آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: قرار دادن وایمکس در ارتفاع بالا در مناطق بدون پوشش

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
با عرض سلام خدمت اساتید
بنده یادمه یه زمانی که ایرانسل تازه اومده بود و بیشتر در مراکز استان آنتن داشت جهت کوهنوردی به یه روستای دورافتاده که از شهر مسافت حدود 50 کیلومتر فاصله داشت رفتیم و گوشی در اونجا به هیچ عنوان آنتن نداشت.
با کمال تعجب وقتی که به بالای قله رسیدسم(کوه بلندی بود و صعود چند ساعت طول کشید )دیدم آنتن گوشی پر شده و حتی برای مطمئن شدن یه تماس تلفنی هم برقرار کردم که مشکلی نداشت.

با توجه به تجربه فوق حتما میشه جاهایی که در نزدیکی منطقه تحت پوشش هستند با قرار دادن وایمکس در ارتفاع بالا سیگنال رو دریافت کرد
و تنها مشکل اینه که ممکنه ارتفاع زیادی نیاز باشه
در مورد محاسبه میزان ارتفاع ارتفاع مورد نیاز یه صفحه به زبان اصلی دیدم :

Space Waves | Tutorvista.com

آیا مطالبش ارتباطی به این مساله داره و میتونم از فرمولی که داده برای محاسبه ارتفاع قرار دادن آنتن استفاده کنم؟
سپاس از توجه شما.

2010-08-09
190
328
صومعه سرا
دوست عزیز آنتنهای وایمکس طوری برنامه ریزی شده اند که بر طبق فرکانس داخلی و خارجی کار می کنند این امر برای شما محال و نشدنی است مگر اینکه فاصله شما تا دکل وایمکس کمتر از 5 کیلومتر هوایی باشد . با تشکر

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
دوست عزیز آنتنهای وایمکس طوری برنامه ریزی شده اند که بر طبق فرکانس داخلی و خارجی کار می کنند این امر برای شما محال و نشدنی است مگر اینکه فاصله شما تا دکل وایمکس کمتر از 5 کیلومتر هوایی باشد . با تشکر
اگر اینطور هست که میفرمایید آنتن دهی موبایل روی قله ای به فاصله 50 کیلومتر از دکل هم باید محال باشه ولی من این مورد رو تجربه کردم......:blinksmi:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
شاید در نزدیکی آن روستای دور افتاده شما که برای کوهنوردی رفته بودی یک دکل یا آنتن تقویت وایمکس وجود داشت که قابل مشاهده نبود و یا شما زیاد دقت نکردی و آن موجب دریافت آمواج وایمکس شده است

آخرین ویرایش:

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
Untitled.jpg
بنده یه مقدار در این مورد مطالعه کردم
دریافت امواج در فواصل دور دو حالت داره
یا از طریق انعکاس موج توسط لایه یونسفر (برای امواج کم انرژی)
برای امواج پر انرژی هم بدلیل کروی بودن سطح زمین تنها راه در مسیر افزایش ارتفاع هست(چون برای این امواج انعکاس اتفاق نمی افتد و مستقیما از جو خارج میشوند)
و من فکر میکنم امواج موبایل و وایمکس از نوع دوم و پر انرژی هستن و منعکس نمیشن ولی در ارتفاعات در صورتی که کیفیتشون پایین نباشه قابل دریافتند.
تشکر از همه دوستان

آخرین ویرایش:
بالا