آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کار نکردن USB ها در لپ تاپ Acer مدل TravelMate 2350 با وجود ولتاژ 5 ولت روی USB ها

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام خدمت دوستان و اساتید بزرگوار.
یه لپ تاپ Acer
مدل
TravelMate 2350
دستم رسیده که درگاه USB اش کار نمیکنه.
با بررسی ولتاژ ها دیدم 5 ولت روی پایه های USB هست و همچنین پایه منفی USB هم قطع نیست ولی وقتی فلش یا هر چی که USB خور باشه رو به لپ تاپ وصل میکنم دیتکت (شناسایی) نمیشه.
در ابتدا تمام درایور های لپ تاپ رو دانلود کردم و دیدم تاثیری نداشت.
لپ تاپ رو تو حالت SafeMode بالا اوردم باز هم نشد.
با ویندوز مجازی (Windows XP Mini) هم بالا اوردم باز هم شناسایی نشد.
بعد از مطمئن شدن از اینکه دستگاه مشکل نرم افزاری نداره بازش کردم.
نقشه ی لپ تاپ رو با تونستم گیر بیارم خدا رو شکر.
دستگاه 3 درگاه USB داره که یکی تکی و یکی دیگه به شکل دوبل هست.
یکی از USB های دوبل شکسته ولی وقتی دستم رسید اتصال نبود (احتمالا مشتری خودش درست کرد)
بعد از بررسی روی پایه های + و - دیتا دیدم به یه خازن SMD میره و اینجوری که من به نتیجه رسیدم خازن هم از یه قطعه به شماره ی فنی D7 روی برد ولتاژ میگیره که از اسم اون مشخص دیوده، دیود نامبرده 3 پایه هست و خال زدگی شدید داره و سوخته.
نقشه رو پائین قرار دادم، این PDF شامل 46 صفحه هست که با جسنجو داخل اون 14 تا D7 پیدا کردم ولی حس فکر میکنم قطعه ی مربوطه در صفحه ی 19 قرار داره چون یه دیود زنره ولی نمیدونم چرا 2 پایه هست (احتمالا اشتباه تشخیص دادم).
این دیود مربوط به خروجی
VGA هست که دقیقا کنار همون USB دوبل قرار داره.
اسم همین قطعه که تو نقشه هست رو تو سایت دیتاشیت زدم و دیتاشیتش رو گرفتم که اونم اینجا قرار دادم.
تو نقشه این دیود ظاهرا میره به پایه ی شماره ی 9 که با تست بیزر دیدم پایه ی شماره 9 به یکی از پایه های دیود راه میده.
اساتید اگه ممکنه راهنمایی کنید که این دیود آیا زنر هست و اینکه مشابه اون هر دیود زنری میشه گذاشت یا خیر.
ممنون میشم اگه دوستان و برادران راهنمایی کنند.
تو اولین فرصت هم عکس آپلود میکنم.

مشاهده فایل‌پیوست Datasheet.hk_rb491d_5053295.rar

مشاهده فایل‌پیوست Acer TravelMate 2350 ---- 88137_Compal_LA-2511.rar

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با عرض ادب و احترام خدمت اساتید.
دیود زنر تعویض شد، حالا وقتی فلش رو به لپ تاپ میزنم روی پایه +D ولتاژ 2.5 ولت میاد ولی باز هم شناسایی نمیشه.
اساتید اگه امکانش هست یه کم وقت بزارید برای مشکل این جانب، ممنون میشم.
با تشکر

11.jpg
22.jpg
33.jpg

بالا