آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: کلید جیوه ایی

reza90422107

کاربر
2014-08-06
49
78
سلام و عرض خسته نباشید به همه اساتید انجمن واقعا دستتون بی بلا ممنونم از همه تون ایشالا خدا اجرتون بده واقعا سایت مفیدی ایجاد کردید.اقا من ی سوال درباره کلید جیوه ایی دارم.واسه طرز ساختش اینجوری؟؟؟؟کجاها کاربرد داره؟؟؟؟چطوری تست میشه؟؟؟؟مثلا من بخام با یکی جایگزین کنم به چه چیزایی باید توجه کنم؟؟؟؟؟مرسی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام و عرض خسته نباشید به همه اساتید انجمن واقعا دستتون بی بلا ممنونم از همه تون ایشالا خدا اجرتون بده واقعا سایت مفیدی ایجاد کردید.اقا من ی سوال درباره کلید جیوه ایی دارم.واسه طرز ساختش اینجوری؟؟؟؟کجاها کاربرد داره؟؟؟؟چطوری تست میشه؟؟؟؟مثلا من بخام با یکی جایگزین کنم به چه چیزایی باید توجه کنم؟؟؟؟؟مرسی
با سلام :
جیوه فلزی هست رسانا ودر حالت عادی بصورت مایع ...
با استفاده از خاصیت لغزندگی مثل همه مایعات - با قرار دادن قطره ای از این مایع در داخل حباب شیشه ای که در طرفین این حباب کنتاکت هایی نصب شده میتوان انواع کلیدهایی ساخت که توسط حرکت و تغییرات دما و فشار و.... قطع وصل کنه ...
معمولا در بخاری های برقی سابق کاربرد عمومی داشت و عملکرد ان بدین صورت بود که در حالت عادی که بخاری به صورت عمود بر کف زمین { فرش خانگی و ... } قرار میگرفت این کلید طوری نصب شده بود که جریان را وصل و بخاری روشن میشد اما اگر به هر دلیلی بخاری وارو { واژگون یا می افتاد } یا افقی با کف قرار میگرفت !!! جیوه داخل حباب لغزیده و کنار میشد و کنتاکت ها که توسط جیوه به حالت وصل بودند اینبار قطع میشد و جریان بخاری را قطع میکرد و بدین طریق از اتش گرفتن و سوختن محیط جلوگیری میشد ...
کاربردهای اختصاصی ان در صنایع نظامی { انواع موشک و بمب و... } و هواپیما جهت کنترل و حفظ حالت ایرودینامیک ان و هوا فضایی وهمچنین خانگی اتوبرقی و ... کنترل واتر پمپ و.... میتوان نام برد .
برای ساختن ان میتونید از لامپ های نیون که داخل فاز متر ها تعبیه شده با مهارت نوک تیز حباب شیشه ای را شکونده و با احتیاط یک قطرع جیوه را داخل ان بریزید { جیوه مواد بسیار سمی و خطرناکی هست } و از سیم های طرف دیگر به عنوان کنتاکت های قطع وصل استفاده کنید .
از شکلهای زیر هم میتونید کمک بگیرید .{ از انواع کلید های جیوه ای } .
[hide] 1.PNG2.jpgmercury switch .jpg[/hide]
موفق باشید .

hamid9873

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-23
254
176
کاشان
کلید جیوه ای مثل بقیه کلیدها تست میشه فقط تفاوتش در نحوه نصبشه که با تغییر زاویه عمل میکنه

بالا