آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: دمای منفی CPU در بایوس مادربرد MSI مدل K9N Ultra

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی
مادربرد مذکور در قسمت PC Health بایوس دمای CPU رو بصورت ثابت 48- درجه نشون می ده .
- کلیه قطعات رو جدا کرده و همه اسلات ها و سوکت CPU و مادربرد رو شستم .
- فن رو تعویض کردم ،فن خودش رو 5000 دور می چرخید ولی فن جدید رو 2800 الی 3000 دور
- با پاورهای مختلف امتحان کردم
- با یه CPU دیگه امتحان کردم
- بایوس رو از اولین نسخه تا آخرین نسخه امتحان کردم ( در نسخه های اولیه سیستم بالا می اومد و پیغام نشناختن CPU رو می داد )
شک خودم به I/O هست( به شماره W83627EHG ) ولی موجود ندارم و باید سفارش بدم .البته اینم بگم که وقتی پایه ورودی مربوط به دمای سی پی یو ( CPUTIN ) ( پایه شماره 103 )رو با انگشت لمس می کنم دما تا 21- میاد بالا ولی هیچ تغییری در دور فن ایجاد نمی شه .
ییه سری مقاومت ریز مشکی دور و بر I/O هست که تو تست بوق می زنن و در تست اهمی عدد 0.6 اهم رو نشون می دادن ،البته روی برد اندازه گرفتم که بنظرم اندازه استانداردشون 10K یا 15K باید باشه ،باز فرقی نکرد .شماتیک این مدل رو ندارم ولی یه مدل نزدیک به این هست که از همین I/O استفاده کرده .در قسمت Temperature Sensing این مقادیر رو زده بود .البته یه ولتاژ رفرنس 2.04 هم داده بود که همین مقدار رو دارم.
چه کارهایی مونده که انجام ندادم؟

11072014356.jpg11072014353.jpg11072014354.jpg

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوستان منتظر راهنمائی هاتون هستم.البته I/O رو سفارش دادم ولی دستم نرسیده .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ITE-1983

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
آخر ما نفهمیدیم چی شد ؟ یعنی سیستم بوت میشه دیگه ؟ بعد تو قسمت temperture حرارت رو منفی اعلام میکنه . مطمئنا cpu داغ هم میشه دیگه ؟ ولی سیستم error سرد شدن بیش از اندازه میزنه !
آیا مشکلی توی عملکرد سیستم عامل هم داره یا نه ؟ و اینکه حتما حتما یه دیباگر درست و حسابی بهش وصل کن ببین کد خطای چند رو میزنه . البته بید بگم که I/O بی تاثیر نیست ولی قبل از غوض کردنش یه ریسولد درست و حسابی روش انجام بده احتمال لحیم سردی هم هست . اگه نقشه بود خیلی راحت میشد درستش کرد

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
بله سیستم بوت می شه ،ویندوز بالا میاد ،همه چی داره کار می کنه .منتهی دما ثابت مونده روی 48- .I/O رو هیت دادم ،فرقی نکرد ،متاسفانه شماتیک این مدل رو نتونستم پیدا کنم.حالا با توجه به کارکرد عادی سیستم شاید دوستان بگن چه ایرادی داره ،دما رو منفی نشون بده .ولی اگه یه موقع فن از کار افتاد چی؟در ضمن همیشه فشار روی فن هست و یه سره با دور بالا داره کار می کنه .امروز I/O رسید دستم.فردا عوض می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم .

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
I/O رو عوض کردم ولی توفیری نکرد .عجیب اینکه حالا فقط با CPU خودش بالا میاد و با CPU دیگه No Code می ده .بنظرتون احتمال وجود مشکل در سوکت CPU هست ؟مثلا دیسکانکتی سوکت .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ITE-1983

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
دوست عزیز باطری سیموس ر. کن ،بایوس هم بزن ،پین fpanel رو چک کن ولتاژ مورد نیازش. داری؟ولتاژ فن رو هم چک کن و نتیجه رو اعلام کن

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
سلام

شماره ی قطعاتی رو که مشخص کردم رو بنویس .

[hide]
بعضی از مادربورد ها آی سی کنترل دمای cpu دارند که معمولا به شماره MV3581 هست . البته شماره ی دیگر هم میتونه باشه .رگولاتورهای نزدیک FANCPU رو بررسی کن . نباید داغ بشن و باید ولتاژ درستی داشته باشند . الیته توی عکس کاملا واضح نیست . با دقت بررسی کن ببین آی سی دما داره یا نه . معمولا 8 پایه هست

1234.jpg

[/hide]

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوستان باتری رو عوض کردم و همه نسخه های بایوس رو از سایت گرفتم و امتحان کردم .Fpannel ولتاژها رو داره ،ولتاژهای فن درست هستند .
قطعه ای به اون شماره روی برد نبود .اون 3 تا قطعه به ترتیب از بالا به پائین عبارتند از فت 8 پایه به شماره P07D03LVG ،آی سی 14 پایه به شماره W8391TG که توی دیتاشیت تحت عنوان پیش راه انداز فن ( DC Fan Pre Driver ) توضیح داده شده و سومی هم یه آی سی 8 پایه به شماره AZ358 که یک OP AMP جفت هست و طبق دیتاشیت ولتاژ پایه ها درسته .
فقط یه موضوعی که تازه متوجه شدم و اونم اینکه چیپ به شدت داغ می کنه .طبق گفته مشتری این برد قبلا رفته زیر دست یه تعمیرکار دیگه و اون تعمیرکار گفته که فقط بایوس رو آپدیت کردم ولی احساس می کنم یه جای کار می لنگه .قسمت روئی سوکت رو که برداشتم ،چند تا از پایه ها کج شده بود ،انگار که با فشار CPU رو گذاشتن روی سوکت و به زور اهرم رو بستن .
فردا بازم ولتاژ قسمتهای مختلف رو اندازه گیری می کنم و می نویسم.در ضمن Vcore برابر با 1.3 ولت هست .

بالا