آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: پروژه ریکاوری FLASH Memory و SSD ها ( حافطه های NAND )

abbas006

کاربر vip
کاربر
2013-07-13
109
289
سلام دوستان
همونطور که میدونید فلش مموری ها و SSD ها برای ذخیره کردن فایل ها از 2 قسمت اصلی تشکیل شده :
1. حافطه ( IC ) های ناند ( NAND )
2. کنترل کننده یا کنترلر ( Controller )

و همینطور که اکثرا میدونید دیتا ها به وسیله کنترلر ها روی حافظه های ناند خونده و نوشته میشه

حالا به هر دلیلی مثلا خرابی کنترلر یا برد دستگاه ( FLASH MEMORY یا SSD یا حتی موبایل و تبلت و سایر دستگاه ها ! ) دسترسی به اطلاعات اون حافظه رو از دست میدیم
اگر خود ناند رو از برد جدا کنیم و با پروگرامر Read بگیریم میتونیم به دیتا های ذخیره شده توی حافظه دسترسی داشته باشیم ولی فایلی که با پروگرامر بهمون میده یه فایل تکی با پسوند bin هست !

مساله از اینجا شروع میشه که چجوری فایل های ذخیره شده روی حافظه رو ( عکس ها و فیلم ها و غیره ) رو از اون فایل bin استخراج کنیم !

خودم فکر میکنم که بشه به صورت نرم افزاری کنترلر هارو شبیه سازی کرد یا برنامه ای باشه که بتونه از فایل های باینری ذخیره شده توی bin فایل هارو استخراج کرد و یا شاید برنامه ای هم مخصوص اینکار وجود داشته باشه

اما من هرچی تو سایت های ایرانی و خارجی سرچ کردم در این ضمینه چیزی نصیبم نشد
امیدوارم بتونیم با همکاری همدیگه این پروژه رو به یه سر انجامی برسونیم

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
دوست عزیز دو راه دارید
1-استفاده از دستگاه pc3000 flash
اطلاعات بیشتر در لینک زیر
PHP:
http://www.acelaboratory.com/pc3000flash.php
2-راه دوم استفاده از Nand Reader

Nand_Flash_Chip_Reader.gif
در مورد گزینه دوم باید بگم که خرجی اطلاعات به صورت کد های هگزا دسیمال هستش
صرف تحقیق اگه بخواهید پیگیر باشید نیاز به دانش مهندسی م+ع+ک+و+س دارید برای ادامه راه

abbas006

کاربر vip
کاربر
2013-07-13
109
289
دوستان اگه در ایران می شه Nand Reader تهیه کرد
راهنمایی کنن لطفا
البته با زیف های مربوطه

همونطور که بالا گفتم با پروگرامر میشه حافظه های ناند رو خوند

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
مهندس با نرم افزاری که شما قرار دادید فایلی استخراج نشد
در صورتی که هم عکس و هم پی دی اف و هم موزیک در درون فایل بین استخراج شده از ناند فلش وجودذ داشته است
همونطور که قبلا عرض کردم باید به دنبال نرم افزاری بود که کار میکرو کنترلر را ایفا کند
حال من سوالی دیگر دارم که تقریبا به همین موضوع مروبط میشه
فایل فلش مروبط به هر دستگاهی به طور مثال برای یک دستگاه dvd را توسط چه نرم افزاری مینویسند ؟
موفق باشید

بالا