آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: نقش خازن سرامیکی قبل از پل دیود

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
درود
دوستان عزیز برام سوال پیش اومده که نقش خازن سرامیکی ولتاژ بالا در بیشتر منابع تغذیه چیه
اگه میشه اثبات علمی لطفا.
مثلا در بیشتر منابع تغذیه بدون ترانس استفاده میشه.

sami222

کاربر
2011-05-19
53
123
آخه تو کدوم قسمت منبع تغذیه؟ در هرقسمت یه نقش خاصی داره مثلا موازی دیودهای یکسوساز باشه نقش ضربه گیر رو داره حالا نمدونم شما منظورت همین قسمتی که گفتم در منابع بدون ترانس هست یا جای دیگه

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
اون که موازی با دیود هاست دیگه خروجی محسوب میشه و جون قطب منفی نداریم دیگه از خازن الکترولیت استفاده میشه
در ورودی سری با دیود پل در منابع تغذیه بدون ترانس که معمولا جریان کمی دارند

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

اگر آبی رنگ یا زرد رنگ شبیه خازن عدسی درشت باشد آن :
[hide]
قطعه واریستور است که به صورت موازی در ورودی برق شهر قرار میگیرد و همانند فیوز عمل میکند فیوز بصورت سری در مدار قرار میگیرد و روی برد هم بنام VR مشخص میگردد اگر ولتاژ بیش از حد تعریف شده وارد شود آن میسوزد و به فارسی آنرا مقاومت حساس به ولتاژ مینامند روش تست آن سخت است بهتر است اگر فیوز سوخت آنهم عوض شود
[/hide]

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
عزیزم نه واریستور نیست من که گفتم خازن!!!منظور خازن پلی استر بوده مثلا با یه خازن پلی استر سری با پل دیود و چند عدد مقاومت و یه خازن الکترولیت صافی منبع تغذیه بدون ترانس درست میکنن مثل همون تغذیه های بکار رفته در لامپ های جدید LED
حالا خواستم بدونم که نقش اون خازن پلی استر چیه!با دلیل علمی

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

دوست عزیز شما به خط اول توجه نکردی :

اگر آبی رنگ یا زرد رنگ شبیه خازن عدسی درشت باشد آن :

و در ثانی وقتی من گفتم اگر آبی رنگ و یا زرد رنگ و شبیه خازن عدسی درشت باشد و آنرا نخوانده کلید تشکر را زدی دوباره پشیمان شدی
و اعتراض میکنی تاژه در بعضی از مدارات پاور سوپلای مثل ATX200 قبل از دیود پل 4 عدد خازن وجود دارد کدامش منظورت است :

AB88

کاربر
2010-10-21
54
196
باسلام
باتوجه به اینکه خازن در جریان متناوب از خودش مقاومت نشون میده گزینه مناسبی برای کاهش جریان به جای مقاومت هستش چون خازن تلفات بسیار کمتری نسبت به مقاومت معمولی داره بهترین انتخاب هستش.
در لینک زیر راجع به این مسئله توضیح داده شده:
Transformerless Power Supply
LED light bulb
البته این روش روش مطمئنی نیست و معایبی مثل ایزوله نبودن و کم شدن عمر ال ای دی ها رو به همراه داره.

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
رایج ترین روش حذف نویز در ورودی منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده از ف ی ل ت ر LC برای حذف نویز تفاضلی و مشترک میباشد
معمولا سلف تزویج شده به طور سری به هر خط AC در حالی که مابین خطوط و مابین هر خط و زمین ، یک خازن ، قرار میگیرد.
این سلف و خازن موجب تضعیف جریانهای انتشاری مد تفاضلی میگردد
این تضعیف میتواند در فرکانسهای اصلی یا هارمونی های ان ناشی از شکل موج ذوزنقه ای یا مثلثی اولیه ترانس باشد.

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
با تشکر ویژه از استاد رضا عزیز من تشکر رو فشار دادم خواستم ببینم چی نوشتید و از تشکر کردن هم پشیمان نیستم استاد
ab88 چطور میتونیم این رابطه رو بدست بیاریم مثلا برای 50ال ای دی چه مقداری رو قرار بدیم و مثلا برای 200 ال ای دی چه مقدار؟!!
در ضمن بحث بنده مدارات سویچینگ نبوده و اصلا بحث پاور ساپلای این چیزا نیس
با تشکر

بالا