آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: ایا میشود از دو عدد دیود جداگانه به جای دوبل دیود در امپلیفایر خودرو استفاده کرد؟

j2242

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-02-13
362
1,208
کرمان
سلام. دوبل دیود همانطور که میدانید شبیه ترانزیستور هست و در دو نوع کاتد مشترک و اند مشترک وجود داره . سوال من طبق عنوان است که ایا میشه به جای دوبل دیود از دو دیود جدا از هم استفاده کرد . چون قیمت دیود خیلی ارزانتر از دوبل دیود هست و در بردهای استوک هم زیاد یافت میشود. من به جای پل دیود از 4 دیود استفاده کردم .(جهت تبدیل متناوب به مستقیم) . اما نمیدونم این کار جواب میده و اگر جواب میده توی امپلیفایر خودروها هم جواب میده یا نه . تشکر....

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

چند ولت چند آمپر است شماره فنی آنرا قید کن باید ببینیم عملکرد آن چیست تا راحت تر راهنمایی شوی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام. دوبل دیود همانطور که میدانید شبیه ترانزیستور هست و در دو نوع کاتد مشترک و اند مشترک وجود داره . سوال من طبق عنوان است که ایا میشه به جای دوبل دیود از دو دیود جدا از هم استفاده کرد . چون قیمت دیود خیلی ارزانتر از دوبل دیود هست و در بردهای استوک هم زیاد یافت میشود. من به جای پل دیود از 4 دیود استفاده کردم .(جهت تبدیل متناوب به مستقیم) . اما نمیدونم این کار جواب میده و اگر جواب میده توی امپلیفایر خودروها هم جواب میده یا نه . تشکر....
با سلام :
اگرمشخصات دیودهای جداگانه انتخابی طبق مشخصات دیود دوبل باشد بله میشه بجای همدیگر استفاده کرد و محاسنی هم دارد که اولا مقرون به صرف و دیگر اینکه ممکنه از حجم کمتر و .... دوبل ها هم محاسنی دارند که میشه روی گرما گیر به راحتی نصب کرد ...
موفق باشید .

j2242

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-02-13
362
1,208
کرمان
تشکر از شما جناب رجبی که به ما افتخار دادید جواب مارو شما دادید . سوال دیگه من اینه که از کجا میشه فهمید که چه دیودی مناسب است. با اهمتر باید اندازه گیری شود ؟ ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام

استاد بزرگوار جواب کاملی دادند همانطوریکه گفتند طبق مشخصات، منظورشان مراجعه به دیتاشیت و مقایسه اطلاعات دیود اصلی با دیود مورد نظر میباشد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
تشکر از شما جناب رجبی که به ما افتخار دادید جواب مارو شما دادید . سوال دیگه من اینه که از کجا میشه فهمید که چه دیودی مناسب است. با اهمتر باید اندازه گیری شود ؟ ؟
با سلام :
با اهمتر فقط میتوانید به سالم بودن یا خرابی هر دیودی پی ببرید و اهمتر قادر نیست که مشخصات قطعات را تشخیص دهد .
{ همونطور که دوستمون اقا رضا اشاره کردند } شما باید ابتداعا دیتا شیت دیود مورد نظر را مظالعه کنید سپس بر اساس همون اطلاعات دیتاشیت فوق به دنبال دیودهایی باشید که از نظر خصوصیات و مشخصات در همون حد دیتا شیتی که مطالعه کرده اید را انتخاب و بکار گیرید .
با تشکر .
موفق باشید .

بالا