آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: پریدن برنامه ی میکرو

afshin_1986

کاربر
2014-04-27
28
40
با سلام
من تعمیر کار بردهای سرد کننده و شویینده (کولرگازی یخچال لباس شویی فریزر) هستم قبلا هم با میکرو کار کردم و پروژه بستم. گاهی اوقات در تعمیرات این سوال در ذهنم خطور میکنه که شاید برنامه میکرو پریده باشه (با فرض اینکه تمام قسمت های مدار سالم است). سوالم اینه که در صورتی که میکرو نسوخته باشه امکانش هست که برنامه اش پریده یا خراب شده باشه؟ سپاس گذارم

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,723
7,471
دامغان
بله دوست عزیز امکانش هست
حتی در برخی موارد کانتری در برنامه نوشته میشود که بعد از مدتی میکرو از کار بیافته
اگه ممکنه شماره میکرو مورد نظر را اعلام کنید
موفق باشید

mahdy112

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2010-11-07
161
569
سلام
بله احتمالا پریدنش هست...خود من چندتا تغذیه متغیر دارم که برنامه میکروش پریده و چون دارای قفل هم هست نتونستم از نمونش کپی بگیرم وروی خرابها بزنم
وووای وای که کوفترین نوع میکرو را برد های لباسشوویی داره:(
اونم لباسشور مرسی و بکو...فک کنم ده تای برده اوراقشو بخاطر میکرو دارم:victorious:

afshin_1986

کاربر
2014-04-27
28
40
ممنونم از پاسخ های شما دوستان گرامی
اما یک سوال دیگه: از اونجایی که عملکرد رزناتور وابسته به میکرو هست پس در صورت داشتن فرکانس میشه گفت میکرو نسوخته اما لزوما به معنای این نیست که برنامه ی میکرو حتما سالم مونده، منظورم اینه که میشه برنامه ی میکرو پریده باشه اما رزناتور هنوز فرکانس تولید کنه و اگه به موردی بر خوردیم که رزناتور هیچ فرکانسی نداره پس میکروی ما سوخته (البته با فرض سالم بودن رزناتور و سایر اجزای مدار).
این ادعا درسته؟

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,723
7,471
دامغان
منظورتون از رزناتور را متوجه نشدم ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AMD

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
منظورتون از رزناتور را متوجه نشدم ؟

سلام جناب قادری
در بعضی از موارد در قسمت نوسان ساز میکروکنترولر ها بجای کریستال و دوتا خازن از
رزوناتور استفاده می شود.
تصویرش رو ببینید.

24-mhz-quartz-3-pin.jpg

afshin_1986

کاربر
2014-04-27
28
40
دقیقا رزناتور همونی است که دوستمون عکسش رو گذاشتند، تفاوت اسیلاتور و رزناتور من جایی مطالعه کردم که این نوشته بود:
" خب از اسیلاتور شروع می کنیم. اسیلاتور نوسان ساز هست و یک موج رو برای شما تولید می کنه.
اما رزوناتور یه چیز دیگه هست.سیستمی عموما سلف و خازنی هست و باعث میشه فرکانس خاصی ازش عبور کنه.

اسیلاتور تولید کننده هست اما رزوناتور پسیو هست و توسط سیگنال تحریک میشه.

از رزوناتور برای تنظیم فرکانس اسیلاتور هم استفاده میشه. بدین صورت که به عنوان فیدبک بین ورودی و خروجی می ذارنش تا تحریک ورودی بر اساس خروجی رو به عهده بگیره. رزوناتور این کار رو با فرکانس خاص خودش انجام میده. پس اسیلاتور مقید میشه که با همون فرکانس کار کنه.

و اما کریستال یک نوع رزوناتور هست که بر اساس نوسان کریستال داخلش کار می کنه. اونو میشه با سلف و خازن مدل کرد.

مثلا شما یک گیت NOT رو می خوای به اسیلاتور تبدیل کنی. بین ورودی و خروجی یک کریستال می ذاری و تو خروجی فرکانس نوشته شده روی کریستال رو تحویل می گیری. ( البته دو تا خازن 30 پیکو هم باید با ورودی و خروجی موازی کنی)."

afshin_1986

کاربر
2014-04-27
28
40
حالا اصلا من یک سوالی اینجا برام پیش اومد تفاوت کریستال و رزناتوری که در بالا عکسشون گذاشته شده چیه؟ پایه های رزوناتور که یه وقت ورودی خروجی مشخصی نداره یعنی پایه یک و سه مثل همند و پایه وسط هم زمین میشه؟ توی بعضی مدارا من دیدم یک مقاومت 1 مگا اهم هم بین پایه هی 1 و 3 میذارند.

بالا