آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوییچ نشدن مادربورد ASUS P8P67 LE

A_Salimi62

کاربر
2014-11-26
154
378
IMG_20150208_102416.jpg

[FONT=&quot]با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]مادربورد فوق زمانی که به دستم رسید مشکلش عدم تصویر بود. یعنی [/FONT]LED[FONT=&quot] روی برد روشن میشد و [/FONT]cpu[FONT=&quot] گرم می شد و فن می چرخید.وقتی که [/FONT]cpu [FONT=&quot] رو در آوردم دیدم که یک تعداد از پایه های سوکت [/FONT]cpu[FONT=&quot] کج شدند و تغییر جهت دادن.با احتیاط خاصی پایه ها رو راست کردم ولی باز هم تصویر نداد.[/FONT]​
[FONT=&quot]دیروز برد رو شستشو دادم و هم زمان آخرین بایوس رو هم از سایت گرفتم و زدم.الان جالب اینجاست که مشکل بدتر شد و اصلا مادربورد سوییچ نمیشه.به نظر خودم از بایوس نیست چون با بک آپی که گرفته بودم از آی سی مجددا فلش زدم اما دستگاه روشن نشد.[/FONT]​
[FONT=&quot]شک من اینجاست زمانی که برد رو شستشو دادم برد احتمالا برد خوب خشک نشده بوده و من روشنش کردم که این مشکل به وجود اومده.[/FONT]​
[FONT=&quot]البته الان [/FONT]LED[FONT=&quot] روی برد روشن میشه اما نه فن میچرخه و نه [/FONT]cpu[FONT=&quot] گرم میشه.[/FONT]​
[FONT=&quot]لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا مشکل روشن نشدن رو برطرف کنم تا بعد به مشکل تصویر ندادن برسیم.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]با تشکر[/FONT]​

A_Salimi62

کاربر
2014-11-26
154
378
دوست خوبم
چه مدت بعد از شستشو ،برد رو روشن کردید ؟ولتاژ قسمتهای مختلف رو اعلام کنید تا محدوده عیب مشخص تر بشه .
موفق باشید .

تقریبا میشه گفت حدود پنج الی ده دقیقه.چیزی که برام مشکوکه چیپ پل جنوبیه.آخه من بعد از برداشتن هیت سینگ و شستشوی اون دچار اشکال شدم.دلیلمم اینه که بعد از روشن کردن متوجه شدم که از زیر چیپ صدای وز وز خفیفی میومد.میگم احتمالا تینر یک نوع اتصالی ایجاد کرده و مشکل ساز شده.

ولتاژ در قسمت پایین برد داریم (مثل I/O) یا آی سی بایوس.اما در روی فت های بالا هیچکدام ولتاژ ندارند.

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
تقریبا میشه گفت حدود پنج الی ده دقیقه.چیزی که برام مشکوکه چیپ پل جنوبیه.آخه من بعد از برداشتن هیت سینگ و شستشوی اون دچار اشکال شدم.دلیلمم اینه که بعد از روشن کردن متوجه شدم که از زیر چیپ صدای وز وز خفیفی میومد.میگم احتمالا تینر یک نوع اتصالی ایجاد کرده و مشکل ساز شده.

ولتاژ در قسمت پایین برد داریم (مثل I/O) یا آی سی بایوس.اما در روی فت های بالا هیچکدام ولتاژ ندارند.

اگر چیپ صدای ویز میده زیر چیپ p67 اتصال دارید . پیشنهاد میکنم . دو دقیقه با درجه 240 درجه روی چیپ هیت بگیرید شاید برگرده .

A_Salimi62

کاربر
2014-11-26
154
378
اگر چیپ صدای ویز میده زیر چیپ p67 اتصال دارید . پیشنهاد میکنم . دو دقیقه با درجه 240 درجه روی چیپ هیت بگیرید شاید برگرده .

بله .دیروز اتفاقا همین کار رو انجام دادم ولی فک کنم کار از کار گذشته بود.آیا راهی وجود داره که بتونم از سلامت چیپ جنوبی مطمن شوم؟در ثانی آیا امکان داره با خراب بودن این چیپ دستگاه روشن نشه؟

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
بله .دیروز اتفاقا همین کار رو انجام دادم ولی فک کنم کار از کار گذشته بود.آیا راهی وجود داره که بتونم از سلامت چیپ جنوبی مطمن شوم؟در ثانی آیا امکان داره با خراب بودن این چیپ دستگاه روشن نشه؟

راهی برای تست چیپ نیست . ممکنه با ریبال جواب بده .اگر تینر باعث اتصال شده باشه . بله میتونه جلوی روشن شدن مادربرد رو بگیره .

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به تعدد پایه های پل ها و نزدیک بودن فاصله بین پایه ها و همچنین محدود بودن فضای بین پایه ها زمان 5 یا 10 دقیقه اصلا زمان مناسبی برای خشک شدن رطوبت زیر چیپ نیست .برخی همکاران مدت زمان 12 الی 24 ساعت رو پیشنهاد می دن و برخی دیگر 5 الی 6 ساعت .بنظر بنده حقیر هم زمان مطمئن برای خشک شدن 12 ساعته .البته می شه برد رو نزدیک یک منبع گرمایی با فاصله کم قرار دهیم تا گرما بصورت غیر مستقیم باعث خشک شدن بشه .چه حرارت مستقیم بوسیله هیتر یا مثلا قرار دادن روی بخاری می تونه باعث انبساط مقطعی بشه و باعث صدمه به برد بشه .در مورد برد شما هم مطمئنا تینر باقیمانده زیر چیپ موجب این عیب شده .بهتره چند ساعتی برد رو کنار بذارید تا کاملا خشک بشه و بعدا تست کنید .
موفق باشید .

A_Salimi62

کاربر
2014-11-26
154
378
با این وضع به نظر شما قابل تعمییر هست یا اینکه بفرستمش یه مرکز تعمییرات ؟ با اینکه گارانتیش تموم شده فکر کنم مراکز گارانتی با گرفتن هزینه درستش کنند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saroveh
بالا