آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: ساخت کوره القایی

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
درود

یکی از دلایلی که به الکترونیک علاقه مند شدم و در این حوزه ماندگار شدم کوره القایی بود. تا الان تلاش های زیادی برای رسیدن به این مهم انجام دادم.

مباحث این تاپیک رو از ابتدا تا به اینجام امشب مطالعه کردم. در کانال های یوتیوب قبلا این ترفند رو دیده بودم که با استفاده از دستگاه اینورتر جوشکاری میشه در جهت کوره القایی هم بهره لازم رو گرفت. اما خب هیچ وقت دستگاه جوش در اختیارم نبوده که بتونم این آزمایشات رو تست کنم. نتایج سخنان ارزشمند استاد غزال عزیز باید در نهایتِ این تاپیک به نتیجه مطلوب عملی میرسید. اگر براتون مقدور هست که مجدد توصیه های ایشون رو بکار بگیرید ، قطعا ایشون هم مجدد لطف کرده و راهنمایی خواهند کرد.

اخیرا یک کوره با برق تکفاز ساختم اما نتیجه مطلوبی حاصل نشد (فلز به شدت داغ میشه ولی به درجه سرخ شدن نمیرسه). نقشه کوره در پست 61 توسط یکی از دوستان ارائه شده که البته مدل IGBT هست و بنده نسخه دومش رو که با دو عدد ماسفت قدرت هست رو ساختم. به نظر خودم مشکل در سلف سری شده با کویل انتهای مدار هست و نتونستم مطابق توضیحات طراح مدار سلف رو بسازم.

مشاهده فایل‌پیوست 180527

در نهایت توجه شما رو به این کلیپ جلب میکنم.

https://www.aparat.com/v/7K2H3

سلام
اگر امکانش هست نمونه ای که خودتون ساختید رو فیلم یاعکس بزارید تا بتونیم نظر بدیم .
در ضمن من دستگاه اینورتر جوش در اختیار دارم اگر نظر یا راهکاری دارید بفرمایید تا تست کنم .
دوستان متخصص اگر جمع شوند و همکاری کنند قطعا به نتیجه عالی خواهیم رسید.
با تشکر

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
با سلام خدمت اساتید گرامی

بنده به یک کوره القایی که بتونه یک میله فلزی با قطر 5 سانتیمتر رو کاملا سرخ کنه نیازمندم البته قبل از اینکه مزاحم شما بشم خیلی راجبعش تحقیق و هزینه کردم اما متاسفانه موفق نشدم و به ناچار مزاحم شما عزیزان شدم.

به امید یزدان و کمک شما استادان گرامی قطعا به نتیجه خوبی خاهیم رسید
با تشکر:23000000:

سلام دوست عزیز انشالله یه مدار خوب از کوره القایی میزارم با قدرت ۵۰ آمپر و ۳۰۰۰ وات

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
با سلام و تشکر از راهنمایی شما
با توجه به راهنمایی شما از لوله مسی 10 همراه با اب استفاده کردم
با قطر سیم پیچ 4سانتیمتر با این حال توانست فقط میله فلزی به قطر 8میلیمتر را سرخ کند و امکان ذوب کردن را نداشت.
در این وضعیت سیم پیچ اولیه و ثانویه و igbt ها به شدت داغ کردند و دستگاه اورلود شد.
در این وضعیت امکان تعقیر در سیم پیچ اولیه به علت محاسبات دقیق وجود ندارد و فقط میتوان سیم پیچ ثانویه را تعقیر داد.
اگر بتوانیم مدار و قطعات یک نمونه کوره ذوب شرکتی با وزن ذوب مثلا 500کیلو را به دست بیاریم کار ما خیلی راحت تر میشود و یک تحلیل مناسب میتونیم انجام بدیم.
با این وضعیت به نظر جنابعالی چه کاری میتونیم انجام بدیم.

وصال 2000

کاربر
2023-10-30
1
1
یزد
2023-10-3011.49.013965977777902240165.jpg
سلام عرض ادب من میخوام این اینورتور دستگاه جوش تبدیل کنم به کوره القایی چی لازم دارم برای این کار ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مشاهده فایل‌پیوست 207824سلام عرض ادب من میخوام این اینورتور دستگاه جوش تبدیل کنم به کوره القایی چی لازم دارم برای این کار ممنون
درود

این برد تغذیه اینورتر هست و اگه میخوای با این برد اقدام کنی ، اشتباه میکنی و نتیجه‌ای نداره.

اما اگه بقیه دستگاه را دراختیار داری باید سیم پیچی با سیم ضخیم و چند لا تست کنی.

بطوریکه هرچقدر حول دایره کوچکتری بپیچی با قدرت بیشتری سرخ میکنه .

یعنی حتی‌المقدور سیم چندلا و ضخیم را حول دایره کوچکتر بپیچ .

ضمنا تعداد دور سیم پیچ کوره را ابتدا حدود ۴۰ دور انتخاب کن و بتدریج تعداد دور را کم کن و عکس العمل قطعات را بررسی کن که حرارت فت‌ها بیش‌ از مقدار مجاز نباشه .
دو سر سیم پیچ کوره باید به دو سر سیم پیچ خروجی ترانس یعنی قبل از دیودها متصل بشه.

مراقب باش که بهیچ عنوان سیم پیچ کوره را به خروجی دستگاه اینورتر متصل نکن چون ولتاژ dc هست و دستگاه تحت فشار غیرمجاز قرار میگیره و ممکنه صدمه ببینه.

سپاس

بالا