آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: نقشه و تحلیل برد همه کاره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
سلام

نقشه بسیار جالب و ابتکاری برد همه کاره را ملاحظه کنید تا تحلیل آن در فرصت آتی تقدیم گردد.
نظر و تحلیل بدوی شما نیز مورد انتظار است.
این برد فقط 3 سیم داره که میتونی فقط از دو سیم هم استفاده کنی و در نقشه ، سیم سبز و قرمز و مشکی برد را با رنگ مربوطه مشخص کردم و نحوه ارتباط آنرا با قطعات کادر قرمز که خارج از مدار است منظور کردم.

2.png

در نقشه فوق مقاومت متصل به پایه ۶ آی سی ۴۷۰ اهم نادرسته و ۴۷ اهم صحیح است که در نقشه زیر اصلاح شده

2.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
2.png
اصلاح : در نقشه مقاومت متصل به پایه ۶ آی سی ۴۷۰ اهم ناصحیح و ۴۷ اهم صحیح است

درود

در مدارهای تغذیه چنانچه هدایت کوپلر ، قطع بشه و یا بعبارتی خروجی کوپلر قطع بشه و یا به مرز بحرانی برسه دراینصورت آی سی تصور میکنه ولتاژ خیلی کم شده که آبی از کوپلر گرم نمیشه و لذا ولتاژ را بالا می بره ولی می بینه افاقه نکرد و لذا باز هم ولتاژ را بالا و بالاتر می بره تا باباش درمیاد

یکی از نکات جالب این برد اینه که با کلک جالبی ، خودش بدون نیاز به کوپلر هم میفهمه که ولتاژ چقدره و لذا برخلاف تغذیه های معمولی بشرح تحلیلی که تقدیم میکنم ، نمیذاره ولتاژ زیانبار تولید بشه

تامین ولتاژ نمونه داخلی و ولتاژ تغذیه آی سی

طراح این برد ، ولتاژ کلکتور (یا درواقع درین فت 2SK2850 ) را با خازن 1/ میکرو سری کرده و به اولیه ترانس بسیار کوچکی داده و به این ترتیب با یک تیر دو نشان زده

بطوریکه لحظه اول که برد را به برق شهر متصل میکنید ولتاژ 310 ولت از ترانس سوئیچینگ و مقاومت 220 کیلو = R1 عبور کرده و کاهش یافته و به پایه 7 که vcc است اعمال میشه و آی سی را راه اندازی میکنه

پس از راه اندازی مدار ، ولتاژ بالای کلکتور ترانزیستور اوت پوت که دارای فرکانس بالایی هم هست از خازن 1/ میکرو عبور کرده و به اولیه ترانس کوچک اعمال میشه و دو ولتاژ در دو ثانویه ترانس کوچیک القا میکنه

1- سیم پیچ ثانویه پایینی ترانس توسط D2 یکسو شده و بخشی از آن توسط پتانسیومتر 50 کیلو به پایه 2 منتقل میشه بطوریکه این پتانسیومتر ، حداکثر ولتاژ را تعیین میکنه.
لذا در بدترین شرایط هم ، بیشتر از ولتاژی که با این پتانسیومتر تعیین کردید تولید نمیشه و این کلک از ابتکارات ویژه این طراحی است که برخلاف اغلب تغذیه های سوئیچینگ که اگه کوپلر قطع و غیرفعال بشه
معمولا ولتاژها به اوج رسیده و خسارات قابل توجهی وارد میکنه اما با این کلک منتفی میشه زیرا حداکثر ولتاژ با پتانسیومتر 50 کیلو قابل انتخاب است .

2- ثانویه بالایی ترانس جهت تامین تغذیه آی سی پیش بینی شده
بطوریکه ولتاژ ثانویه بالایی توسط D1 یکسو شده و به کلکتور ترانزیستور c 2842 اعمال میشه

و ازآنجاکه مطابق شکل زیر ، مقاومت R9 = کیلو 6/8 و زینر ، ولتاژ صاف dc را آماده میکنه که جریان ضعیفی داره لذا این ولتاژ را به بیس ترانزیستور فوق داده تا همین ولتاژ صاف زینر در امیتر این ترانزیستور با جریاندهی بالاتر برای تغذیه آی سی آماده بشه و لذا به پایه 7 یا vcc میره
همه1.png

تحلیل نحوه تبدیل جریان ناچیز زینر به جریان بالاتر را در پست 2 تاپیک زیر تقدیم کردم
http://www.irantk.ir/irantk37235-3/
http://www.irantk.ir/irantk37235-3/

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
ادامه

نمونه گیری ها و سیستم حفاظتی مدار

آی سی 3842 دارای ارور آمپلیفایر داخلی است ( شبیه 431 ) و پایه 2 آی سی ، ورودی منفی ارور آمپلیفایر و پایه 1 این آی سی خروجی ارور آمپلیفایره

بطوریکه پایه 1 که خروجی ارور آمپلیفایره با تاثیر مستقیم کار میکنه یعنی اگر به هر طریقی ولتاژ پایه 1 زیاد بشه خروجی تغذیه هم زیاد میشه و اگه پایه 1 کم بشه خروجی تغذیه هم کم میشه

حالا از دو طریق میتونیم ولتاژ پایه 1 را کم و زیاد کنیم
1 - مستقیم = یعنی میتونیم مستقیما ولتاژ این پایه 1 را کم و زیاد کنیم
2- غیر مستقیم = یعنی میتونیم ورودی منفی ارور آمپلیفایر ( پایه 2 ) را کم و زیاد کنیم که به تبع آن بصورت معگوس پایه 1 را زیاد و کم کنه

بنابرین ازآنجاکه پایه 2 ، ورودی منفی ارور آمپلیفایره و اثر معگوسی روی خروجی ارور آمپلیفایر داره لذا بصورت معگوس عمل میکنه یعنی اگه ولتاژ پایه 2 زیاد بشه ، خروجی ارور آمپلیفایر (پایه 1 ) کم میشه و در نتیجه خروجی تغذیه هم کم میشه

و اگه ولتاژ پایه 2 کم بشه ، خروجی ارور آمپلیفایر ( پایه 1 ) زیاد میشه و در نتیجه خروجی تغذیه هم زیاد میشه

طراح این برد از یک ناحیه نمونه ای مستقیما برای پایه 1 و از محل دیگری نمونه ای برای پایه 2 ارسال کرده تا بتونه پایه 1 را از طریق پایه 2 هم کنترل کنه

بطوریکه یکی از نمونه ها را برای پایه 2 و جلوگیری از افزایش خطرناک ولتاژ پیش بینی کرده تا در بدترین شرایط هم که هدایت کوپلر در ناحیه خطرناک است و یا کوپلر سوخته و یا ارتباط به کوپلر را وصل نکرده ایم باز هم آی سی نسوزه (حادثه ای که در تغذیه ها موجب سوختن آی سی تغذیه میشه )

زیرا از طریق ولتاژ ثانویه پایینی ترانس می فهمه ولتاژ چقدره چون این ولتاژ نمونه به پایه 2 که ورودی ارور آمپلیفایره اعمال میشه تا چنانچه ولتاژ خروجی بیش از حد بالا بره ، ولتاژ ورودی ارور آمپلیفایر (پایه 2 ) هم بالا بره و در نتیجه ولتاژ پایه 1 که خروجی ارور آمپلیفایره کم بشه و لذا دستور کاهش ولتاژ صادر بشه و از فشار خطرناک به آی سی جلوگیری کنه

به این ترتیب ثانویه پایینی ترانس داخل برد و دیود D2 و پتانسیومتر 50 کیلو ، حداکثر ولتاژ را در بدترین شرایط تعیین میکنه
یعنی اگه ولتاژ خروجی بیش از حد بالا بره پایه 2 وارد عمل شده و اجازه افزایش ولتاژ به مقدار غیر مجاز و خطرناک را نمیده

ولی اگه ولتاژ خروجی به مرز غیر مجاز نرسه و مثل آدم کار کنه کاری به کارش نداره و پایه 2 بی اثر میشه

لذا با پتانسیومتر داخل برد میتونیم حداکثر ولتاژ را براش تعیین کنیم بطوریکه اگه این پتانسیومتر را بسمت گراند نزدیک کنید در شرایط بحرانی ولتاژ بالاتری تولید میشه و فشار بیشتری به آی سی وارد میشه

و هرچه پتانسیومتر را از گراند دورتر کنیم در شرایط بحرانی ولتاژ کمتری تولید میکنه ولی ممکنه ولتاژ بیش از حد کم بشه و ولتاژ مورد نیاز ما را تولید نکنه

لذا باید این پتانسیومتر بگونه ای تنظیم بشه که حتی المقدور از گراند دورتر باشه ولی نه آنقدر دور بشه که نتونیم ولتاژ و جریان مورد نیازمان را هم بگیریم ( باید نه سیخ بسوزه نه کباب)

اما پایه 1 آی سی از طریق دیود و سیم سبز بمنظور اتصال به کوپلر و جهت سازگاری با ولتاژ هر دستگاهی پیش بینی شده
بطوریکه پایه 1 که خروجی ارور آمپلیفایره چنانچه از طریق سیم سبز ولتاژش کم بشه ( یعنی با کوپلر یا با مقاومتی به گراند یا صفر ولت نزدیکتر بشه ) مستقیما دستور کاهش ولتاژ را صادر میکنه

اما اینکه این برد از طریق پایه 1 چطور میفهمه دستگاه شما چه ولتاژی دوست داره ؟ داستان دیگری داره که اگه شما تحلیل نکردید بعدا تقدیم میکنم
یعنی مثلا با ترانس چاپری که دارید اگر پتانسیومتر را برای تولید 30 ولت تنظیم کنید دراینصورت جون به جونش کنی و در بدترین شرایط قرار بگیره بیشتر از 30 ولت تولید نمیشه و لذا هیچوقت نمیسوزه

حالا اگه سیم سبز را به کوپلر دستگاه 12 ولتی نصب کنی دیگه 30 ولت نمیده و 12 ولت تولید میکنه و اگه سیم سبز را به کوپلر دستگاه 24 ولتی نصب کنی 24 ولت تولید میکنه و قس علیهذا

یعنی از طریق سیم سبز میفهمه دستگاه چند ولت میخواد

و لذا اگه سیم سبز را بجای آنکه به کوپلر وصل کنی به ابتدای یک پتانسیومتر وصل کنی که سر وسطش به گراند متصل باشه دراینصورت یک منبع تغذیه قابل تغییر خواهید داشت و میتونی هر ولتاژ دلخواهی ازش بگیری

و اگه بجای ترانس چاپر از ترانس هایولتاژ استفاده کنی میتونی اینورتر LCD بسازی و یا تستری بسازی که هر نوع لامپ بک لایت را تست کنه ( چون هایولتاژ قابل تنظیم میشه )

سپاس
اصلاح : در نقشه مقاومت متصل به پایه ۶ آی سی ۴۷۰ اهم ناصحیح و ۴۷ اهم صحیح است

attachment.php

محتویات دو تا کادر قرمز متعلق به دستگاه تحت تعمیر شماست
یعنی در کادر قرمز بالایی ، ترانس چاپر و ولتاژ ۳۱۰ ولت متصل به آن .
و در کادر قرمز پایین کوپلر هم متعلق به دستگاه تعمیری شماست.

لذا از ۳ سیم برد همه کاره باید :
سیم مشکی را به گراند غیر ایزوله یعنی به منفی خازن بزرگ متصل کنید

و سیم قرمز را به یکی از دو پایه اولیه ترانس متصل کنید که به کلکتور یا درین فت دستگاه متصل شده.
یعنی باید این پایه را از درین آزاد کنید و به سیم قرمز متصل کنید.

و کلکتور کوپلر را آزاد کنید و به سیم سبز یا آبی برد مهمه کاره متصل کنید و تمام.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
استاد میشود نقشه کامل را با جزئیات بگذارید

سلام

عزیزم نقشه کاملش همینه و حتی یک قطعه دیگه هم نداره که در نقشه نکشیده باشم
فقط سه خازن smd که ظرفیت ناچیزی داره و چندان موثر نیست ، ظرفیتشو مشخص نکردم چون ارزش لازم را نداشته ولذا در نقشه بدون مشخصاته

زینر هم حدود 14 ولته
بقیه دیودها هم یکسوسازه
دیگه قطعه نامشخصی نداره
بررسی دقیق برد و کشیدن همین نقشه که قابل طرح در سایت باشه حدود یکروز وقتمو گرفت که البته ارزششو داشت.

سپاس

1.jpg

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
سلام استاد غزال
ضمن تشکر از زحمات شما و آموزشهای کاربردی و آموزنده شما

* این برد همه کاره نهایتا چندتا خروجی میخاد بده ؟
* و کاربردش بیشتر در کجاها هستش؟
* در لحظه اول که برد به برق 220 وصل میشه ، نیازی به صافی و یکسوسازی نیستش؟

باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
سلام استاد غزال
ضمن تشکر از زحمات شما و آموزشهای کاربردی و آموزنده شما

* این برد همه کاره نهایتا چندتا خروجی میخاد بده ؟
* و کاربردش بیشتر در کجاها هستش؟
* در لحظه اول که برد به برق 220 وصل میشه ، نیازی به صافی و یکسوسازی نیستش؟

باتشکر

سلام

اگر به نقشه توجه کنید نیاز به 310 ولت dc داره و بنابرین برق شهر باید با دیود و خازن صافی یکسو بشه
اساسا سیستم های الکترونیکی بدون ولتاژ dc کار نمیکنه.

این برد درواقع جایگزین مدار تغذیه سوئیچینگ کلیه دستگاهها میشه چنانکه ولتاژ یکسوی برق شهر یعنی 310 ولت را که از ترانس سوئیچینگ عبور کرده مطابق نقشه بهش بدی و سیم سبز را هم به کوپلر متصل کنی دراینصورت کلیه ولتاژ های تغذیه هر دستگاه تولید میشه.

درواقع جایگزین بخش غیر ایزوله هر دستگاهی میشه
کاربردش در مواردی است که آی سی تغذیه پیدا نمیشه و یا تغذیه عیب خفنی داره و عیب تغذیه بسادگی پیدا نمیشه و این مدار میتونه جایگزینش بشه ( البته باید ترانس سوئیچینگ دستگاه سالم باشه )

و یا میتونی با این مدار یک منبع تغذیه سوئیچینگ 100 وات بسازی که به تعداد ثانویه بهت ولتاژ میده.

سپاس

آخرین ویرایش:

soltan54

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-08-02
826
6,244
شمال ایران
استاد گرامی از اینکه قبول زحمت فرمودید و وقت و سرمایه علمی گرانبهاتون را در اختیار ما نهادید کمال تشکر را دارم/لطفتون مزید و چرخه روزگار به کامتان

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
آی سی 3842 دارای ارور آمپلیفایر داخلی است ( شبیه 431 ) و پایه 1 آی سی ، ورودی منفی ارور آمپلیفایر و پایه 2 این آی سی خروجی ارور آمپلیفایره

با سلام خدمت استاد عزیزم و بسیار بسیار تقدیر از مطالب کاربردی و بی نظیرتان

فکر میکنم جای این دو پایه اشتباه چاپی شده بطوری که در 3842A پایه 2 ورودی ارور منفی امپ و پایه 1 خروجی اپ امپ داخلی آی سی هست

و نکته دیگر اینکه در نقشه ای که میبینیم 2sk2850 ماسفت هست و در نوشتار بهتر بود بجای کلکتور از درین استفاده میکردیم

از اینکه شایسته این هستم که پستهای شما را بخوانم بس سعادتی است و از این بابت خدا را شاکرم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
با سلام خدمت استاد عزیزم و بسیار بسیار تقدیر از مطالب کاربردی و بی نظیرتان

فکر میکنم جای این دو پایه اشتباه چاپی شده بطوری که در 3842A پایه 2 ورودی ارور منفی امپ و پایه 1 خروجی اپ امپ داخلی آی سی هست

و نکته دیگر اینکه در نقشه ای که میبینیم 2sk2850 ماسفت هست و در نوشتار بهتر بود بجای کلکتور از درین استفاده میکردیم

از اینکه شایسته این هستم که پستهای شما را بخوانم بس سعادتی است و از این بابت خدا را شاکرم.

سلام

بابت اصلاح خطاها بسیار ممنون و سپاسگزارم

بله پایه 1 خروجی و پایه 2 ورودی ارور آمپلیفایره
و ازآنجاکه تقریبا کل تحلیل بر پایه عملکرد پایه 1 و 2 است لذا اگه اصلاح نمیفرمودید تحلیل آن قابل درک نمیشد و لذا اصلاح بسیار موثر و مفیدی بود

اما در خصوص علامت اختصاری فت متاسفانه کامپیوترهای من ویروس های عجیب و غریبی داره و اجازه استفاده از هر نرم افزار و هر قابلیتی را نمیده و نمیتونم از علامت فت استفاده کنم

اما صرفنظر از مشکل فوق طبق عادت جهت سادگی بیان مفاهیم و احتراز از اسامی مختلف لاتین ، برای هر نوع ترانزیستوری جز تریستور و ترایاک غالبا از عنوان گیت یا بیس و کلکتور امیتر استفاده میکنم که صحیح نیست اما در ماهیت تحلیل خللی وارد نمیکنه

ولی من حیث المجموع حق با شماست و در فرصت آتی خطای اول را اصلاح میکنم
و اگر علامت فت در تصویری پیدا کنم که از نظر اندازه متناسب با نقشه باشه جایگزین میکنم چون انجام هر عملیاتی با کامپیوترهای من غذاب الیمه

اتفاقا برای رسم همین نقشه ویندوز نصب کردم تا قبل از ظهور ویروس تمومش کنم ولی امان نداد و قبل از پایان نقشه یکی یکی خودنمایی کردند

به هر تقدیر تصور میکنم نحوه کار مدار ، شفاف و روشن شده باشه

مجددا بابت دقت نظر و اصلاح مراتب سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
بالا