آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: کاهش ولتاژ 12 ولت پاور گرین 350 وات

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام
پاور گرین 350 وات با شاسی PCB40081-4 بجز خط 12 ولت بقیه ولتاژها درست هستن
12 ولت در حالت بی باری حدود 11.3 ولت هست که با جریان کشیدن به 9.8 میرسه
موقع قطع کردن برق پاور ، به صورت لحظه ای ولتاژ درست میشه (یعنی با وصل کردن لامپ به خروجی ، ولتاژ 9.8 هست اما وقتی پاور از برق میکشم واسه یک لحظه لامپ پرنور میشه و خاموش میشه)
یه چیز دیگه هم دقت کردم : با جریان کشی از خط 12 ولت ولتاژ خط 5 ولت زیاد میشه و با جریان کشی از خط 5 ولت ولـتاژ خط 12 ولت زیاد میشه

خازن های صافی عوض شدند و دیود شاتکی خروجی 12 ولت هم تعویض شده و رگولاتور 431 هم تعویض شده
مشکل از ترانزیستور قدرت که کنار دیودهای شاتکی قدرت روی هیتسینک بسته شده نمیتونه باشه؟
دوستان عزیز لطفا راهنمایی کنید...

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام
موقع قطع کردن برق پاور ، به صورت لحظه ای ولتاژ درست میشه (یعنی با وصل کردن لامپ به خروجی ، ولتاژ 9.8 هست اما وقتی پاور از برق میکشم واسه یک لحظه لامپ پرنور میشه و خاموش میشه)
یه چیز دیگه هم دقت کردم : با جریان کشی از خط 12 ولت ولتاژ خط 5 ولت زیاد میشه و با جریان کشی از خط 5 ولت ولـتاژ خط 12 ولت زیاد میشه

خازن های صافی عوض شدند و دیود شاتکی خروجی 12 ولت هم تعویض شده و رگولاتور 431 هم تعویض شده
مشکل از ترانزیستور قدرت که کنار دیودهای شاتکی قدرت روی هیتسینک بسته شده نمیتونه باشه؟

دوست گرامی ترانزیستورها بسوزن که دیگه ولتی نداری

فعلنه شما تصویر باکیفیت بزار تا اساتید دیگه بهتر راهنماییت کنن
ضمنا شما یه مقاومت 10 اهم 10 وات آجری تهیه کن و یه سرش روبه سیم قرمز (5ولت) و سر دیگه رو هم به سیم سیاه (منفی) متصل کن
بعد لامپ رو متصل کن ببین نورش تغییری میکنه " ولتاژ چطور؟

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
حبیب جان اون ترانزیستور که گفتم تو این پاور واسه رگوله کردن ولتاژ 3.3 هست یعنی خط 3.3 از 5 ولت گرفته میشه
قطعاتی که تعویض کردم : خازن های صافی ، خازن های 10 میکرو 50 ولتی ، دوتا ایسی 431 ، خازن های سرامیکی ولتاژ بالا کنار ترانزیستور قدرت ، آیسی PWM ، ترانزیستور قدرت ورودی ، دیود شاتکی خط 12 ولت
قطعاتی که تست کردم : تمام دیودها ، تمام ترانزیستور ها

یه پاور دیگه داشتم زده بودن رو حالت 110 ولت دوتا ترانزیستور قدرتش سوخته بود ترانزیستورهای اینو انداختم رو اون راه افتاد و اینو گذاشتم واسه اوراقی
کلا بیخیال این شدم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
وای وای وای
اگه استاد غزال میفهمید که این همه قطعه تعویض کردی.........
دیگه حسابت با کرام الکاتبین بود

ولی پاورت مشکل خاصی نداره ودرست میشه
همونطور که گفتی قطعات اصلی رو تعویض و تست کردی "سالم بودن
اگه ترانزیستورهاش 13005 هستن نهایت هر دو رو با 3000 تومن تهیه کن و اون کاری که گفتم رو انجام بده " مقاومت آجری که عرض کردم جهت تثبیت ولتاژ واسه پاورت بود " حالا جدا از کیس کامپیوتر لااقل یه منبع تغذیه خوب واسه خودت داری دیگه
ناامید نشو دوست گرامی
استادان ماهری هستن که کمکت میکنن

موفق باشی

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

خازنهای الکترولیتی و مقاومتهای 2وات خروجیهای 12 و 5 ولت را با نوع سالم تعویض کن حتما موقع خرید خازنهای الکترولیتی از فروشنده درخواست نوع مرغوب بکن زیرا خازنهای نامرغوب ارزانتر و خرابند

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
باسلام

خازنهای الکترولیتی و مقاومتهای 2وات خروجیهای 12 و 5 ولت را با نوع سالم تعویض کن حتما موقع خرید خازنهای الکترولیتی از فروشنده درخواست نوع مرغوب بکن زیرا خازنهای نامرغوب ارزانتر و خرابند

خازنها تعویض شدند ، مقاومت ها دوتا هست یکی 100 اهم و یکی 220 اهم چک کردم هردو از نظر اهمی و ظاهری سالم هستن

وای وای وای
اگه استاد غزال میفهمید که این همه قطعه تعویض کردی.........
دیگه حسابت با کرام الکاتبین بود

ولی پاورت مشکل خاصی نداره ودرست میشه
همونطور که گفتی قطعات اصلی رو تعویض و تست کردی "سالم بودن
اگه ترانزیستورهاش 13005 هستن نهایت هر دو رو با 3000 تومن تهیه کن و اون کاری که گفتم رو انجام بده " مقاومت آجری که عرض کردم جهت تثبیت ولتاژ واسه پاورت بود " حالا جدا از کیس کامپیوتر لااقل یه منبع تغذیه خوب واسه خودت داری دیگه
ناامید نشو دوست گرامی
استادان ماهری هستن که کمکت میکنن

موفق باشی

ترانزیستورها T2148 هستن ، یه نمونه مشابه پیدا کردم جایگزین کردم و کاری که شما گفتید رو تست کردم مقاومت 10 اهم نداشتم با مقاومت 15 اهم تست کردم ، موقع وصل کردن مقاومت حدود 0.3 ولت ولتاژ خط 12 ولت زیاد تر میشه
این یعنی مشکل کجاست؟

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام دوست عزیز

این مشکل میتواند از ای سی نمونه گیر(ای سی که وظیفه نمونه گیری ولتاژ و مقایسه انرا با ولتاژ مرجع دارد و به پی دبلو ام فرمان می دهد ) باشد

شماره ای سی های بکار رفته در مدار را بنویسید تا به شما بگویم منظورم کدام ای سی است
موفق باشید

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام دوست عزیز

این مشکل میتواند از ای سی نمونه گیر(ای سی که وظیفه نمونه گیری ولتاژ و مقایسه انرا با ولتاژ مرجع دارد و به پی دبلو ام فرمان می دهد ) باشد

شماره ای سی های بکار رفته در مدار را بنویسید تا به شما بگویم منظورم کدام ای سی است
موفق باشید

سلام
یه آیسی بیشتر نداره به شماره 7500

عکس پشت و روی مدار رو اینجا آپلود کردم

مهندس غزال یه روش گفته بود واسه تست 431 و اپتوکوپلر اما توی این پاور اپتوکوپلر فقط 5vsb رو تنظیم میکنه بقیه ولتاژها نمیدونم چطور تنظیم میشن که چک کنم اما مدار دوتا رگولاتور 431 داره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

سلام

عزیزم این پاور سالمه
روی کیس تست کن و نتیجه را اعلام کن

با چه مقاومتی ولتاژ 12 ولت افت میکنه ؟
اولا تصور میکنم اغلب پاورها به افت ولتاژ 12 ولت حساس نیست البته این موضوع که با جریان کشی از 12 ولت ولتاژ 3 ولت بیشتر میشه بدلیل تاثیر 12 ولت بر 3 ولته و درواقع جریان زیادی که از 12 ولت میکشی اندکی موجب تاثیر بر 3 ولت میشه و عکس العمل نشون میده که اگه نقشه داشته باشی دقیقا قابل تحلیل و بررسی بود

قطعا بار زیادی به 12 ولت میدی و پاور سالمه
ضمنا من تجربه چندانی درخصوص پاورها ندارم و اساتید محترم اطلاعت خوبی دارند ولی من بدون نقشه چیزی نمیدونم و ازآنجاکه در پیام خصوصی خواستی نظر بدم ناگزیر به اظهار نظر شدم ولی روی کیس تست کن اگه سالم نبود درستش میکنیم

سپاس

بالا