آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تفاوت شدت جریان با سرعت جریان چیست ؟

yx700

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-03
617
1,672
سلام

دوستان دقت كنيد باتري لپتاپ از نوعه ليتيوميه ، و كادميومي نيست كه اين دوستمون فرموده بودن

من نظره خاصي در اين مورد ندارم ولي گفتم شايد اين تجربه كوچيك به كارتون بياد

در مدارات شار

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام

دوستان دقت كنيد باتري لپتاپ از نوعه ليتيوميه ، و كادميومي نيست كه اين دوستمون فرموده بودن

در مدارات شار

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بسیار از توضیحاتی که در مورد پمپ شارژر ارائه فرمودید ممنونم - اگر اطلاعات بیشتری در این خصوص در دسترستون هست محبت کنید
ممنون از توجه شما
البته در مورد باتری حدس میزنم منظور دوستمون در چند پست قبل باتری داخل دستگاه power bank بود که اشاره فرموده بودند Ni-Cd هستش

درود

برای انتقال هر نوع انرژی بویژه برای مسافت طولانی از پمپ استفاده میشه مثلا انتقال آب - نفت - گاز یا برق تا تلفات کمتر بشه و بهتر به مقصد برسه

لذا در انتقال انرژی الکتریکی هم اگر بخواهیم مثلا 220 ولت را به مسافت 100 کیلومتری منتقل کنیم عمده انرژی تلف میشه مضافا که ولتاژ حدود 30 یا 40 ولت به مقصد میرسه که قابل استفاده نیست

لذا با پمپ الکتریکی که ترانس افزاینده است ولتاژ را بمقدار 20 هزار یا 200 هزار ولت میرسانند تا تلفات نسبت به انرژی دریافتی ناچیز بشه و سپس در مقصد مقدار انرژی دریافتی را به ولتاژ 220 ولت تبدیل میکنند که خونه مردم جر نخوره .

در جاده خارج از شهر چنانچه به این دکل های شرکت برق نزدیک شوید صدای گیز گیز یا فیش فیش میشنوید که ناشی از ولتاژ بسیار بالاست که درواقع ناشی از برق دزدی اجتناب ناپذیره و اگر با رادیو یا تلویزیون روشن از زیر این دکل ها عبور کنید احتمال سوختن رادیو و تلویزیون زیاده و لذا بهتره خاموشش کنید .

برقراری ارتباط شما با این ولتاژ بالا نیاز به سیم نداره و از فاصله چندین متری هم خاکستر میکنه
بهمین دلیل نوک دکل نزدیک خدا و فاصله سیم ها از یکدیگر خیلی زیاده .

سپاس

آخرین ویرایش:

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
استاد غزال دوست داشتنی
باز هم ممنون حضور شما همیشه باعث رونق بازار علم الکترونیک هست
سوال دیگه آیا امکان داره که در منابع این چنینی که بعد مسافت گاها به 1متر هم نمیرسه سازنده منبع تغذیه سیار (همون پاور بانک ) از یک ترانس بعنوان پمپ استفاده کرده باشه ضمن اینکه اینگونه منابع معمولا از ابتدا DCهستن و عملا هیچ ترانسفورماتوری نمیتونه توی DC قرار بگیره مگر اینکه سر راهش اینورتر جریان رو به AC تبدیل کنه
به نظر شما معقوله که سازنده پاوربانک از یک باطری و یک مدار اینورتر DC به AC -یک ترانسفورماتور بعنوان پمپ - و نهایتا یک یکسوساز و سلف و خازن غیره استفاده کرده باشه
و آیا اصلا استفاده از چنین روشی میتونه اینقدر در زمان شارژ تاثیر داشته باشه
البته کاملا فرمایش شما مورد تایید هست که این موضوع ارتباطش صرفا با جریان و ولتاژ هست و از نظر تئوری اثبات شده هستش

آخرین ویرایش:

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
با هم ببخشید یکی از دوستان مطلبی رو عنوان کرده به عرضتون برسونم
ایشون معتقده که بعضی از شارژر در حین شارژ ولتاژ ضربانی به مصرف کننده میدن یعنی ابتدااز پله های پایین و به مرور بالا میره مثلا شارژر باید 19ولت دائما برسونه ولی عملکردش در یک بازه زمانی مشخص 16-17-18-19-20-21-22 ولت میشه بصورت یک نوسان ولتاژی
ولی روی مشخصات شارژر میانگین ولتاژ رو مینویسن و اعلام میکنن که مثلا شارژر 19ولت 4.7آمپری هستش

دوستان گرامی آیا این مورد رو تایید میفرمایید
آیا استفاده ازاین روش (به گفته دوستم در شارژرهای گوشی ها و تبلت های سونی استفاده میشه ) میتونه در زمان شارژ موثر باشه

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,165
تهران- تهران پارس
سلام

در مدارات شار

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد غزال دوست داشتنی
باز هم ممنون حضور شما همیشه باعث رونق بازار علم الکترونیک هست
سوال دیگه آیا امکان داره که در منابع این چنینی که بعد مسافت گاها به 1متر هم نمیرسه سازنده منبع تغذیه سیار (همون پاور بانک ) از یک ترانس بعنوان پمپ استفاده کرده باشه ضمن اینکه اینگونه منابع معمولا از ابتدا DCهستن و عملا هیچ ترانسفورماتوری نمیتونه توی DC قرار بگیره مگر اینکه سر راهش اینورتر جریان رو به AC تبدیل کنه
به نظر شما معقوله که سازنده پاوربانک از یک باطری و یک مدار اینورتر DC به AC -یک ترانسفورماتور بعنوان پمپ - و نهایتا یک یکسوساز و سلف و خازن غیره استفاده کرده باشه
و آیا اصلا استفاده از چنین روشی میتونه اینقدر در زمان شارژ تاثیر داشته باشه
البته کاملا فرمایش شما مورد تایید هست که این موضوع ارتباطش صرفا با جریان و ولتاژ هست و از نظر تئوری اثبات شده هستش

درود

عزیزم سرعت شارژ فقط به جریان شارژ وابسته است و لاغیر
یعنی اگر با منبعی زمان شارژ کمتر میشه یعنی جریان بیشتری میده
و افزایش جریان با افزایش ولتاژ مبداء مقدوره

ولی اگه منبع ولتاژ 50 ولتی دیرتر از منبع 10 ولتی شارژ میکنه به این دلیله که در منبع 50 ولتی عاملی ازجمله محدود کننده جریان یا تلفات انتقال و غیره ، ولتاژ نهایی را کمتر از 10 ولت میکنه

اگه میخوای دلیل تفاوت زمان شارژ توسط دو منبع بظاهر مشابه را بدونی باید مشخصات کامل هر دو منبع را ارسال کنی تا قابل بررسی بشه.

اما بقرار معلوم قادر به ارائه مشخصات کامل نیستی و با این اطلاعات ناقص کشف عامل تفاوت مقدور نیست .

اگر آمپرمتری با منبع مبدا و مقصد سری کنی خودت تفاوت جریان را می بینی.

البته شارژ سریع باطری ها ، مزیت نیست و بسیار مضرره

سپاس

آخرین ویرایش:

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
درود

عزیزم سرعت شارژ فقط به جریان شارژ وابسته است و لاغیر
یعنی اگر با منبعی زمان شارژ کمتر میشه یعنی جریان بیشتری میده
و افزایش جریان با افزایش ولتاژ مبداء مقدوره

ولی اگه منبع ولتاژ 50 ولتی دیرتر از منبع 10 ولتی شارژ میکنه به این دلیله که در منبع 50 ولتی عاملی ازجمله محدود کننده جریان یا تلفات انتقال و غیره ، ولتاژ نهایی را کمتر از 10 ولت میکنه

اگه میخوای دلیل تفاوت زمان شارژ توسط دو منبع بظاهر مشابه را بدونی باید مشخصات کامل هر دو منبع را ارسال کنی تا قابل بررسی بشه.

اما بقرار معلوم قادر به ارائه مشخصات کامل نیستی و با این اطلاعات ناقص کشف عامل تفاوت مقدور نیست .

اگر آمپرمتری با منبع مبدا و مقصد سری کنی خودت تفاوت جریان را می بینی.

البته شارژ سریع باطری ها ، مزیت نیست و بسیار مضرره

سپاس

سلام مجدد
حق با شماست بنده خودم هیچ یک از دو منبع رو ندیدم و صرفا با اعتماد به اظهارات دوستم که منابع در اختیارش هست مسائل رو خدمتتون عرض کردم ولی با توجه به این اظهارات دوستم و البته با پیشنهاد ایشون اقدام به ایجاد تاپیک کردم
ولی موضوعی که اهمیت داره اینه که با راهنمایی شما و سایر دوستان عنصر کلیدی رو شناختم

بسیار از شما که به گردن انجمن حق دارید و همینطور سایر دوستان سپاسگذارم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,862
32
با عرض سلام خدمت همه سروران گرامی
همونطور که از عنوان مشخص هست بنده خدمت دوستان عزیز عرض کنم که اساسا تعریف آمپر رو تاحد عرف میدونم اما برام سوال هست که شدت جریان همون سرعت جریان هست یا اختلافی وجود داره
انگیزه طرح سوال بنده این بود که یکی از دوستان یک دستگاه لپتاب رو با منبع تغذیه آزمایشگاهی با ولتاژ و آمپراژ معینی در یک مدت زمان معلومی فول شارژ کرده .بعدش یک بار دیگه با یک دستگاه پاور بانک که از نظر ولتاژ و آمپراژ با منبع آزمایشگاهی مذکور ، یکسان بوده شارژ کرده و با تعجب دیده که لبتاپ با پاور بانک زودتر فول شارژ شده این توضیح رو بدم که در هر دوحالت باطری لپتاپ کاملا خالی بوده .
ضمنا گویا سازنده اون پاور بانک ادعا کرده که در مدت زمان شارژ شدن تسریع ایجاد کرده .

از حسن توجه و وقتی که میذارید ممنونم
این شکل که رسم کردم می تونه مفاهیم انتزاعی احتمالی رو در دیدگاه شما برطرف کنه تا بهتر مفهوم شدت و سرعت جریان را درک کنید...
[hide] 0.png
01.png[/hide]

آخرین ویرایش:
بالا