آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

فرق فاز و نول و مثبت ومنفی ؟!

salmanian_h

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2014-01-11
395
359
با سلام
ولتاژ فاز همان ولتاژ سینوسی میباشد.و این که میگویند قطبها جابه جا میشود یعنی در نیم سیکل مثبت که فاز در سیکل مثبت است و نول هم که صفر میباشد.ودر نیم سیکل منفی که ولتاژ فاز به زیر صفر امده و ولتاژ نول همان صفر میباشد.یعنی ولتاژ نول ثابت و صفر و ولتاژفاز سیکل مثبت -صفر-منفی را با توجه به فرکانسی که دارد طی میکند..

Tabaluga

کاربر
2012-05-19
2
1
33
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال ساده تو ذهنم پیش اومده :

فرق برق مستقیم و متناوب رو فکر میکنم میدونم ولی این دو تا رو نمیفهمم فرقشون چیه ؟

در ضمن چرا فازمتر فقط از یک طرف پریز روشن میشه؟

با تشکر.

دوست عزیز در برق ac ولتاژ از سیم فاز میاد ولی چون به صورت نوسانی و دارایی فرکانس هست فقط جهت قطبیت مثبت و منفی اون جابجا می شه و این جابجا شدن مثبت و منفی جابجایی جهت جریان هست نه ولتاژ شما دو تا حوض آب با فاصله صد متری از هم در نظر بگیر که دو تا جوی کشیده شده بین این دو تا حوض از یه جوی آب می ره به استخر دوم و از یکی آب برمی گرده از اسختر دوم به استخر اول حالا فکر کن این جوی ها به صورت زیگزاگ ساخته شده آب مستقیم حرکت نمی کنه به صورت زیگزاکی حرکت می کنه به سمت استخر دومی ولی تو مسیر رفتن به سمت استخر دومی بین دو تا جوی جابجا نشده فقط از جوی اول رفته البته این بحثش طولانی هست من خواستم ساده اش کنم تا متوجه بشی فاز و نول با مثبت و منفی فرق داره در برق ac

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amer007

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال ساده تو ذهنم پیش اومده :

فرق برق مستقیم و متناوب رو فکر میکنم میدونم ولی این دو تا رو نمیفهمم فرقشون چیه ؟

در ضمن چرا فازمتر فقط از یک طرف پریز روشن میشه؟

با تشکر.

درود
بنده اطلاعات برق قدرت ندارم اما بر اساس یکسری اطلاعات عمومی عرض کنم که

در مباحـث ژنراتور و نیروگاه و انتقال بخث نول مطرح است که با سرچی ساده مطالبی بدست میاورید
نقطه مرکزی در اتصال ستاره در ژنراتور را که معمولا به زمین متصل میشود نول می نامند
در انتقال هم برق وقتی به کوچه شما میرسد4 سیم دارد
در واقع خروجی ترانسفورماتور پست محله شما

سه فاز و یک نول(البته یک سیم پنجم بنام فاز روشنایی هم هست که مهم نیست)
هر فاز نسبت به نول 220 دارد
شما اگر برق سه فاز بخواهید که هیچ اما تکفاز منازل یک فاز و سیم نول است.

فاز متر با فاز روشن میشود به این دلیل که فاز از طریق فاز متر و بدن شما به زمین متصل میشود.
اما با نول روشن نمیشود چون نول در نیروگاه به زمین متصل شده و نسبت به زمیت پتانسیل صفر دارد.

بحث مثبت و منفی عموما برای سطح یک ولتاژ نسبت به مبدا استفاده میشود

مثلا دمای صفر و مثت و منفی

یا در ولتاژ سینوسی دامنه مثبت و منفی نسبت به صفر(رجوع شود به مبحث تولید برق در ژنراتور و حرکت زاویه ای و نقطه صفر)

اما عموما برای ولتاژ مستقیم کار میبرند چرا که بصورت دایم قطب مثبت(فرضا)نسبت به منفی سطح بالاتری دارد.
و اینطور نامگذاری شده گرچه جهت حرکت الکترونها و پتانسیل بالا در قطب منفی است.

و اینکه لامپ نءون فازمتر فقط با ولتاژ متناوب روشن میشود

یقینا توضیحات من ایرادات فنی دارد که امیدوارم دوستانی که برق خوانده اند تصحیح فرمایند.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amer007

amer007

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-21
962
3,234
IRAN IN MY HEART
سلام
فاز و نول مربوط به برق متناوب پالسی یا سینوسی است که در هر ثانیه به مقدار فرکانس آن جای سیکل مثبت و منفی دائم در حال جابجائی است، و قطبیت درآن ثبات ندارد، و مثبت و منفی مربوط به جریان مستقیم است که فاقد فرکانس است و قطبیت درآن ثابت و بسیار حائز اهمیت است ٪

بالا