آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل شارژ و استفاده از باطری در لپ تاپ سری f1

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
با سلام خدمت اساتید گرامی
یه لپ تاپ سونی F134 برام آوردن که فقط با اتصال شارژر روشن میشه.وقتی ویندوز بالاس اگر باطری رو لپ تاپ باشه شناشایی میشه اما شارژ نمیشه چراغ شارژ کلا خاموشه و علامت اتصال آداپتور هم وجود نداره و به محض اینکه آداپتور کشیده بشه،لپ تاپ خاموش میشه.اما اگر باطری برداشته بشه علامت دوشاخ وجود داره.battery care function هم در vaio control center غیر فعاله و میزان شارژ باطری هر میزانی باشه همین حالت رو داره.باطری رو روی لپ تاپ دیگه ای امتحان شده،سالمه و باطری دیگه ای هم روی لپ تاپ تست شده،همین رفتار رو داره.آداپتور هم تست شده سالمه.وقتی که باطری خالیه،چراغ پاور چشمک میزنه که نشون دهنده خالی بودنه. در کل مشکل اول شارژ نشدن باطریه و مشکل دوم سوئیچ نکردن منبع نیرو از آداپتور به باطریه.
ناگقته نماند که ماسفت به شماره 4407A شورتی پیدا کرده بود و برداشته شد.چون دقیقا این فت رو پیدا نکردم به جاش از 4413 استفاده کردم که بعد از تعویض لپ تاپ سوئیچ نشد!که با دوباره گذاشتن این ماسفت نوع p همون شرایط بوجود اومد.
پیشاپیش تشکر بابت راهنمایی اساتید و دوستان.

آخرین ویرایش:

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام

دوست عزیز , در مدار های pwm وقتی یک فت می سوزه احتمال اسیب دیدن ایسی ان مدار خیلی بالاست . حتی اگه شما یکی از فت ها را از برد جدا کنید و دستگاه را به برق بزنید یا روشن کنید باز هم احتمال اینکه ایسی مربوط به ان فت اسیب جدی ببیند خیلی بالاست .
شما اول ایسی شارژ دستگاه را تعویض کنید به احتمال 80% مشکل حل میشود . در صورت جواب ندادن اعلام بفرمایید تا راهنمایی کنیم .

پیروز باشید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام
ماسفت که تعویض کردی کدام قسمت مدار بود
شماره فنی موسفتها را کامل بنویس با عدد خالی موسفت ها قابل تشخیص و ارزیابی نیست

آخرین ویرایش:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
ممنونم جناب اسداللهی.معمولا این آی سی چه مشخه فنی ای داره؟چند پایه اس؟من چندتا آیسی اطراف این فت رو نگاه کردم هیچ کدوم مربوط به مدار شارژ نبود!!یکی هم که اصلا براش دیتاشیت پیدا نکردم.ممنون میشم اگر برای پیدا کردن این آیسی کمکم کنین.

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
رضا جان،ماسفت دقیقا کنار کانکتور ورودی آداپتوره.دو تا ماسفت از یک نوع کنار هم ان.روش نوشته
4407A
FA1h29
روی برد هم با شناسه PQ1 و PQ2 معرفی شده.البته فقط PQ2 اتصال کوتاه شده.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام
مسرور جان کد ماسفت 4413 منظورم بود که جایگزین 4407A کردی

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام

دوست عزیز ایسی های کنترلر pwmها قالبا مربعی شکل با برند های maxim , bq , tps ... میباشد . برای پیدا کردن ایسی مربوط به یک فت شما ملتی متر را روی بیزر تنظیم بفرمایید سپس پراب مثبت ملتی متر را روی پایه گیت فت مربوطه گزاشته و با پراب منفی روی پایه های ایسی که به ان شک داریم میکشیم . اگه مولتی متر روی یک پایه بوق بزند اون ایسی کنترلر ان فت است . امید وارم متوجه شده باشید .

این نکته را فراموش کردم بگم . برای تعویض فت با یک فت 2 نکته را حتما باید توجه بفرمایید :
1: n-chanel یا p-chanel بودن ان
2:ماکسیمم ولتاژ و امپراژ فت جدید باید مساوی یا بالاتر از فت خراب باشد وگرنه امپر کم به مصرف کننده میرسد که موجب خرابی مصرف کننده ان فت یا خود فت میشود .

لطفا اگه جواب داد خبر بدین
پیروز باشید

آخرین ویرایش:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
مشاهده فایل‌پیوست 97683
اینم عکس
من اول
4413
BA7Y17
گذاشتم،جواب نداد!بعد
4433
BD6x1c
هم گذاشتم که اونم جواب نداد!!روی هر دوی این ماسفت ها فقط همین ها رو نوشته!!
طبق فرمایشات جناب اسداللهی،باید 4413 جایگزین مناسب تری برای 4407 باشد.درسته؟

آخرین ویرایش:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
طبق فرمایشات استاد مسیر ماسفت سوخته رو گرفتم و به آی سی با مشخصه فنی
BQ
24753A
رسیدم.:apple: ولی یه مشکل بزرگ!!!حالا این آیسی رو باید از کجا گیر بیارم؟یکی،دو تا لپ تاپ اوراغ دارم؛ولی اگر این آیسی رو اونا نبود چی؟؟کسی از دوستان می دونه تو مشهد از کجا باید گیر بیارم؟؟!!!:frown: با چندتا از همکارام که کار میکنم این جور آیتم هارو ندارن،یا حاضر نیستن بدن!!!کلا از کجا میشه تهیه کرد؟

بالا