آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: ولتاژ 110 ولت متناوب روی بدنه پاور

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
587
آذربایجان
سلام

در این خصوص اطلاعات جامعی ندارم اما در این حد میدونم که

ارت تمام دستگاهها ، نقطه مشابه و یکسانی نیست یعنی ارت در هر دستگاهی متناسب با طراحی و مدارش تعریف میشه که درصورت عدم استفاده از چاه ارت هم ، برق گرفتگی را خفیف تر و ولتاژهای ناخواسته و نویز را ضعیف تر کنه .

بنابرین با شیوه های متفاوتی منظور میشه
بعنوان مثال در دستگاههای الکتریکی فقط به بدنه فلزی دستگاه متصل میشه
در برخی از دستگاههای الکترونیکی از سر وسط دو خازن سری متصل به برق شهر استفاده میشه تا در بدترین شرایط هم برق گرفتگی با ولتاژ کم جون 110 ولت اتفاق بیافته .

در دستگاههای ایرانی هم استفاده نمیشه و زیادیه و اگه ببینیم حذفش میکنیم.

سپاس

بذارید با عکس منظورمو برسونم
همون طور که تو عکس می بینید پریز ارت نداره در نتیجه سیم ارت کابل به جایی وصل نیست
20140811970.jpg
حالا ولتاژ ارت نسبت به فاز و ارتو اندازه می گیرم
یکیش تقریبا 25 ولت اون یکی سی و پنج ولت
20140811971.jpg20140811972.jpg
بعضی کابل ها هم هستند که این ولتاژ ها رو هفتاد تا نود ولت نشون می دن
سوالم اینه که به نظر شما این ولتاژ چرا ایجاد میشه
و این اعداد هم چرا اینجوری هستد
مثلا وقتی نسبت به نول 25 نشون می ده بایسستی نسبت به فاز 195 نشون بده مگر ولتاژ های که اختلاف فاز دارنده اعدادو باید به صورت برداری حساب کتاب کرد (زاویه اختلاف فاز رو در نظر گرفت)
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بذارید با عکس منظورمو برسونم
همون طور که تو عکس می بینید پریز ارت نداره در نتیجه سیم ارت کابل به جایی وصل نیست
مشاهده فایل‌پیوست 96807
حالا ولتاژ ارت نسبت به فاز و ارتو اندازه می گیرم
یکیش تقریبا 25 ولت اون یکی سی و پنج ولت
مشاهده فایل‌پیوست 96808مشاهده فایل‌پیوست 96809
بعضی کابل ها هم هستند که این ولتاژ ها رو هفتاد تا نود ولت نشون می دن
سوالم اینه که به نظر شما این ولتاژ چرا ایجاد میشه
و این اعداد هم چرا اینجوری هستد
مثلا وقتی نسبت به نول 25 نشون می ده بایسستی نسبت به فاز 195 نشون بده مگر ولتاژ های که اختلاف فاز دارنده اعدادو باید به صورت برداری حساب کتاب کرد (زاویه اختلاف فاز رو در نظر گرفت)
سپاس

سلام

در معمای 6 تاپیک زیر توضیح دادم

http://www.irantk.ir/irantk36756/

ازآنجاکه این ولتاژهای القایی بسیار ضعیف هستند لذا با هر تغییر کوچکی مقدارشون تغییر میکنه

شبیه آنتن تلویزیون که دامنه سیگنال با اندک جابجایی تغییر میکنه و لذا همین مورد که ولتمتر به کدوم سیم متصله عوامل زیادی تغییر میکنه و لذا ولتاژ پرقدرت و ثابتی نیست که با معادله ساده و جمع و تفریق ولتاژهای برق شهر قابل محاسبه باشه

زمین را مرطوب کنید و یک سیم ولتمتر را با دست بگیرید و سیم دیگر را به فاز متصل کنید میبینید حدود 200 ولته
حالا روی تخته خشکی در همان محل بایستید و دوباره ولتاژ همان سیم را بروش فوق اندازه گیری کنید

آیا اختلاف دو ولتاژ گویای ولتاژ تخته است اگر هست با ولتمتر ولتاژ تخته را تست کنید و ببینید که نیست
زیرا عوامل متعددی در این پدیده موثره که با معادلات ساده حل نمیشه

سپاس

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
587
آذربایجان
سلام

در معمای 6 تاپیک زیر توضیح دادم

http://www.irantk.ir/irantk36756/

ازآنجاکه این ولتاژهای القایی بسیار ضعیف هستند لذا با هر تغییر کوچکی مقدارشون تغییر میکنه

شبیه آنتن تلویزیون که دامنه سیگنال با اندک جابجایی تغییر میکنه و لذا همین مورد که ولتمتر به کدوم سیم متصله عوامل زیادی تغییر میکنه و لذا ولتاژ پرقدرت و ثابتی نیست که با معادله ساده و جمع و تفریق ولتاژهای برق شهر قابل محاسبه باشه

زمین را مرطوب کنید و یک سیم ولتمتر را با دست بگیرید و سیم دیگر را به فاز متصل کنید میبینید حدود 200 ولته
حالا روی تخته خشکی در همان محل بایستید و دوباره ولتاژ همان سیم را بروش فوق اندازه گیری کنید

آیا اختلاف دو ولتاژ گویای ولتاژ تخته است اگر هست با ولتمتر ولتاژ تخته را تست کنید و ببینید که نیست
زیرا عوامل متعددی در این پدیده موثره که با معادلات ساده حل نمیشه

سپاس

سلام استاد عزیزم
رفتم تاپیکی که فرمودید رو خوندم
اول از همه بگم که خیلی تاپیکه جالب و وزینو ارزشمندی هست که به خاطر اون ازتون تشکر می کنم و خواهش دارم که اون تاپیکو ادامه بدید ظاهرا دو ماهی هست که پستی توش گذاشته نشده
بعد فکر می کنم منظورتون معمای هفتم بود ترانس ایرانی
یعنی بین ای سیم ها هم خاصی خازنی باعث میشه ولتاژ داشته باشیم؟
میشه لطفا بیشتر توضیح بدید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد عزیزم
رفتم تاپیکی که فرمودید رو خوندم
اول از همه بگم که خیلی تاپیکه جالب و وزینو ارزشمندی هست که به خاطر اون ازتون تشکر می کنم و خواهش دارم که اون تاپیکو ادامه بدید ظاهرا دو ماهی هست که پستی توش گذاشته نشده
بعد فکر می کنم منظورتون معمای هفتم بود ترانس ایرانی
یعنی بین ای سیم ها هم خاصی خازنی باعث میشه ولتاژ داشته باشیم؟
میشه لطفا بیشتر توضیح بدید؟

سلام

بله کاملا درسته معمای 7 مرتبط با سوال شماست بابت اصلاح مربوطه سپاسگزارم

اساسا دو هادی در مجاورت یکدیگر خازنی میسازند که موجب ذخیره شدن انرژی و عبور ولتاژ AC میشه.

بطوریکه سیمهای فشار قوی حتی با فاصله زیاد در مجاورت یکدیگر ، خازن ناخواسته ای میسازند که پس از قطع برق هم دارای انرژی وحشتناکی هستند چنانکه در شهر من یکی از کارکنان شرکت برق که این انرژی را شوخی گرفته بود و باور نداشت بدون اغراق بالای دکل برق خاکستر شد.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا