013-12-13
176
289
سلام دوباره

دوست من این مطالب در جزوه هست یکبار درست مطالعه کنید

در ضمن شما از این مدار فقط خازنها رو چک کن نیازی به فت ها نیست که چه ولتاژی دارن ببینید دوست من اگر ولتاژ نشان داده شده در

تصویر قبلی که بنده آپلود کردم موجود نبودن یعنی شما در پایه های فت های Q2 ولتاژ 10 رو نداشتید باید به ریز فت ها مراجعه میکردید

دلیل من برای اینکه گفتم خازنها این هست که گاها فت ها درست کار میکنند و این خازنها هستند که ولتاژ را به درستی به مقصد نمیرسانند

موفق باشید

استاد عزیزم جناب محبی سلام. من تمامی 10 خازن را همانطور که در پیام خصوصی پرسیدم عوض کردم البته روی همان اهم متر قطعه ای موجود می باشد که با وصل کردن به اهم متر کار تستر رو انجام داد چند تا از خازن ها ظاهرا مشکل داشتند که تمامی آن ها را عوض کردم ولتاژی هم که فرمودین داخل فتها وجود داشت. اما مشکل همچنان پابرجاست.

بالا