آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: acer v5-571 مشکل روشن نشدن لپ تاب

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
Re: acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

دوست عزیز،بعد از جک شارژر یک سلف یا فیوز ویا هردو مورد قرار دارند،بع از آن ولتاژ شارژر به یه دیود خازنی وارد شده و از آن به پایه سورس (s) ماسفت مدار محافظ وارد میشود (البته بسته به N chanell یا P chanell بودن ماسفت ممکن است به سورس وارد و از درین (D) خارج و یا بالعکس باشد) ، و از درین (D) همان ماسفت خارج میشود، اگر مدار محافظ شامل بیش از یک ماسفت باشد به ترتیب از درین ماسفت اول خارج و به درین ماسفت بعدی وارد و از سورس ماسفت دوم خارج و ... به همین ترتیب.
این مدار محافظ کنار همان جک ورودی است (رو یا پشت بورد) شما با یه تست ساده میتونید از پایه جک شارژر ببینید به کدام دیود خازنی و سپس به کدام ماسفت یا ماسفت ها راه میدهد و مدار محافظ را به راحتی پیدا کنید.
در تصاویری که از بورد گذاشتید ارتباط بین جک شارژر با pu9202 و pu 9203 و pu3802 و pu4001 (کنار pu3802 قرار داره،تصویر واضح نیست شاید شمارشو اشتباه کردم) رو تست کنید، فکر میکنم همین دو ماسفت آخری، یعنی pu3802 و pu 4001 مدار محافظ بورد شما باشند
موفق باشید

خیلی ممنون از راهنمایی خیلی خوبتون
فکر کنم درست میگین و دوتا ماسفت که گفتین ماسفت های محافظ باشن و متوجه اتصالشون به ورودی شدم . ولی تو تست بنظرم سالم میومدن و اتصالی کوتاه هم نشون نمیدادن
تو دنبال کردن مسیر متوجه شدم که اتصال ، قبل از ماسفت یک دیود و دوتا خازن بود که سه تاشون اتصال کوتاه نشون میداد . از مدار بازشون کردم دیدم که دیود اتصال کوتاست و تو جستجویی که تو اینترنت کردم به نظر یک tvs دیود میاد که عملکردی تقریبا شبیه به زنر داره
با برداشتن دیود اتصال کوتاه ورودی مدار برطرف شد و احتمال میدم مدار بدون مشکل کار کنه ، البته برای تست منتظر نظر شما دوستان هستم
البته اگه مادربرد با نبود این قطعه هم کار کنه نمیخوام مادربرد رو بدون جایگزین کردن قطعه بزارم . چیکار کنم؟
20140719_007-edited.jpg20140719_003-edited.jpg

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
پاسخ : acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

سلام
سعی کن با دیاگرام زیر پیش بری.
ببین تا نقطه A اتصالی داری یا نه.
میتونی با خارج کردن Q1 و Q2 چک کنی و بعد هم با تست آی سی تغذیه.
http://www.irantk.ir/irantk49291/#post270898

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir

خواهش میکنم،
از سلامت دو ماسفت مذکور اطمینان دارین؟ لطفا دوباره تست کنید(ترجیحا خارج از مدار).
شماتیک v5 571 رو پیدا نکردم ولی تونستم v5 471 روپیدا کنم که تو بخش مربوطه واستون آپلود کردم،ظاهرا بوردشون یکی هست.به صفحات 38 و 40 شماتیک مذبور دقت کنید.
ظاهرا با اتصال کوتا ه شدن دیود D3801 ولتاژ آداپتور با گراند شورت میشه و احتمالا لااقل یکی از مشکلات بورد شما همین باشه،برای اطمینان متالیزه های دیود فوق روی بورد رو تست کنید ببینید با گراند اتصال کوتاه نباشه ، همینطور pu3802 و PQ3802 و PQ3801 و PU4001 و PU4002 و PQ4001 و PQ4002 رو هم تست کنید

http://www.irantk.ir/irantk11394-9/#post310543

موفق باشید

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
Re: acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

بابت فایلهای که گذاشتین ممنون
ماسفت ها رو دوباره چک کردم و بنظر سالم میان و اتصال کوتاهی هم نشون نمیدن و اتصالاتشون هم مثل شماتیکه
بقیه قطعاتی که گفتین هم اتصالاتشون رو چک کردم و اتصالی کوتاهی با بدنه نداشتن
فقط همون دیود محافظش دچار مشکله که اتصال کوتاهه. که با برداشتن از مدار اتصال کوتاه هم برطرف شد
لازمه یک دیود جایگزین براش پیدا کنم؟
چیزی که از این دیود میدونم اینکه که برای محافظت مدار در برابر اضافه ولتاژ های ناخواسته هست و با اتصال کوتاه شدن خوذش از بقیه مدار محافظت میکنه.
میتونه اداپتورش مشکل داشته باشه که باعث این خرابی شده باشه؟
من خروجی اداپتور رو اندازه گرفتم و اضافه ولتاژی نداشت .

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir

با سلام، خواهش میکنم دوست عزیز،
خب خوشبختانه بقیه مدار محافظ سالمه و این دیود کارشو به خوبی انجام داده! :)
در مورد لزوم جایگزین،سیستم بدون این دیود هم کار میکنه ولی اگه دوباره مشکل ولتاژی به وجود بیاد اینبار آسیب بورد بیشتر میشه، پس بهتره که جایگزین بشه.
بله،میتونه مشکل از شارژر بوده باشه، در حالت عادی ممکنه شارژر به درستی عمل کنه ولی بعد از روشن بودن به مدت طولانی و داغ شدن و یا زیر بار قرار گرفتن دچار مشکل بشه،
واسه چگونگی تست شارژر زیر بار متاسفانه من اطلاعات و ایده ای ندارم،بقیه دوستان باید نظر بدن خصوصا استاد عزیز با نام کاربری غزال که همیشه با معماها و ایده هاشون مارو شگفت زده میکنن و نکات ارزنده ای رو از ایشون فرا میگیریم.
موفق باشید

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
مرسی از راهنمایی های خوبتون
لب تاب رو تست کردم و بدون مشکل جواب داد . بسیار ممنونم
فقط الان دیگه اون دیود رو نداره مدار و اگه اتفاق مشابهی پیش بیاد احتمال زیاد اسیب جدیتری ببینه
جایی هست که بشه مشابه این دیود رو پیدا کرد یا باید فقط از روی مادر بردهای اوراقی برداشت این قطعه رو
از دوستان اگه کسی میدونه چطور میشه این قطعه رو پیداکرد ممنون میشم راهنمایی کنه

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام،خواهش میکنم دوست عزیز
توی فروشگاههای سایت ببینید دوستان دارند؟
موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا