آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: روشن نشدن مادربرد MSI مدل P41C31

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
با سلام و خسته نباشید خدمت شما اساتید و دوستان گرامی ؛

یک مادربرد MSI مدل اش دقیق یادم نیست . سوکت LGA775

روشن نمیشد . از کیس بیرون آوردم و سیم سبز و مشکی سوکت پاور رو روی مادربرد بهم اتصال کردم . روشن شد . ولی تصویر نمیداد

طبق چارت عیب یابی مادربرد هایی که سوئیج نمیشوند مراحل عیب یابی را جلو رفتم و به نتیجه ای نرسیدم

کارت دیباگر رو که متصل کردم و مادربرد را به زور روشن کردم ( جمپ کردن سیم های سبز و مشکی ) چراغ Reset دایم روشن بود و چراغ Clock خاموش

بقیه چراغ های ولتاژها همه روشن بودند .

Fetهای مدار PWM سی پی یو رو تست کردم داخل مدار . سالم بودند . خازن های این مدار هم از نوع Solid بودند .

آی سی I/O هم ولتاژ های 3/3 و 5 را داشتند . پنل ولتاژ 3/3 را نیز داشت .

USB اتصالی نداشت . پل جنوبی و I/O داغ نمیکردند و با فشار پل جنوبی مادربرد سوئیچ نشد .

از پایه های کریستال پل جنوبی ولتاژ گرفتم ولتاژ داشت .

به نظرم آی سی کلاک مشکل دار اومد . یه آی سی کلاک روی مادربرد ASUS داغی پیدا کردم که از همون شرکت سازنده بود ولی شماره اش یه

اختلاف جزئی با آی سی مادربرد MSI که برام آورده بودند داشت . مثلاً اگه آی سی مادربرد مشتری شماره اش KTA727 بود مال اون آی سی که

از مادربرد asus پیدا کردم KTA720 بود . و سری ساخت آنها نیز باهم متفاوت بود

به نظرتون به هم جواب میده ؟

آیا به نظر شما مشکل از جای دیگه میتونه باشه ؟

درضمن شماره آی سی Clock رو یادم نبود و یه چیزی از خودم درآوردم ولی اختلاف اعداد در این حد بود

ممنون

آخرین ویرایش:

shams.iran

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-28
850
8,145
ايران
پاسخ : تعویض آی سی کلاک جنریتور

شما آيسي كلاك رو از مدار خارج كنيد ببينيد مين برد روشن ميشه يا نه؟ همچنين cpu رو از مين برد جدا كنيد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849

شما آيسي كلاك رو از مدار خارج كنيد ببينيد مين برد روشن ميشه يا نه؟ همچنين cpu رو از مين برد جدا كنيد.

با سلام و خسته نباشید CPU رو جدا کرده بودم سیستم روشن نشد . اگه آی سی رو در بیارم و مادربرد روشن بشه بعد با همون آی سی که گفتم اختلاف جزئی داره میشه ایراد رو برطرف کرد ؟

در ضمن مشتری الان که دوباره اومد اعتراف کرد که خودش باعث ایجاد مشکل شده . میخواسته 1 کی برد رو به 2 تا کیس متصل کنه

اومده سیم کی برد رو لخت کرده و یک خروجی دیگه هم ازش گرفته که به اون یکی کیس اش بزنه تا با یک کیبرد 2 تا کیس رو استفاده کنه

میگه بعد از اتصال سیم ها جرقه زده ولی سیستم هنوز داشته بالا میاومده ( ویندوز ) ولی یکدفعه تصویر رفته و سیستم خاموش شده

کنار پورت PS2 که سیم کیبرد رو وصل کرده بجای فیوز دیود زنر گذاشته بودند که تست کردم سالم بودند

مشکل مال آی سی Clock نیست ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza_hori

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا

سلام وادب
دوست عزیز شما مادر برد رو بر روی میز و خارج از کیس با پاور مطمئن خودتون چک کردید یا خیر؟با توجه به اتصال شما ابتدا 4 پین سی پی یو رو جدا کنید و ببینید روشن میشه سیستم یا خیر اگر بدون 4 پین روشن شد یکی از فت های اطراف سی پی یو مشکل داره.اگر خیر احتمال سوختن ای سی I/O هست.
در ضمن بدترین کار ممکن برای تعمیر مادر بردهایی که روشن نمیشه از طرف کاربر های تازه کار یکسره کردن سیم سبز و مشکی برای روشن کردن بزور مادر برد هست.دوست عزیز با اینکار احتمال پیشرفت ایراد هست و اصلا اینکار رو تکرار نکنید.

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849

سلام وادب
دوست عزیز شما مادر برد رو بر روی میز و خارج از کیس با پاور مطمئن خودتون چک کردید یا خیر؟با توجه به اتصال شما ابتدا 4 پین سی پی یو رو جدا کنید و ببینید روشن میشه سیستم یا خیر اگر بدون 4 پین روشن شد یکی از فت های اطراف سی پی یو مشکل داره.اگر خیر احتمال سوختن ای سی I/O هست.
در ضمن بدترین کار ممکن برای تعمیر مادر بردهایی که روشن نمیشه از طرف کاربر های تازه کار یکسره کردن سیم سبز و مشکی برای روشن کردن بزور مادر برد هست.دوست عزیز با اینکار احتمال پیشرفت ایراد هست و اصلا اینکار رو تکرار نکنید.

با سلام و خسته نباشید

بنده این کار رو کردم . عرض کرده بودم تمام مراحل اولیه رو انجام دادم ولی ایراد پابرجاست .

یکسره کردن سیستم رو هم توی آموزشگاهی که دوره دیدم بهم گفتند ( البته برای چند ثانیه گفتند ایراد نداره ) بعد هم یک چارت عیب یابی مادربرد هایی که سوئیچ نمیشوند

رو از همین سایت دانلود کردم که جزء مراحل عیب یابی این مساله رو هم نوشته بود که تست کنید ببینید مادربرد روشن میشود یا خیر

البته قبول دارم که ممکنه ایراد داشته باشه . به هرحال ممنون

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز با توجه به اینکه اتصال در ناحیه کیبرد اتفاق افتاده و مسیر منتهی یه ان سوکت ،تغذیه 5 ولت هست و خطوط دیتا و کلاک که منتهی به ای سی I/O میشه.شما مسیر ورودی 5 ولت به این سوکت رو هم تعقیب کنید .در ضمن با وصل پاور و بدون فرمان استارت حرارت قطعات رو با دست چک کنید.(در حالت خاموش)

ajabovo

کاربر vip
vip
کاربر
2012-01-25
183
323
سلام دوست عزیز
شما ابتدا سوئیچ پاور را آن کنید وقطعات روی مادربورد(IO / FET/ IC LAN/CODEC) را از نظر داغ شدن بررسی کنید.
سپس ببینید 5VSB به کدام یک از رگولاتورهای خطی میرود.خروجی همگی را قبل از سوئیچ شدن اندازه گیری کنید.
در اینگونه مادربوردهای MSI آیسی IO معمولا FINTEK است که پس تست همه مراحل آنرا عوض کنید.
البته قبل از عوض کردن پایه های آنرا شستشو دهید وبا روغن یه هیت نرم به آن بدهید

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
سلام وادب
دوست عزیز با توجه به اینکه اتصال در ناحیه کیبرد اتفاق افتاده و مسیر منتهی یه ان سوکت ،تغذیه 5 ولت هست و خطوط دیتا و کلاک که منتهی به ای سی I/O میشه.شما مسیر ورودی 5 ولت به این سوکت رو هم تعقیب کنید .در ضمن با وصل پاور و بدون فرمان استارت حرارت قطعات رو با دست چک کنید.(در حالت خاموش)

با سلام خدمت شما دوست عزیزم

ولتاژها رو بررسی کردم . نه پورت های USB و نه PS2 هیچکدام ولتاژ 5 ولت را ندارند .

اطراف پورت ها یک سری مقاومت های فیوزی و دیود زنر بودند که تمامی آنها را چک کردم . مشکلی نداشتند .

در حالت خاموش بودن سیستم و یک بودن کلید 0 و یک پاور هیچ کدام از المان های اصلی داغ نمیکنند . Fet های مدار هم هیچکدام ولتاژ ندارند .

برق در Front Panel وجود دارد . ولتاژ 3/3 در پین پاور وجود دارد . در USB پنل هم ولتاژ 5 ولت وجود ندارد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,849
سلام دوست عزیز
شما ابتدا سوئیچ پاور را آن کنید وقطعات روی مادربورد(IO / FET/ IC LAN/CODEC) را از نظر داغ شدن بررسی کنید.
سپس ببینید 5VSB به کدام یک از رگولاتورهای خطی میرود.خروجی همگی را قبل از سوئیچ شدن اندازه گیری کنید.
در اینگونه مادربوردهای MSI آیسی IO معمولا FINTEK است که پس تست همه مراحل آنرا عوض کنید.
البته قبل از عوض کردن پایه های آنرا شستشو دهید وبا روغن یه هیت نرم به آن بدهید

با سلام خدمت شما دوست عزیزم

به هیچکدام از این المان ها داغ نمی کنند . رگولاتورها ولت ندارند . به نظرتون آی سی I/O مشکل پیدا کرده ؟

در ضمن چند خازن SMD را در اطراف چیپ N.B (شمالی) با تست بازر گرفتم . شورتی داشت و بوق یکسره میزد

بالا