آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست راهنمایی جهت محدودیت گذاشتن برای wifi

maryam_sh

کاربر
2014-12-13
431
234
سلام یه مودم adsl مدل tp-link دارم میخوام که قسمت wifi رو محدودیت بذارم یعنی اینکه تا تعداد خاصی که مشخص کردم wifi بده از کدوم گزینه باید تنطیم کنم؟تشکر

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
از طریق گزینه mac address filter در تنظیمات می توانید این کار را انجام دهید برای دادن زمان کانکت شدن هم در تنظیمات بیان کرده است در یکی از تب ها موجود است باید بر حسب ثانیه یا دقیقه بیان کنید و منطقه زمانی را هم انتخاب کنید.

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
Mac Address Filtering در تجهیزات وایرلس

فیلتـــرینگ آدرس مک یا MAC Address Filtering قابلیتی است که در تجهیزات وایرلس مانند مودم های ADSL وایرلس، اکسس پوینت ها و روترهای وایرلس وجود دارد و به شما امکان اضافه کردن یک لایه امنیتی دیگر افزون بر رمز گذاری بیسم، خواهد داد.
جهت آشنایی اولیه با MAC Address میتوانید لینک زیر را مشاهده کرده و سپس ادامه مطلب را مطالعه کنید. MAC Address چیست؟
بدلیل یونیک (غیر تکراری) بودن آدرس مک در کارت های شبکه، می توان با فعال کردن محدودیت دسترسی به شبکه بیسیم با استفاده از MAC Address Filtering، تنها به کلاینت های خاصی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس را داد حتی اگر رمز شبکه بیسیم را در اختیار داشته باشند. البته در برخی مدل های روتر وایرلس، می توان این کار را بصورت بلعکس نیز انجام داد یعنی دسترسی فقط کلایت های خاصی را محدود کرد و به بقیه امکان اتصال داد.
به یاد داشته باشید، بودن در لیست MAC Address های مجاز، نیاز به وارد کردن رمز شبکه بیسیم را حذف نخواهد کرد. پس برای اتصال به شبکه وایرلس هم داشتن رمز بیسیم و هم مجاز بودن در لیست MAC Address ها ضروری است.
فعال کردن و استفاده از این قابلیت بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردیست. در ادامه روش انجام این کار را در یک روتر نمونه نشان میدهیم. بدیهیست انجام این کار در مدل های دیگر نیز به روش های مشابه امکان پذیر است.
1. ابتدا گزینه MAC Address Filter را در تنظیمات دستگاه وایرلس پیدا کنید. این گزینه معمولا در قسمت تنظیمات Wireless قرار دارد. اما در مدل مثال (مودم D-LINK DSL-2600U)، در قسمت Advanced قرار دارد. در این صفحه آیتم Activated را برای فعال کردن MAC Address Filter در قسمت Status (شماره 1) انتخاب کنید. در قسمت Action (شماره 2)، اگر می خواهید فقط به مک آدرس های خاصی اجازه اتصال دهید، گزینه Allow Association را برگزینید ولی اگر می خواهید فقط مک آدرس های خاصی نتوانند متصل شوند، گزینه Deny Association را انتخاب کنید و در قسمت MAC Address ها (شماره 3) لیست آدرس های مک مورد نظر را وارد کنید. سپس روی Apply Setting برای ذخیره تغییرات، کلیک کنید.
2. اگر مطلب "MAC Address چیست؟" را مطالعه کرده باشید، راه های پیدا کردن مک آدرس کارت های شبکه را تشریح کرده ایم. راه دیگر این است که، در حالتی که MAC Address Filtering غیر فعال است، به کلاینت های مورد نظر اجازه اتصال دهیم، دستگاه وایرلس، مک آدرس کلاینت های متصل شده را ذخیره و نمایش خواهد داد. برای این کار لیست کلاینت های متصل شده یعنی Connected Clients و یا DHCP Clients را در دستگاه وایرلس خود بیابید و لیست مک آدرس ها را از آنجا می توانید بدست آورید و در صفحه فوق وارد کنید و سرانجام MAC Address Filtering را فعال نمایید. لیست کلاینت های متصل شده معمولا در قسمت Status روتر وایرلس، قرار دارد.

منبع : cyberconnect.ir

maryam_sh

کاربر
2014-12-13
431
234
از طریق گزینه mac address filter در تنظیمات می توانید این کار را انجام دهید برای دادن زمان کانکت شدن هم در تنظیمات بیان کرده است در یکی از تب ها موجود است باید بر حسب ثانیه یا دقیقه بیان کنید و منطقه زمانی را هم انتخاب کنید.

نمیشه مودم رو طوری تنظیم کرد که امکان اینو داشته باشه مثلا به 5-6 دستگاه wifi بده؟؟؟

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
نمیشه مودم رو طوری تنظیم کرد که امکان اینو داشته باشه مثلا به 5-6 دستگاه wifi بده؟؟؟
دوست من
سوال شما مبهمه
خاصیت هیلتر کردن مک آدرس به درد جایی می خوره که شما کلاینت های مشخصی رو اجازه می دید از wifi استفاده کنند
و این کار با وارد کردن آدرس های مک آن ها انجام می شه
فکر کنم منظور شما اینه که مثلا 5 کلاینت بیشتر نتونن به wifi متصل بشن
یعنی محدودیت در اتصال درسته؟

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
برای دادن زمان این که هر کاربری می تواند چه روز هایی و چه ساعت هایی به مودم وای فای متصل شود باید به دنبال گزینه Access Time Restriction باشی و جلوی روزه ها تیک بزنی و زمان شروع کار و زمان پایان کاربر را به صورت ساعت و دقیقه بیان کنید.
این گزینه زیر مجموعه تب های به ترتیب
ADVANCED SETUP>> PARENTAL CONTROL
Time Restriction
است
<<

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AMD

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
این طور که به نظر می رسه شما هنوز مفهوم کلمه MAC ADDRESS را متوجه نشدید. هر وسیله ای که دارای وای فای باشه طبیعتا یک چیپ الکترونیکی داره به نام چیپ شبکه حالا این چیپ شبکه خودش سیستم عامل درونش داره و هر چیپ شبکه یک نام منحصر به فرد در دنیا داره که قابل شناسایی در شبکه را دارد. هیچ وقت دو تا مک آدرس شبیه به هم پیدا نمی کنید. وقتی شما در تنظیم روتر مودم ADSL تعریف می کنی که کدام مک آدرس ها اجازه دسترسی به اینترنت روتر مودم را دارند پس در نتیجه فقط مک آدرس هایی می توانند به مودم وصل شوند که در لیست مک ادرس های مودم تعریف شده باشند.

حتی اگر باقیه افراد رمز امنیتی مودم شما را داشته باشند ولی مک ادرس آن ها در لیست مک ادرس های مجاز تعریف نشده باشد باز نمی توانند به مودم شما متصل شوند. یعنی شما اگر مک ادرس ها را در مودم لیست کردی و تعریف کردی با خیال راحت رمز اتصال به مودم خودت را در اختیار همه قرار بده کسی نمی تونه به مودم شما متصل شود به غیر از کسانی که مک ادرس آن ها در لیست توسط خود شما تعریف شده باشد.

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
یک مثال دیگر: وقتی شما مثلا از این انجمن اخارج می شوی انجمن اجازه به شما نمی ده که وارد سایت شوید چون MAC ADDRESS کارت شبکه شما را چک می کنه حتی اگر مودم را روشن و خاموش کنید و صد تا یوزر دیگر بسازید اجازه دسترسی به انجمن را ندارید چون MAC ADDRESS شما در لیست غیر مجاز سایت قرار گرفته.
تنها زمانی می توانی در انجمن یک یوزر دیگر بسازی و وارد انجمن بشی که MAC ADDRESS شما تغییر کنه که برای این کار باید کارت شبکه را عوض کنی یا از طریق یک کامپیوتر دیگر به انجمن وصل شی و یا از طریق نرم افزار مجازی ساز مثل CHANGE MAC ADDRESS بتوانی وارد همان انجمن شی.

پلیس فتا چگونه شما را شناسایی می کند: از طریق MAC ADDRESS در واقع شما از طریق MAC ADDRESS کامپیوترتون به شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت وصل می شوید سپس شرکت اینترنت از طریق آی پی ولید IP VALID خودش به سرور ایران که در شهر کرج هست وصل می شه سپس ان سرور اطلاعات شما را کپی می کنه تو کامپیوتر خودش و دوباره به یک سرور دیگر توسط روتر های سیسکو CISKO وصل می شه تا اخر که تمام دنیا شبکه می شه.

برای همین است که وقتی کسی کاری خلاف قانون کرد سریع دستگیر ش می کنند چون فکر می کنند با یک سری نرم افزار مجازی ساز و ساده می توانند در شبکه شناسایی نشوند ولی با این حال پلیس فتا در ایران و چه در آمریکا یک کار را نمی توانند انجام دهند.
زمانی که اطلاعات شما از طریق رمز نگاری ارسال شود آن ها هیچ وقت نمی توانند متوجه شوند شما دارید چیکار می کنید.
مثلا خود من نرم افزاری روی گوشیم نصب کردم که اگر خطتلفنم هم تحت کنترل پلیس یا سازمانی باشه هیچ وقت نمی فهمند که من دارم چی ارسال می کنم.
به این نرم افزار ها می گویند نرم افزار های رمز نگاری با استفاده از الگوریتم
دقیقا همانند کاری که بی سیم های افراد نظامی برای ارسال اطلاعات محرمانه انجام می دهند و امواج را به صورت کد شده ارسال می کنند

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

maryam_sh

کاربر
2014-12-13
431
234
همکاران عزیز منظور من mac address نیست.اگه توجه کرده بودین پست اول هیچ گونه اسمی از mac address نشده.منظور بنده اینکه که مثلا 5 کلاینت بیشتر نتونن به wifi متصل بشن یعنی محدودیت در اتصال

pese

کاربر
2013-05-26
257
1,548
اصفهان
www.servicekaran.ir
یک چنین چیزی من در روتر مودم ندیدم البته شاید این قابلیت درونش باشه ولی من تا حالا باهاش آشنایی نداشتم دیگر دوستان در انجمن هم فکر نکنم در این رابطه کار کرده باشند. ولی یک چنین قابلیت هایی را می شه از طریق ویندوز سرور اعمال کرد یا برخی از تجهیزات میکروتیک ولی شما این کار را انجام بده به نظر من باید از طریق این کار به جواب سوالتون برسید.
شما باید از قابلیت های DHCP استفاده کنید. چون DHCP کارش آی پی دادن به صورت اتوماتیک هست.
مودم ADSL همیشه به صورت پیش فرض خودش را با این آی پی می شناسه 192.168.1.1
و از این آی پی 192.168.1.2 تا آی پی 192.168.1.254 را سرویس می دهد در اصل 254 تا وای فای می توانند به مودم ADSL متصل شوند. اگر شما فقط می خواهید 5 عدد دستگاه به مودم وصل شوند کافیه میزان آی پی 192.168.1.254 را تغییر دهید که برای 5 دستگاه می شود 192.168.1.6 پس در نتیجه شما باید به این قسمت از تنظیمات مودم وارد شوید.
ADVANCED SETUP >> LAN Local Area Network (LAN) Setup

و مقادیر Start IP Address: 192.168.1.2

و مقادیر End IP Address: 192.168.1.6

را به این صورت تغییر دهید.

آخرین ویرایش:
بالا