آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: اجرای سیستم عامل لینوکس از طریق usb drive بر روی ویندوز

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
سلام

روشی که امروز می خوام آموزش بدم بسیار ساده است و نیاز به ریبوت هم نیست!

نرم افزار LinuxLive USB Creator یک نرم افزار open source و رایگان هست که می توانید آخرین ورژن آن را از سایت زیر دانلود کنید:
[hide]
http://www.linuxliveusb.com/download

بعد از دانلود آن را نصب کنید.
LinuxLive USB Creator-1.jpg
LinuxLive USB Creator-2.jpg
این نرم افزار بر اساس تکنولوژی مجازی سازی کار میکنه و برای مجازی ساز هم از VirtualBox که در خودش وجود داره استفاده می کنه.

یک فایل ISO image از هر نسخه لینوکس که تمایل دارید تهیه کنید.
برنامه LiLi USB Creator را اجرا کنید
usb drive مورد نظر خود را به سیستم وصل کنید
مسیر فایل iso را به LiLi USB Creator بدید
حالت Live Mode را انتخاب کنید
تیکهای قسمت option را دست نزنید و به حالت پیشفرض باشه
در اینجا نیاز دارید به اینترنت وصل باشید تا قابلهای VirtualBox مورد نیاز خودش رو از اینترنت دانلود کنه. البته اگر VirtualBox روی سیستم شما از قبل نصب باشه دیگه نیاز به دانلود ندارید.
بعد از اتمام عملیات شما usb drive را با explorer ویندوز باز کنید. الان باید دو تا فایل داخل اون ببینید:
VirtualizeThisKey.exe و VirtualBox.exe.

شما VirtualizeThisKey.exe را اگر اجرا کنید لینوکس اجرا خواهد شد. و اگر VirtualBox.exe را اجرا کنید برنامه VirtualBox.exe به صورت کامل باز می شود.

خب حالا می خوام روشی را آموزش بدم که لینوکس از usb قابل boot باشه. یعنی bootable باشه.
برای این کار برنامه های زیادی وجود داره ولی من از YUMI تصمیم دارم اینجا استفاده کنم که رایگان هم هست و می توانید از سایت خودش دانلود کنید:
YUMI – Multiboot USB Creator | USB Pen Drive Linux

این برنامه می تونه به ما کمک کنه که یک فلش Multiboot داشته باشیم. بعد از دانلود آن را نصب می کنیم

yumi-boot.png

اکنون ابتدا مسیر usb drive را مشخص کرده و سپس نسخه لینوکسی که می خواهیم بر روی usb drive داشته باشیم را انتخای می کنیم.
آدرس فایل iso لینوکس را به برنامه می دهیم .
بر روی creat کلیک می کنیم. اکنون اگر سیستم را از طریق usb drive بوت کنیم منوی برنامه YUMI ظاهر میشه که Linux distribution in Live mode را انتخاب می کنیم. و لینوکس بوت خواهد شد.

می توانیم همین کار را مجدد تکرار کرده و نسخه های دیگر لینوکس یا ویندوز را نیز بر روی usb drive خود داشته باشیم.
انتخاب نوع توزیع لینوکس کاملا به کار شما بستگی داره ولی کاربران خونگی بیشتر نسخه Ubunto رو انتخاب می کنن و کاربران تجاری برای سرورهای خود با CentOs بیشتر کار میکنند. در عین حال من ایده خاصی در این زمینه ندارم و فکر می کنم هر کسی نسخه مورد نیاز خودش را بهتر است استفاده کند![/hide]

موفق باشید
نویسنده: آرمین نکویی
19 شهریور 93

بالا