آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: روش غیر فعال کردن مدار محافظ خروجی در پاور

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
با سلام من برای کاری نیاز دارم که مدار خروجی پاور که در برابر اتصال کوتاه پاور رو محافظت میکنه رو غیر فعال یا کلا حذف کنم اما نمی دونم چه ظور این کار رو انجام بدم روشی هست که بشه این کار رو انجام بدم ؟ با تشکر

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
باسلام
دوست عزیز بنده روی پاور ها خیلی زوم نکردم و دقیقا نمیدونم مکانیزم عملکرد مدار محافظش چطوریه اما :
با فرض این که مشابه لپ تاپ ها باشه به عرض برسونم در لپتاپ مدار محافظت معمولا به عهده یک ماسفت n chanel هست به این صورت که ورودی ولتاژ بعد از عبور از یک فیوز سلف به d ماسفت میرسه و توسط ماسفت به s میره ودستگاه روشن میشه اما شرط عبور جریان از d به s این هست که اختلاف پایه g نسبت به d پایینتر (بسته به تعریف ساختار ماسفت و کاربرد اون در مدار ) هست یعنی مثلا اگه به d ولتاژی معادل 19 ولت میرسه g ماسفت باید 12ولت کمتر بهش برسه تا ماسفت عمل کنه و گذرگاه d به s باز بشه و جریان عبور کنه با همه این تفاسیر اگر توی پاورها از چنین ماسفتی استفاده شده باشه میتونین ماسفت رو موقتا بردارید و پایه d رو به s شورت کنید حالا اگه در پاورها این مدار در دل یک آی سی باشه شما بایستی ابتدا شماتیک ic رو بررسی و پایه هایی که نقش d و s رو در آی سی دارن پیدا و اونها رو به هم شورت کنید البته قبلش باید مسیر ارتباطی پایه ic با مدار رو قطع کنید تا بعلت شورت کردن این دو پایه به همدیگه آسیبی به کل مدار وارد نشه .

البته اگر توضیحات کم وکاستی داره یا اشتباهی در اون هست نقد دوستان رو به دیده منت می پذیرم و اگر هم آموزشی را برای بنده و سایر دوستان صلاح دیدید برای اطمینان از اینکه بنده آن را مطالعه کنم لطف فرموده و بصورت پیام خصوصی به بنده اطلاع دهید لطفا دریغ نفرمایید .
ضمنا جناب saroveh lمنتظر راهنمایی اساتید هم باشید

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
سلام دوستان گرامی و اساتید اگه امکان داره لطفا روشی رو که بشه این کار رو انجام بدم رو بهم معرفی کنید ممنون میشم

A_Salimi62

کاربر
2014-11-26
154
378
با سلام.

به نظر میرسه که شما احتمالا از پاور میخواید برای کاری مثل تولید گرما (مثل المنت ) استفاده کنید.به نظر من میتونید از یک مقاومت وات بالا و با اهم پایین سری با منبع تغذیه استفاده کنید.که البته باید حواستون باشه که هم کار نسبتا خطرناکیه و هم باید جوانب احتیاط رو رعایت کنید.

به این لینکها مراجعه کنید:

Remove short-circuit protection from a psu.

Breakin' short circuit protection. - Power Supplies - Components

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AMD
بالا