آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: مدار تست ای سی اپتوکوپلر جالب وکار امد

farhadAsgar

کاربر
2014-03-19
178
604
خوزستان
با سلام خدمت دوستان همکار
من این مدار در یکی از سایت پیدا کردم و کاملا رایگان بوده .
این تصویر از مدار وقطعات مصرفی

[/URL ]

R1,R3,R4: 330Ω

R2: 1KΩ

D1: (1N4007 ) 1N4001 NP

Q1: 2N3904 NPN
اینم فایل pdf اموزشی به زبان اصلی
[URL="http://www.uploadco.ir/"]
http://www.uploadco.ir/uploads/ilok0j9ecdc7ugfkh9w.pdf
دوستان اگر کسی میتونه pcb این مدار بزار که همه استفاده کنند
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت دوستان همکار
من این مدار در یکی از سایت پیدا کردم و کاملا رایگان بوده .
این تصویر از مدار وقطعات مصرفی

[/URL ]

R1,R3,R4: 330Ω

R2: 1KΩ

D1: (1N4007 ) 1N4001 NP

Q1: 2N3904 NPN
اینم فایل pdf اموزشی به زبان اصلی
[URL="http://www.uploadco.ir/"]
http://www.uploadco.ir/uploads/ilok0j9ecdc7ugfkh9w.pdf
دوستان اگر کسی میتونه pcb این مدار بزار که همه استفاده کنند
سپاس

سلام

ضمن تشکر از حسن توجه شما

قصد از بین بردن زحمات قابل تقدیر و لوث کردن محبت شما را ندارم لذا ضمن تحسین و تقدیر لازم ، نکات زیر را توصیه میکنم

تعمیرکار باید با حداقل ابزار کار کنه تا هم بسود خودش و هم بسود مشتری باشه و موجب افزایش سرعت کار و بویژه موجب پیشگیری از حوادث احتمالی بشه و البته واقفم که هدف شما نیز استفاده از تستر در مواقع اضطراری و پیچیده است

و لذا یکی از نکات و مقررات بسیار مهم تعمیرگاه پیشگیری از تردد و خلوت بودن میز کاره
درغیراینصورت احتمال خطا و بروز حوادث ناهنجار بشدت زیاد میشه
اگر برای هر تستی ناگزیر به آماده کردن تستر بشیم یکی از معایبش اینه که احتمال برخورد تصادفی با دستگاهها و شکستن اموال زیاد میشه .

از طرف دیگر دستگاهی باارزشتره که با قطعات کمتر همون کارایی را بده مثلا مدار پیشنهادی بصورت شکل زیر همون
کارایی و کیفیت را داره
کوپلر.jpg
اما کوپلر داخل مدار با دو تا اهم متر آنالوگ ( یا اهم متر و یک باطری ) قابل تسته

بابت موضوع مطروحه که بانی طرح مطالب مهمی گردید بینهایت سپاسگزارم.

farhadAsgar

کاربر
2014-03-19
178
604
خوزستان
سلام

ضمن تشکر از حسن توجه شما

قصد از بین بردن زحمات قابل تقدیر و لوث کردن محبت شما را ندارم لذا ضمن تحسین و تقدیر لازم ، نکات زیر را توصیه میکنم

تعمیرکار باید با حداقل ابزار کار کنه تا هم بسود خودش و هم بسود مشتری باشه و موجب افزایش سرعت کار و بویژه موجب پیشگیری از حوادث احتمالی بشه و البته واقفم که هدف شما نیز استفاده از تستر در مواقع اضطراری و پیچیده است

و لذا یکی از نکات و مقررات بسیار مهم تعمیرگاه پیشگیری از تردد و خلوت بودن میز کاره
درغیراینصورت احتمال خطا و بروز حوادث ناهنجار بشدت زیاد میشه
اگر برای هر تستی ناگزیر به آماده کردن تستر بشیم یکی از معایبش اینه که احتمال برخورد تصادفی با دستگاهها و شکستن اموال زیاد میشه .

از طرف دیگر دستگاهی باارزشتره که با قطعات کمتر همون کارایی را بده مثلا مدار پیشنهادی بصورت شکل زیر همون
کارایی و کیفیت را داره
مشاهده فایل‌پیوست 105003
اما کوپلر داخل مدار با دو تا اهم متر آنالوگ ( یا اهم متر و یک باطری ) قابل تسته

بابت موضوع مطروحه که بانی طرح مطالب مهمی گردید بینهایت سپاسگزارم.

سلام
استاد ایا مداری که شما ارايه دادید را بدون خارج کردن کوپلر انرا تست کرد ؟
اگر نوع مقاومت مصرفی لطف کنید .؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
استاد ایا مداری که شما ارايه دادید را بدون خارج کردن کوپلر انرا تست کرد ؟
اگر نوع مقاومت مصرفی لطف کنید .؟

سلام

مقاومتها 470 اهم
برای تست کوپلر داخل یا خارج از مدار کافیه اهم متر را در جهت صحیح به کلکتور امیتر متصل کنید
سپس یک اهم متر دیگر را به دیود کوپلر متصل کنید اگه اهم متر اولی اهم کمتری نشون داد سالمه

بجای اهم متر دوم میتونی باطری و مقاومت سری 470 اهم استفاده کنی بطوریکه بمحض اتصال باطری باید اهم کلکتور امیتر کم بشه.

باید یاد بگیری قطعات را داخل مدار تست کنی و از تعویض و لحیمکاری اضافه و بیمورد احتراز کنی که دراینصورت اگه تجربه کافی بدست بیاری دستگاهها را در زمان بسیار کوتاه و با حداقل خطا و بیشترین سود تعمیر میکنی

بعنوان مثال در یکی از تاپیک ها بواسطه تعویض بیمورد کوپلر حدود 40 پست جستجو کردیم تا بالاخره مشخص شد در زمان تعویض ، کوپلر وارونه نصب شده

اصولا خارج کردن قطعه یعنی مصیبت های رنگارنگی که احتمالات عدیده ای خلق میکنه
در تعمیرگاه من خارج کردن قطعه سالم معادل جرم سنگین و توهین شدیده

دستگاهی که با روش تعویض تصادفی قطعات درست بشه به درد زباله میخوره چون چنین دستگاهی حقیقتا نابود شده و ارزشی نداره

برای تست هر قطعه ای کافیه از عملکردش مطلع بشی
کوپلر قطعه ای است که اگه دیودش را روشن کنی کلکتور امیترش هدایت میکنه لذا با هر ابزاری که دیود را روشن کنی و با اهم متر ببینی هدایت کلکتور امیتر زیاد شد (یا اهمش کم شد) سالمه
البته داخل مدار غالبا نیاز به این روش هم نیست و با موازی کردن لحظه ای یک مقاومت به محل مناسب می فهمیم کوپلر سالمه یا نه ( در تاپیک روش تعمیر تغذیه عرض کردم )

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا