آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: نحوه اندازه گیری امپر

cifzs

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-02-22
493
688
با سلام . میخاستم ببینم چطور میشه با مولی متر جریان A را اندازه گیری کرد؟ من پراپ قرمز رو گذاشتم روی 10a مولتی متر من اتو رنج هست و در تست اداپتور لپ تاپ مشکی رو به بدنه و قرمز رو به مثبت ولی تا اتصال میدم یه جرقه کوچیک میده یا اداپتور قطع میشه

meigoon

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip افتخاری
کاربر
2009-11-09
643
3,506
سلام دوست عزیز
تا جایی که من میدانم باید آمپرمتر( یا همان مولتی متر در حالت تست آمپر) را با مصرف کننده به صورت سری ببندید یعنی به عنوان مثال سیم مثبت تغذیه مصرف کننده را قطع کرده و پراب سیاه را به ورودی مثبت مصرف کننده و پراب قرمز را به مثبت تغذیه وصل کرده و میزان جریان را ببینید البته منتظر راهنمایی دقیق تر اساتید هم باشید

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,086
48
ایران
با سلام . میخاستم ببینم چطور میشه با مولی متر جریان A را اندازه گیری کرد؟ من پراپ قرمز رو گذاشتم روی 10a مولتی متر من اتو رنج هست و در تست اداپتور لپ تاپ مشکی رو به بدنه و قرمز رو به مثبت ولی تا اتصال میدم یه جرقه کوچیک میده یا اداپتور قطع میشه

سلام
اندازی گیری شما اشتباه است.
شما باید پراب های مولتی متر رو بصورت سری با مصرف کننده قرار بدید.اگر بصورت موازی بزنید یعنی اداپتور را اتصال کوتاه می کنید و
اداپتور بصورت خودکار بعد از جرقه خاموش می شود.

به این تصاویر نگاه کنید.

[hide] 05060.png

55.jpg[/hide]

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,086
48
ایران
من الان متوجه نشدم مثلا برای شارژر لپ تاپ پراب ها رو چطور و به کجا باید وصل کنم که سری بشه و اتصال نکنه

به این تصویر نگاه کن بهتر متوجه میشی!

[hide]22.jpg[/hide]

msagroup

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-12-23
90
271
ایران
با سلام خدمت اساتید
با توجه به گفته های دوستان با روش سری کردن مولتی متر با مصرف کننده فقط جریان مصرفی توسط مصرف کننده نمایش داده میشود اما اگر بخواهیم مقدار
جریان قابل تحمل توسط منبع تغذیه را بدانیم باید چکار کنیم؟
بنده معمولا به اینصورت عمل میکنم که در منابع تغذیه یا ولتاژهای زیر 50 ولت مولتی متر را در بالاترین رنج آمپر قرار میدهم و سپس پراپها را مستقیم به دو قطب وصل میکنم ، اما صحیح یا غلط بودن این امر را نمی دانم زیرا عملا یک بار بی نهایت را بر روی سیستم اعمال میکنیم که همان اتصال کوتاه است، اما مولتی متر مقدار جریان را به من نشان میدهد.
مثلا برای یک منبع تغذیه 5 یا 10 آمپر بعد از این امر دقیقا مقدار جریان اصلی منبع تغذیه که حدود 4.8 آمپر بود را به بنده نشان میدهد.
یک روش محاسباتی نیز وجود دارد که آن هم با استفاده از قانون اهم می باشد. V=IR که از تقسیم ولتاژ به مقاومت، جریان نامی را میتوان پیدا کرد.(I=V/R)
دوستان و اساتید اگر روشی جهت تشخیص آمپراژ مجهول یک منبع تغذیه وجود دارد، بیان کنید تا ما نیز بهره مند شویم .
با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا