آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: چگونه ابر رایانه می سازند؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

yaHosseinDS

کاربر
2014-07-30
7
11
سلام دوستان
شناخت لازم درباره ساخت ابررایانه ها ندارم ولی خیلی جالبه کشورهایی مثل ایران که سخت افزارهای کامپیوتری درست نمی کنند می تونند ابررایانه بسازند. برای همین فکر می کنم که ابررایانه دانشگاه امیر کبیر متشکل از cpuهای فوق العاده قوی هست که به صورت موازی با هم متصل شدند و محاسبات رو رشته رشته می کنند و هر رشته به یک سی پی یو برای پردازش فرستاده می شه.و معادلات سنگین بصورت موازی پردازش می شوند.

برای من چندتا سوال مطرح شده. اول اینکه آیا ما هم می تونیم دو تا کیس رو با هم موازی کنیم و به یک مانیتور وصل کنیم؟
اگر ممکنه چگونه این کار میسر هست؟
ممنون

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
دوست بزرگوار ، یک نکته بسیار مهم و دقیق را باید خدمتتان عرض کنم این دانشگاه ها یا مراکز نظامی و غیره تکنولوژی ساخت ابررایانه یا پایین تر از آن را ندارند فقط و فقط اسمبل و منتاژ یا در نهایت شبیه سازی میکنند
در مورد سوال دوم باید خدمتتان عرض کنم برای کار های مختلف اینقدر قطعات حرفه ای و چند هسته با سرعت و کش بالا و ... ساخته شده که نیاز به موازی و ... نیست
فقط در حد فاجعه باری قیمتش بالاست و بیشتر کاربردهای صنعتی و فضایی و نظامی و آزمایشگاهی دارد
موفق باشید

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
دوست عزیز بحث خیلی گسترده تر از این حرف هاست
برای نمونه لینک زیر رو نگاه کن
کد:
http://boingboing.net/2012/12/05/cracking-passwords-with-25-gpu.html
کرک کردن رمز عبور با استفاده از 25 عدد gpu موازی شده
خیلی کوتاه بگم به خاطر اینکه CPU از لحظه استارت سیستم تا زمانی خاموشی سیستم در گیر هستش
سعی کردن به طرف CPU برن!
البته شما اگه دقت کرده باشید در مادربرد های جدید امکان نصب بیش از یک کارت گرافیگ رو دارین
2 یا 3 یا 4
در مورد SLI و cross fire تحقیق کنید
حتی NVIDIA اجازه برنامه نویسی هم به شما می ده
CUDA programing
و....

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود مجدد
بله ، صد در صد در دوران علم و تکنولوژی هر کاری امکان پذیر است
تنها چیزی که در حال حاظر امکانپذیر نیست ساخت و طراحی ابر کامپیوتر توسط ایران است البته متاسفانه
اینقدر دنبال حاشیه رفتیم که از اصل افتادیم
موفق باشید

yaHosseinDS

کاربر
2014-07-30
7
11
بعد از کمی سرچ اینارو پیدا کردم و متوجه شدم:
روش SLI را شرکت NVIDIA ارائه می دهد.
و روش CrossFire را شرکت AMD ارائه می دهد.
منظور از عبارت های بالا بکار بردن چند کارت گرافیک بصورت موازی می باشد. البته برای این امر باید از مادر بردهای PCI express یا LGA استفاده کرد که جدیدترینش 3.0 PCI express هست. CUDA programing هم نوشتن برای کدنویسی کارت گرافیک هست. امکانات جدید کارت گرافیک اینه که پردازش مربوط به بخش گرافیک رو از دوش CPU برمی داره . اما CUDA programming خیلی حساسه و به راحتی با چند خط کد اشتباه گرافیک رو خلاص می کنه.
خیلی ممنون اینا ماله بخش گرافیک بود . حالا برای بخش CPU چطور؟ آیا می شه cpuهارو موازی کرد؟
من یه سرچی زدم نوشته بود بهترین cpu موجود در بازار برای اینتل هست. که 6 هسته ای و 3.6 گیگا هرتزو این حدودا.
قیمت سی پی یو بالا خیلی گرونه راهی برای صرفه جویی و رسیدن به هدف مورد نظر نیست؟
تصویر زیر مشخصات سی پی یو من هستش؟ به نظر شما چقدر فرق داره؟ قدرتش چطوریه؟
s5.picofile.com/file/8132709842/untitled.JPG
ممنون

آخرین ویرایش:

yaHosseinDS

کاربر
2014-07-30
7
11
آخه نوشته 2.7 گیگاهرتز که یعنی فرقش با بهترین سی پی یو تو بازار فقط 1 گیگاهرتز هست؟ بعد 1.87 گیگابایت رم مربوط به سی پی یو هست؟ یا رم سیستمم رو داره می گه؟
ممنون
بعد یه سوالی این سیستم رو کلا بفروشم چقدر گیرم می یاد؟ می ارزه؟ یا داشته باشمش؟
بازم ممنون

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
دوست عزیز، فرکانس پردازنده فقط بخشی از مشخصات مهم پردازنده است،غیر از اون نکات دیگری مثل تعداد هسته های پردازنده، باس و Cache پردازنده و حتی نوع معماری پردازنده هم مهمه،ضمن اینکه تفاوت 1Ghz هم چندان تفاوت کمی نیست!
راجع به سوال دومتون هم نمیتونم نظری بدم،ضمن اینکه مشخصات کامل سیستم شما رو نمیدونم،فروش یا نگهداری اون وابسته به نوع کاربری شما و انتظارتون از سیستم و نیز میزان توانایی شما برای هزینه کردن میباشد،در مورد قیمت هم میتونین از فروشگاههای شهر محل سکونتتون استعلام قیمت بگیرید
موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا