آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کم شدن ولتاژ خط های 12 و 3.3 زیر بار در پاور ممونکس 465 وات

mehdieftekha

کاربر
2012-01-23
127
294
دوستان واساتید عزیز مشکل حل شد.
بالاخره بعد از کلی سروکله زدن با این پاور و تست 80 درصد قطعات ونتیجه نگرفتن داستان از این قرار بود :
همانطور که در پستهای قبلی اومد مشکل این پاور کم شدن ولتاژ خروجی 12 ولت زیر بار بود .(9.5 ولت تحت مقاومت آجری 10 اهم ) واین تست در حالیکه پاور از سیستم جدا شده بود انجام گرفته بود.
اما در کمال تعجب پاور رو که به سیستم که وصل کردم و تست کردم تحت بار کمتر که نشد بلکه 0.2 ولت بیشتر هم شد یعنی 12.2 ولت . ضمنا خطوط دیگه هم ولتاژ زیر بار در محدوده مجاز بود .
ضمنا سیستم رو هم نصف روز تست کردم هیچ مشکلی نداشت.
حالا دوستان به این سوال جواب بدن که جریان کشی بقیه خطوط چه ربطی به فیدبک خط 12 ولت داشته است ؟
::Eyecrazy::::Eyecrazy::::Eyecrazy::

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
دوستان واساتید عزیز مشکل حل شد.
بالاخره بعد از کلی سروکله زدن با این پاور و تست 80 درصد قطعات ونتیجه نگرفتن داستان از این قرار بود :
همانطور که در پستهای قبلی اومد مشکل این پاور کم شدن ولتاژ خروجی 12 ولت زیر بار بود .(9.5 ولت تحت مقاومت آجری 10 اهم ) واین تست در حالیکه پاور از سیستم جدا شده بود انجام گرفته بود.
اما در کمال تعجب پاور رو که به سیستم که وصل کردم و تست کردم تحت بار کمتر که نشد بلکه 0.2 ولت بیشتر هم شد یعنی 12.2 ولت . ضمنا خطوط دیگه هم ولتاژ زیر بار در محدوده مجاز بود .
ضمنا سیستم رو هم نصف روز تست کردم هیچ مشکلی نداشت.
حالا دوستان به این سوال جواب بدن که جریان کشی بقیه خطوط چه ربطی به فیدبک خط 12 ولت داشته است ؟
::Eyecrazy::::Eyecrazy::::Eyecrazy::

سلام

دوست عزیزم
من متوجه زحمات شما و رسم نقشه نشده بودم
اما اینکه چرا ولتاژ 12 ولت خارج از سیستم و با مقاومت 10 اهم با کاهش ولتاژ مواجه میشه ولی با اتصال به سیستم عادی و نرماله دلیلش اینه که

هر ولتاژی در پاور ، نمونه گیری نمیشه و غالبا آی سی های مهم و حساس با 3.3 و 5 ولت تغذیه میشه و لذا 3.3 و 5 ولت خیلی حساسه و بعنوان نمونه انتخاب میشه و لذا به هر طریقی ولتاژ نمونه کم بشه تغذیه جبران میکنه یعنی اگر از 12 ولت هم آمپر بالایی بکشید که روی ولتاژ نمونه تاثیر بذاره دراینصورت هم تغذیه بمیزانی که ولتاژ نمونه افت کنه ، عکس العمل نشون میده

بنابرین اگه خارج از سیستم بار سنگینی به ولتاژ های نمونه متصل کنید بقیه ولتاژها بیش از حد نرمال میشه و مثلا ممکنه 12 ولت 18 ولت هم بشه

بهمین خاطر سوال کرده بودم مقاومت بار روی کدامیک از ولتاژها تاثیر بیشتری داره ولی پاسخ شما فقط منحصر به این جمله بود که مشکل همچنان باقی است

درهرصورت حالا باور کردی که هر علتی معلولی داره و اگرچه سحر و جادو صحت داره اما دراینگونه امور فقط مایه یاس و ناامیدی بیجا است

بابت توفیق و حصول مقصود و تکمیل تاپیک سپاسگزارم

mehdieftekha

کاربر
2012-01-23
127
294
با عرض سلام .
از توضیحاتتون خوبتون و از اینکه وقت گرانبهاتونو برای بنده گذاشتید بسیار سپاسگذارم .
اما جسارتا میخواستم جهت موثرتر واقع شدن توضیحات حضرتعالی یه شماتیک هم از آی سی کنترل ولتاژ بزارم . تا از توضیحات تکمیلی جنابعالی حداکثر استفاده رو ببریم.

Capture.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام .
از توضیحاتتون خوبتون و از اینکه وقت گرانبهاتونو برای بنده گذاشتید بسیار سپاسگذارم .
اما جسارتا میخواستم جهت موثرتر واقع شدن توضیحات حضرتعالی یه شماتیک هم از آی سی کنترل ولتاژ بزارم . تا از توضیحات تکمیلی جنابعالی حداکثر استفاده رو ببریم.

مشاهده فایل‌پیوست 102490

سلام

متاسفانه تجربه چندانی درخصوص پاور کامپیوتر و بویژه درخصوص این آی سی ندارم

اما از نقشه ارسالی شما استنباط میشه که این آی سی نه تنها نیاز به 431 نداره بلکه قادره از 3 ولتاژ 3 و 5 و 12 ولت نمونه گیری کنه که با توجه به عکس العمل هایی که فرمودید پاور شما ، از چنین نقشه ای استفاده نکرده که عکس العملی نسبت به 12 ولت نداشته و یا نمونه گیری از 12 ولت مختل و معیوب شده

سپاس

mehdieftekha

کاربر
2012-01-23
127
294
با عرض سلام :
عذر میخوام استاد این شماتیک فقط نمونه ای از کاربرد PS113 بود که در دیتاشیتش گذاشته شده بود و منظور از این شماتیک فقط شناسایی پایه های آی سی بود.
اینم توضیحات آی سی :PS113.PNG

بالا