آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل رم مادربورد asus P5VDC-MX

mg_omidy

کاربر
2014-09-16
33
156
کاشان
سلام خدمت اساتید گرامی
مادربورد مذکور برام اومده که ویندوز بالا میاد ولی هنگام کار خطوط نویز مانندی در تصویر ظاهر میشه .
این مادر بورد دو اسلات DDR و دو اسلات DDR2 داره که من رم های مختلفی رو روی هر 4 اسلات تست کردم فرقی نکرد.
با نرم افزار Quicktech Pro که تست می گیرم برای رم Fail میزنه ولی برای همون رم روی مادربورد دیگه مشکلی رو نشون نمیده.
اگر راهنمایی کنید ممنون می شوم.
در ضمن ولتاژ ها درست است و دمای چیپ ها معمولی است.

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام
دوست عزیز عنوان نکردین که ایا کارت گرافیک ان برد است یا نه ؟

اگر ان برد است اشکال از پل شمالی است که باید ریسولد شود اگر نه که با تعویض کارت گرافیک مشکل شما حل خواهد شد
یا حق

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
اون خطوط نویز مانند مربوط به گرافیک می شه نه رم!!!
جناب mahdirezaee درست فرمودند
مادربرد شما گرافیک آنبرد داره
اگه در حال حاظر از آنبرد استفاده می کنی
یه گرافیک دیگه بزن
---
اگه از کارت گرافیک استفاده می کنی
ببین آنبرد هم به همین صورته؟

mg_omidy

کاربر
2014-09-16
33
156
کاشان
سلام
دوست عزیز عنوان نکردین که ایا کارت گرافیک ان برد است یا نه ؟

اگر ان برد است اشکال از پل شمالی است که باید ریسولد شود اگر نه که با تعویض کارت گرافیک مشکل شما حل خواهد شد
یا حق

با تشکر از راهنماییتون
با گرافیک آن برد تست کردم. چشم یک گرافیک میذارم تست می کنم و نتیجه را اعلام می کنم.

mg_omidy

کاربر
2014-09-16
33
156
کاشان
با سلام مجدد
با گرافیک AGP تست کردم مشکل برطرف شد.
حالا یک سوال برام پیش اومده که آیا با هیت دادن یا ریسولد کردن پل شمالی مشکل برطرف میشه یا اینکه باید چیپش تعویض بشه؟
البته اگر بعداً مشکلی برای سیستم پیش نمیاره بهتر نیست یک گرافیک AGP بذارم روش و تحویل بدم؟

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست من سلام

اولین کاری که در تعمیرات باید مد نظرتون باشه عیب یابی صحیح قطعه است 1- در این مورد ایراد میتونه از ای سی فرکانس رم باشه
2 - میتونه از فتها و خازنهای اس ام دی اطراف اسلات گرافیک باشه
3- میتونه از خازنهای مابین اسلات رم و پل شمالی باشه
4- میتونه از خود رم یا اسلات رم ها باشه
5- میتونه از سی پی یو یا زیف سوکت سی پی یو باشه
6 - اینو به خاطر داشته باش یک تعمیر کار خوب اونیکه اول به صورت اساسی قطعات رو چک کنه وقتی ایراد رو پیدا کرد وارد عمل بشه
7 - در اخر چیپ شمالی

mg_omidy

کاربر
2014-09-16
33
156
کاشان
دوست من سلام

اولین کاری که در تعمیرات باید مد نظرتون باشه عیب یابی صحیح قطعه است 1- در این مورد ایراد میتونه از ای سی فرکانس رم باشه
2 - میتونه از فتها و خازنهای اس ام دی اطراف اسلات گرافیک باشه
3- میتونه از خازنهای مابین اسلات رم و پل شمالی باشه
4- میتونه از خود رم یا اسلات رم ها باشه
5- میتونه از سی پی یو یا زیف سوکت سی پی یو باشه
6 - اینو به خاطر داشته باش یک تعمیر کار خوب اونیکه اول به صورت اساسی قطعات رو چک کنه وقتی ایراد رو پیدا کرد وارد عمل بشه
7 - در اخر چیپ شمالی

ممنون از توضیحات کاملتون ولی الان که کارت کرافیک گذاشتم و سیستم داره خوب کار میکنه امکان داره مشکل از جایی به جز چیپ شمالی باشه؟
اگر امکانش هست توضیح بدین که موارد فوق رو چطور میشه تست کرد. البته روی مدار و بدون تعویض با قطعه سالم. اصلاً آیا این کار ممکن است؟

آخرین ویرایش:

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام دوست عزیز

همان گونه که قبلا عرض کردم این مشکل به علت وجود قلع سردی در پایه های پل شمالی بوجود می اید

چرا ؟ >> چون به علت گرمای ایجاد شده در مادربرد به خصوص چیپها مادر برد دچار انبساط میشود و در لحظه سرد شده بعضی از قطعات دیر تر سرد میشوند
بنابراین وقتی مادر برد انقباظ پیدا میکند هنوز چیپ سرد نیست و تعدادی از پایه ها قطع میشود و در صورت سرد شدن کامل مادر برد دیگر این پایه ها در روی برد به خوبی کانکت نیستند

اگر برایتان مقدور است چیپ را ریبال کنید چون در صورت ادامه این روند طولی نمی کشد که مادر برد دیگر تصویر ندهد (مثلا پایه های مربوط به رم دچار قلع سردی میشود ) ولی اگر مهارت لازم و ابزار لازمه را ندارین به گفته دوستمان عمل کنید و ریسک نکنید

یا حق

بالا