آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تفاوت شدت جریان با سرعت جریان چیست ؟

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
با عرض سلام خدمت همه سروران گرامی
همونطور که از عنوان مشخص هست بنده خدمت دوستان عزیز عرض کنم که اساسا تعریف آمپر رو تاحد عرف میدونم اما برام سوال هست که شدت جریان همون سرعت جریان هست یا اختلافی وجود داره
انگیزه طرح سوال بنده این بود که یکی از دوستان یک دستگاه لپتاب رو با منبع تغذیه آزمایشگاهی با ولتاژ و آمپراژ معینی در یک مدت زمان معلومی فول شارژ کرده .بعدش یک بار دیگه با یک دستگاه پاور بانک که از نظر ولتاژ و آمپراژ با منبع آزمایشگاهی مذکور ، یکسان بوده شارژ کرده و با تعجب دیده که لبتاپ با پاور بانک زودتر فول شارژ شده این توضیح رو بدم که در هر دوحالت باطری لپتاپ کاملا خالی بوده .
ضمنا گویا سازنده اون پاور بانک ادعا کرده که در مدت زمان شارژ شدن تسریع ایجاد کرده .

از حسن توجه و وقتی که میذارید ممنونم

jamservice1

کاربر vip
vip
کاربر
2012-05-06
93
352
دروود در مورد مسئله ایی که فرمودید و شارژ لب تاپ نظری ندارم اما شدت جریان که همان آمپر میباشد و در مورد مدت زمان شارژ باطری خیلی موثر است اما تا کنون سرعت جریان نشنیده بودم انتظار میرود منظور همان فرکانس هست که اگر این باشد فرکانس هم در مدارات شارژ باطری نیکل کادمیوم نباید زیاد موثر باشد چون مدار خودش جریان را یکسو میکند .
در نهایت از قدرت خدا نباید قافل بود همه چیز ممکنه

forud

کاربر vip
vip
کاربر
2013-05-05
419
1,636
با سلام و اجازه
دوست عزیز منظور از شدت جریان ، مقدار حجم انتقال الکترون در یک سرعت ثابت.
سرعت انتقال جریال در کل ثابت است و تغییر فقط در حجم انتقال جریان امکان پذیر میباشد و این حجم جریان نیز با اندازه ولتاژ رابطه مستقیم دارد، یعنی هرچه ولتاژ بیشتر باشد جریان بیشتری با سرعت ثابت قابل انتقال است.

forud

کاربر vip
vip
کاربر
2013-05-05
419
1,636
دروود در مورد مسئله ایی که فرمودید و شارژ لب تاپ نظری ندارم اما شدت جریان که همان آمپر میباشد و در مورد مدت زمان شارژ باطری خیلی موثر است اما تا کنون سرعت جریان نشنیده بودم انتظار میرود منظور همان فرکانس هست که اگر این باشد فرکانس هم در مدارات شارژ باطری نیکل کادمیوم نباید زیاد موثر باشد چون مدار خودش جریان را یکسو میکند .
در نهایت از قدرت خدا نباید قافل بود همه چیز ممکنه
با سلام و درود
دوست عزیز فرکانس یا همون بسامد خودمون ، تعداد دفعات بالا پایین رفتن مقدار یک جریان یا ولتاژ در مدت زمان یک ثانیه است و مقدار فرکانس هم تاثیری در سرعت یک جریان یا ولتاژ ندارد بلکه فقط مقدار حجم آن را تغییر میدهد و باز سرعت انتقال ثابت است و همانطور که خودتون فرمایش کردید در باطری هم فرکانس صفر می باشد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
درود

اگر جریان الکتریکی را با جریان آب مقایسه کنید عناوین و اصطلاحات و واحدهای الکتریکی بهتر تفهیم میشه.

جریان آب یعنی تعداد مولکولهای آب که در یک ثانیه از یک نقطه عبور میکنه
لذا اگه ارتفاع منبع آب بیشتر بشه تعداد مولکولهای بیشتری در یک ثانیه عبور میکنه .

و لذا اگر میخوای یک منبع خالی ( باطری خالی) را با منبعی که در یک ثانیه یک گالن آب میده پر کنید و ظرف 2 دقیقه پر بشه دراینصورت از هر منبع دیگری که در ثانیه یک گالن آب میده استفاده کنید دقیقا ظرف همون 2 دقیقه پر میشه.

اما با منبع قویتری که 2 گالن آب میده در مدت کمتری پر میشه.

در مدارهای الکتریکی هم همینطوره و لذا اگر جریاندهی صدها منبع یکسان باشه کلیه آنها در زمان مساوی یک منبع خالی را پر میکنند و ارتباطی به مالک منبع نداره که متعلق به بانک باشه یا جای دیگه

اما چنانچه به هر دلیلی منبع دیگری که جریان بیشتری میده منبع خالی را پر کنید بدیهی است که در زمان کمتری منبع خالی پر میشه.

قطعا در شناسایی مشخصات دو منبع خطایی داری که یکی از آنها زودتر پر میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
اكثر پاور بانك ها محدود كننده جريان ندارن در صورتي كه منبع تغذيه رو شما جريانش رو محدود كردين (مثلا گذاشتين روي 19 ولت 3.5 امپر)
پاور بانك چون از باتري داخلي استفاده ميكنه( مثلا 19 ولت 2 آمپر) و طبق فرمايش استاد غزال ميتونه ولتاژ 19 ولت با جريان 2 امپر رو به مدت 1 ساعت بده و همچنين ميتونه ولتاژ 19 ولت با جريان 4 امپر رو به مدت نيم ساعت بده كه البته ممكنه باعث خرابي باتري داخلي خودش بشه
اگر شما با امپرمتر جريان خروجي پاور بانكي رو كه زودتر از منبع تغذيه لپتاپ رو شارژ كرده اندازه بگيريد مطمعنا جرياني بيشتر از جريان خروجي منبع تغذيه هست و اين باعث ميشه باتري لپتاپ زودتر شارژ بشه

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
بسیار ممنونم از همه دوستان علی الخصوص استاد گرانقدر که وقت گذاشتند و راهنمایی کردند
جسارتا اون سطح مقطع مورد نظر که توی تعریف با عنوان (یک نقطه ) ازش یاد میشه دقیقا چقدر هست و آیا قابل اندازه گیری هست یا نه عموما توی تعریف اومده ((به مقدار جریانی که از یک نقطه عبور می کند )) حالا اگه این نقطه از نظر مقطع کمی بزرگتر بشه آیا میتونه در میزان جریان عبوری تغییری حاصل بشه ؟
سوال دیگه این که استاد گرانقدر فرمودند مشابه منبع آب در نظر بگیرید
اگر احیانایک پمپ روی منبع قرار بدیم قضیه متفاوت میشه آیا در الکترونیک چنین پمپی وجود داره که جریان بیشتری از منبع تقاضا کنه

آخرین ویرایش:

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با عرض سلام خدمت همه سروران گرامی
همونطور که از عنوان مشخص هست بنده خدمت دوستان عزیز عرض کنم که اساسا تعریف آمپر رو تاحد عرف میدونم اما برام سوال هست که شدت جریان همون سرعت جریان هست یا اختلافی وجود داره
انگیزه طرح سوال بنده این بود که یکی از دوستان یک دستگاه لپتاب رو با منبع تغذیه آزمایشگاهی با ولتاژ و آمپراژ معینی در یک مدت زمان معلومی فول شارژ کرده .بعدش یک بار دیگه با یک دستگاه پاور بانک که از نظر ولتاژ و آمپراژ با منبع آزمایشگاهی مذکور ، یکسان بوده شارژ کرده و با تعجب دیده که لبتاپ با پاور بانک زودتر فول شارژ شده این توضیح رو بدم که در هر دوحالت باطری لپتاپ کاملا خالی بوده .
ضمنا گویا سازنده اون پاور بانک ادعا کرده که در مدت زمان شارژ شدن تسریع ایجاد کرده .

از حسن توجه و وقتی که میذارید ممنونم
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
بهترین شارژر ها طبق قانون استاندارد شارژ باید 1/10 ظرفیت آمپر ساعت باتری های قابل شارژ باشند تا بالاترین عمر مفید باتری را تامین کنند. ( این عمر مفید برای باتری نیکل کادمیوم 5 سال از زمان تولید با شارژ استاندارد 1/10 آمپر ساعت می باشد.) اگر شارژری زود تر از نوع دیگر باتری را پر می کنند ولتاژ شارژ، آن ها را اضافه تر می گیرند، در نتیجه عمر مفید آن ها را کاهش می دهند. اما شدت یا سرعت جریان بستگی به تعداد الکترون هایی دارد، که در بیرون منبع تغذیه از قطب منفی به سوی قطب مثبت، حرکت می کند و بستگی به ولتاژ منبع دارد. هرچه ولتاژ منبع تغذیه را بالاتر ببریم جریان یا الکترون های بیش تری را عبور داده ایم.

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
با سلام مجدد ضمن تشکر از همگی با توضیحاتی که همه دوستان محبت کردند( که باید اقرار کنم ، کمک شایانی در درک موضوعات به من کرد ) و همچنین با مقاله ای که در ویکی پدیا موجود هست ابهامات اینجانب در خصوص سرعت جریان (سرعت رانش الکتریکی ) برطرف شد . اگر چه حفظ کردن تعاریف الکترونیک ساده به نظر میاد ولی بنده خیلی دوست دارم که ضمن بخاطر سپردن تعاریف ، از نظر اثبات اونها هم ، قانع بشم
بنابراین به دوستان توصیه میکنم مقاله ویکی پدیا رو در رابطه با جریان الکتریکی و خصائص اون بخونید .خالی از لطف نیست اگر مثل بنده کم اطلاعات باشید که به دانشتون افزوده میشه و اگه هم اطلاعات داشته باشید مرور دانش خودتون هست .
باز هم اعلام می کنم توضیحات دوستان گلم کمک شایانی به من کرد که جا داره از همه تشکر کنم

بالا