آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: برعکس جازدن ماژول رم تو اسلات مادربرد گیگا p41

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
با سلام خدمت اساتید و دوستان بزرگوار
اخیرا یه مادربرد گیگا p41 ddr3 برام آوردن که بوق رم میزنه!!
ظاهرا مشتری میخواستی روش رم اضافه کنه،رم رو تو اسلاتش چپه جازده و مادربرد رو روشن کرده!این عمل رو روی هر دوتا اسلات روی مین انجام داده!الان یکی از پایه های ماژول رم کنده شده(که یه جورایی فعلا چسبوندمش) و یکی از کانکتورهای اسلات رم هم آب شده(از وسطاش کنده شده!).ظاهرا اون کانکتور کانکتور gndه(شماره 236) و به چندتا از کانکتور های سالم کنارش راه میده.مشکل اصلی بوق عدم وجود رمه که مادربرد میده(چه با رم خودش چه با رم دیگه ای)!
با این عمل معمولا چه المان هایی آسیب میبینن؟بهتره از کجا شروع کنم؟
دوستان اگر تجربه ای تو این زمینه دارن،لطف بفرمایند راهنمایی کنند تا من و بقیه دوستان از اون استفاده کنیم.
پیشاپیش سپاسگذارم.

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
در وحله اول خود رم اصلی که برعکس جا خورده را بندازید دور
در وحله دوم بهتر است اسلات رم آسیب دیده را از مدار خارج کنید و سپس تست بگیرید اگر مجدد حل نشد فت ها و قطعات smd اطراف اسلات رم را چک کنید
موفق باشید

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
رم رو روی سیستم دیگه ای امتحان کردم،بالا میاد،؛با memtest هم تست گرفتم،ظاهرا مشکلی نداره.به نظرتون رم قابل اعتماد نیست؟
دلیل شما برای تعویض اسلات رم چیه؟پینی که کنده شده ظاهرا مهم نیست!شماره پین کنده شده 236 ه.حتما لازمه اسلات عوض بشه؟

آخرین ویرایش:

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,843
سلام دوست عزیز

من این مورد را داشتم . یک رگولاتور کنار اسلات رم هستش که احتمالاً باید سوخته باشه ( احتمال خیلی زیاد ) باید از لحاظ فیزیکی هم معلوم باشه که سوخته . این رو عوض کنید ایشالا مشکل حل میشه . اگه رگولاتور را پیدا نکردید از مادربرد یک عکس با کیفیت بگیرید و تو سایت های آپلود عکس آپلود کنید تا ببینم و راهنماییتون کنم .
به نظر من اگر رم رو روی یک سیستم دیگه تست کردید و مشکل نداشته پس ایراد نداره . البته اینجوری تست کن که روی اون سیستمی که میخواهید تست کنید رم رو ، هر رمی که روی اون سیستم هست در بیارید و اون رم که از روی مادربرد خراب هست رو روش تست کنید .
بررسی کنید و خبر بدید .

موفق باشید

..::BERMUDA::..

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
استاد مهربان من با دقت مادر برد و المان های اطراف اسلات های رم رو نگاه و بررسی کردم،ولی متاسفانه المانی که نشونی از خرابی توش باشه رو ندیدم!!عکس خود مین برد که خیلی با کیفیت نشد!من یه عکس از این رده از مادربرد از نت گرفتم و آپلود کردم.اگر لازمه امر بفرمایید تا فردا من یه عکس از خود ماردبرد آسب دیده آپلود کنم.
مشاهده فایل‌پیوست 98372
برای تست رم هم همین عملی رو که فرمودین انجام دادم،مشکلی نداشت،با این وجود برای اطمینان بیشتر رم رو روی یه سیستم زیر بار گذاشتم تا از صحت و سلامتش کاملا مطمئن بشم.البته من یه رم ddr با همین شرایط رو 7،8 سال پیش داشتم که باهاش مشکلی برخوردم.
ممنون از راهنمایی شما

پیوست‌ها

• 85.4 کیلوبایت بازدیدها: 94
آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
اگه رم روی سیستم دیگه جواب داده می شه گفت سالمه .البته مشکل اصلی مادربرد هست .در مورد تشخیص معیوب بودن قطعات ،بصورت چشمی و ظاهری نمی شه نظر داد ،مگر اینکه ضایعه فیزیکی مثل ترکیدن یا سوختن به چشم بیاد .شما قطعات بین پل شمالی و اسلات رم و همچنین قطعات اطراف اسلات ( قسمت پائین ،سمت راست تصویر ) رو تست کنید .همچنین می تونید قطعات رو از نظر حرارت غیر طبیعی هم بررسی کنید .از پین های اسلات رم ولتاژگیری کنید ،اینطوری محدوده ایراد مشخص تر می شه .
موفق باشید .

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,843
با سلام خدمت شما دوست عزیزم

لطف کنید مدل مادربرد رو بگید .
از اسلات رم ولتاژ گیری کنید .( بدون رم ) ولتاژ ها رو بنویسید برام
از اسلات رم با وجود رم هم ولتاژ بگیرید و بنویسید
همچنین این کار رو هم بکنید :
1- ابتدا برق مادربرد رو کاملاً قطع کنید
2- باطری مادربرد رو حتماً خارج کنید
3- مولتی متر رو روی تست بارز بگذارید . سعی کنید برای دقیق تر شدن کارتان از پراب سوزنی استفاده کنید . اگر پراب سوزنی ندارید یک عدد سوزن ته گرد یا سوزن خیاطی بسیار باریک نوک یکی از پراب ها ( ترجیحاً پراب مثبت ) لحیم کنید
4- تک تک پایه ها رو تست اتصال بگیرید از زیر به روی برد ببینید اتصال دارد یا نه
بهم بگید
با تشکر

بالا