آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: داغ کردن چیپ جنوبی در مادر برد گیگا مدل M52L-S3 علیرغم بوت شدن و بالا آمدن...

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست عزیز اگه سوکت 4 پین رو متصل نکنی قاعدتا cpu کار نمیکنه و این یعنی شما یک سیتم رو بدون هدف زدی به برق

به هر حال باید درخواستی باشه تا پل ها شروع به کار کنند و تا اونوقت هیچ گرمایی روی پل ها احساس نمیشه

ولی جهت راهنمایی دوباره عرض میکنم شما بگردید دنبال قسمت هایی که به پل مربوط هست برای مثال
usb - sata - ide - i/o - com
و از این

قسمت ها ولتاژ بگیرید ببینید درست هستن یا نه به احتمال قوی باید شما خازن عوض کنید چون در یک قسمت جریان کشی دارید

موفق و پایدار باشید

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
با تشکر از دوستان علی الخصوص آقای محبی عزیز
آی سی پی دبلیو ام درآوردم و بدون آی سی روشن کردم الان چیپ داغ نمیشه.یعنی ولتاژ بهش نمیرسه یا ایراد از پی دبلیو ام هستش؟
IO رو هم طبق دیتا شیت ولتاژ گرفتم سالمه.

آخرین ویرایش:

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
آی سی پی دبلیو ام درآوردم و بدون آی سی روشن کردم الان چیپ داغ نمیشه.یعنی ولتاژ بهش نمیرسه یا ایراد از پی دبلیو ام هستش؟

دوست من سلام

ببینید وقتی شما ای سی pwm رو در میارید یعنی عملا cpu رو از کار میندازید و وقتی cpu کار نکنه یعنی شما دومین اصل روشن شدن

کامپیوتر رو از کار میندازید وقتی بایوس برای استارت پیغام میرسونه به cpu این ای سی یعنی pwm شروع میکنه به تغیر فاز ها و کنترل آنها

و اگه شما این ای سی رو در بیارید قاعدتا cpu کار نمیکنه و هیچ عملی انجام نمیپذیره پس ایراد رو نمیتونید اینجوری عیب یابی کنید

دوتا کار بکنید که اصل عیب یابی هست

1- ولتاژ گیری از قسمت های مختلف با توجه به فلو چارت مادربرد

2- تست قطعات مشکوک در بیرون از مین برد

موفق و پایدار باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با عرض سلام خدمت اساتید عزیز
بنده تازه تعمیرات مادربرد شروع کردم با اجازتون.
یه مادربرد گیگا مدل M52L-S3 برام امروز اومده برای نصب ویندوز.
حین نصب ویندوز رنگ تصویرش عوض میشد و یه پرده سبز کم رنگ روش میومد مخصوصا موقعیکه موس رو تو دسکتاپ و بیشتر،موقع کشیدن یه پنجره ی دیگه مثل مای کامپیوتر اینور و اونور این تغییر رنگ ایجاد میشد که فک کردم از گرافیکه!!!ولی دست به گرافیک زدم دیدم خنکه و چیپ جنوبی انقد داغه که نمیشه دست روش نگه داشت،یه هیت سینک تقریبا 4*4 هم روش داره.
مشکل از کجا میتونه باشه؟
با درود خدمت همکار گرامی و اساتید بزرگوار
دوست گرامی ، شما نفرمودید در مرحله اول گرافیک را تعویض کردید یا خیر . موردی که باید عرض کنم اینکه با سرد بودن یا گرم بودن گرافیک نمیتوان قاطع گفت گرافیک ایراد دارد یا ندارد .
دوستانی که راهنمایی میکنند با فرض اینکه شما کارهای اولیه را انجام داده اید راهنمایی میکنند و اگر شما کارهای اولیه را انجام نداد
ه باشید مشکلتان حل نمیشود و گاها بدتر هم میشود
نکته دیگر اینکه این مادربرد مادرزادی چیپش زیاد گرم میکند . شما حالا که pwm را درآوردید اول اگر نمونه صد در صد سالم دارید جایگزین کنید و سپس نتیجه را اعلام فرمایید
موفق باشید

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
دوستان ممنون
خرابکاری کردم.موقعیکه قلع بجای مونده از PWM رو تمیز می کردم پایه ی 47 از رو PCB مادربرد کنده شد.::agor::
دوست عزیز آقای امجدی،کارهای اولیه مثل جایگزین کردن رم و گرافیک رو انجام دادم ولی چون سی پی یو نداشتم نتونستم جایگزین کنم و به شستن سوکت سی پی یو و خود سی پی یو با تینر بسنده کردم....
تا اینجای کار مشکل حل نشد که دوست عزیزمون آقای محبی لطف کردن کمک کردن و تاحالا درست نشده بود که با کنده شدن اون پایه رو پی سی بی مادربرد ناامید شدم.دوست داشتم درست بشه ولی اینجوری ناشی بازی درآوردم و ...
البته جای خوشبختی داره که صاحبش زنگ زد گفت دیگه اون مادربرد رو نمیخوام و میام سیستم نو جمع کنیم...
فعلا که موفق به عیب یابی کامل یه سیستم نشدم و راه دور و دراز و سختی پیش رو دارم ولی با کمک دوستان و کارکردن رو اساس و اصول و با پیروی از قواعد خاصی که برای عیب یابی هستش انشاء ا... موفق میشم.
از لطف تک تک استاد های عزیز کمال تشکر رو دارم.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
سلام دوباره

امید عزیز البته اگه درست گفته باشم همه ما از یکجایی شروع کرده ایم و حداقل صد مورد خراب کردیم تا یک مورد جواب گرفتیم

این راه هم سخت نییست فقط کافیه عشق داشته باشی و مطالعه و همچنین تفکر این سه تا کمکت میکنن بازم ممنون که اطلاع رسانی میکنی

امید وارم در دفعات بعدی همیشه پیروز و موفق باشی به هر حال سال جدید است و باید در خود تحولاتی ایجاد کنیم

موفق و پیروز باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
دوستان ممنون
خرابکاری کردم.موقعیکه قلع بجای مونده از PWM رو تمیز می کردم پایه ی 47 از رو PCB مادربرد کنده شد.::agor::
دوست عزیز آقای امجدی،کارهای اولیه مثل جایگزین کردن رم و گرافیک رو انجام دادم ولی چون سی پی یو نداشتم نتونستم جایگزین کنم و به شستن سوکت سی پی یو و خود سی پی یو با تینر بسنده کردم....
تا اینجای کار مشکل حل نشد که دوست عزیزمون آقای محبی لطف کردن کمک کردن و تاحالا درست نشده بود که با کنده شدن اون پایه رو پی سی بی مادربرد ناامید شدم.دوست داشتم درست بشه ولی اینجوری ناشی بازی درآوردم و ...
البته جای خوشبختی داره که صاحبش زنگ زد گفت دیگه اون مادربرد رو نمیخوام و میام سیستم نو جمع کنیم...
فعلا که موفق به عیب یابی کامل یه سیستم نشدم و راه دور و دراز و سختی پیش رو دارم ولی با کمک دوستان و کارکردن رو اساس و اصول و با پیروی از قواعد خاصی که برای عیب یابی هستش انشاء ا... موفق میشم.
از لطف تک تک استاد های عزیز کمال تشکر رو دارم.
با درود همکار گرامی
اصلا اشکالی نداره . و امکان نداره کسی تعمیرکار و متخصص حرفه ای باشد و خرابکاری نکرده باشد
البته بنظرم اینکارها خرابکاری نیست و این تلاش ها پله های پیشرفت هستند و مسیر درست اینگونه است
موفق باشید

بالا