آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: دو ثانیه فن مادربورد ASUS مدل M2V میچرخد و خاموش می شود.

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
سلام
مین بورد ASUS مدل M2V با اتصال جامپر سویچ دو ثانیه فنش میچرخه و بعد خاموش میشه.مین خالی حتی بدون CPU هم همینطوره.فیش چهار پین مدار PWM رو هم در میارم هم همینطوره. همه فتهای روی مین رو با مولتیمتر تست بازر گرفتم هیچکدوم هر سه پایش اتصال نیست. به دیباگر مهلت کد دادن نمیده ولی لحظه اول همه چراغهای دیباگر روشن میشه...کسی میتونه کمک کنه؟

board.jpg

آخرین ویرایش:

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام

دوست عزیز بفرمایید که مادر برد روشن میشود و تصویر میدهد ولی فن نمی چرخد یا اینکه مادر برد روشن نمی شود و فن نیز نمی چرخد

در هر صورت پاسخ حالت اول این است که در تنظیمات بایوس حالت فن را درست کنید

حالت دوم : اتصالی در مادر برد دارید بخصوص ولتاژ 12 ولت

این ولتاژ در بین فتها تقسیم شده است

فت خراب را با مولتی متر پیدا کنید

ان را عوض کنید و اتصالی را بر طرف کنید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ابتدا جامپر کلیر سیموس رو چک کنید ببینید در حالت نرمال هست یا خیر .باتری بکاپ رو هم چک و در صورت نیاز تعویض نمائید .جامپرهای مربوط به تعیین وضعیت ولتاژ پورت های USB رو هم چک کنید .
موفق باشید .

vhw

کاربر
2012-12-20
60
318
با سلام.
دوست من قبلا چنین تجربه ای داشتم امیدوارم مفید باشه.

در مادربورد های asus جهت قطب های مثبت و منفی خازن ها با سایر مادربورد ها متفاوت است. لطفا ابتدا از پشت بورد چک کنید که خازنی به تازگی تعویض شده یا خیر. سپس تمام خازن های روی بورد رو بررسی کنید. و اگر خازنی در جهت مثبت یا منفی با بقیه فرق داشت بی درنگ جهت آن را برعکس روی بورد لحیم کنید.

این ایراد میتونه از وجود یک اتصال کوتاه در مدار باشه حالا یا از قطعات مربوط به مدار یا وجود یک جسم فلزی ناخواسته پس پیشنهاد میکنم مادربورد رو تمیز و با تینر شستشو دهید و با دقت بیشتری مادربورد رو بررسی کنید.

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
سلام

دوست عزیز بفرمایید که مادر برد روشن میشود و تصویر میدهد ولی فن نمی چرخد یا اینکه مادر برد روشن نمی شود و فن نیز نمی چرخد

در هر صورت پاسخ حالت اول این است که در تنظیمات بایوس حالت فن را درست کنید

حالت دوم : اتصالی در مادر برد دارید بخصوص ولتاژ 12 ولت

این ولتاژ در بین فتها تقسیم شده است

فت خراب را با مولتی متر پیدا کنید

ان را عوض کنید و اتصالی را بر طرف کنید

دوست عزیز به تصویر نمیرسه همین که مین روشن میشه و فنش 2 ثانیه میچرخه بعد مادربورد کلا خاموش میشه چراغ سبز روی مین که دائم روشنه چه قبل سویچ چه بعد سویچ پس حالت اول که فرمودید نیست.
اما راجب حالت دوم جنابعالی باید گفت که 4 پین 12 ولت رو هم در میارم هم مین همینطوره اگه تو اون قسمت اتصال بود که نباید با دراوردنش باز خاموش میشد؟ ها؟

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
دوست خوبم
ابتدا جامپر کلیر سیموس رو چک کنید ببینید در حالت نرمال هست یا خیر .باتری بکاپ رو هم چک و در صورت نیاز تعویض نمائید .جامپرهای مربوط به تعیین وضعیت ولتاژ پورت های USB رو هم چک کنید .
موفق باشید .
دوست عزیز
جامپرها رو خیلی امتحان کردم حتی مال usbها! از جامپر نیست کلیر سیموس هم کردم حتی بدون جامپر هم امتحان کردم هرچی هست از جامپر نیست.باطری هم 3 ولت داره عوضشم کردم از اونم نیست.

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
با سلام.
دوست من قبلا چنین تجربه ای داشتم امیدوارم مفید باشه.

در مادربورد های asus جهت قطب های مثبت و منفی خازن ها با سایر مادربورد ها متفاوت است. لطفا ابتدا از پشت بورد چک کنید که خازنی به تازگی تعویض شده یا خیر. سپس تمام خازن های روی بورد رو بررسی کنید. و اگر خازنی در جهت مثبت یا منفی با بقیه فرق داشت بی درنگ جهت آن را برعکس روی بورد لحیم کنید.

این ایراد میتونه از وجود یک اتصال کوتاه در مدار باشه حالا یا از قطعات مربوط به مدار یا وجود یک جسم فلزی ناخواسته پس پیشنهاد میکنم مادربورد رو تمیز و با تینر شستشو دهید و با دقت بیشتری مادربورد رو بررسی کنید.

فک کنم پیداش کردم آیسی لن پاور رو که به مادر بورد وصل میکنی بدون سویچ شدید داغ میشه. از رو برد درش میارم خبرش رو میدم...

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
درود دوست عزیز با عنایت به مواردی که مطرح فرمودید و با توجه به اینکه اعلام داشتید که برق 4 پین پردازنده را خارج کردید لذا ابتدا شما آیسی بایوس رو تعویض کن و سپس پروگرام کن و چنانچه جواب نداد با نسخه دیگری تست کن - معمولا چنانچه ایراد از بایوس باشد این اتفاق می افتد و گاهی اوقات با تعویض پردازنده و جایگزین نمودن آن با یک پردازنده دیگر ( ترجیحا پردازنده ای با یک معماری دیگر (برای مثال چنانچه سمپرون است این بار اتلن بگذارید) مشکل برطرف میشود - سپاس

vhw

کاربر
2012-12-20
60
318
دوست من اگر اشتباه نکنم داغ شدن اون آی سی دلیل وجود اتصالی در مادربورد است. در ضمن وجود اتصال کوتاه در مدار ربطی به وصل بودن یا نبودن چهار پین پاور ندارد.
آیا با پاور دیگری مادربورد رو سوئیچ کردید؟
آیا اطراف آی سی لن قطعه دیگری هم داغ میشه ؟

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام
تغذیه شمالی (اگر دسترسی به شماتیک داشته باشید یافتن تست پوینت کار پیچیده ای نیست فقط مشکل این است که فقط 2ثانیه برای ثبت هر ولتاژ فرصت دارید -اگر هر ولتاژی را نداشتید به تولید کننده آن رجوع و منشا عیب را بیابید -1/05V - VRAMو...
در مرحله بعد اگر همه ولتاژه به شمالی میرسید ایراد از خود شمالی است در این حالت تعویض شمالی پیشنهاد میشود نه ریبال

بالا