آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: مدارتست ترانزیستور های موس فت

آریان رحیمی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-11-14
656
9,924
سلام خدمت اساتید محترم
بنده مداری را که جناب رجبی عزیز شماتیک آن را در پست 5تایپک زیر گذاشته اند ساختم
ولی مدار کار نمیکند در هر هیچکدام از حالات (تست ترانزیستور سالم و ترانزیستور معیوب)چراغ led روشن نمیشود
تمامی قطعات مدار نو هستند و تست اهمی هم گرفتم تمامی قطعات درست طبق نقشه نصب شده و برای تست نیز از موس فت nکانال استفاده نمودم
آیا از دوستان کسی این مدار را ساخته است ؟؟لطفا اساتید این انجمن راهنمایی های لازم را ارایه نمایند
چون تایپک مربوطه بسته شده بود اقدام به باز کردن تایپک جدید نمودم
با تشکر رحیمی

آخرین ویرایش:

آریان رحیمی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-11-14
656
9,924
سلام خدمت اساتید محترم
با برسی مدار ساخته شده توسط بنده و شماتیکی که جناب رجبی گذاشته اند
هیچ گونه ایرادی مشاهده نشد ازلحاظ مونتاژ قطعات را تک به تک از مدار خارج نمودم وتست اهمی گرفتم (چون بارها پیش آمده که ترانزیستور های چینی پایه امیتر و کلکتورشان جا بجا بوده وبا دیتاشیت اصلی فرق میکرده)
تنها نتیجه ای که بنده از کار نکردن مدار گرفته ام خطای شماتیکی هست که در زمان ترسیم شماتیک رخ داده
لازم به یاد آوریست که جناب رجبی خودشان این شماتیک را طراحی نکرده اند (خطا از طرف کس دیگری میباشد )چون عین همین شماتیک را در چند جا دیدم که همین شکلی بود
تایپک مربوطه که شماتیک را از آن دانلود کردم بسته بود و جناب رجبی هم نمیتوان به ایشان پیام خصوصی داد
لذا کسانی که میتوانند بنده را رهنمایی کنند دریغ نفرمایند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام خدمت اساتید محترم
بنده مداری را که جناب رجبی عزیز شماتیک آن را در پست 5تایپک زیر گذاشته اند ساختم
ولی مدار کار نمیکند در هر هیچکدام از حالات (تست ترانزیستور سالم و ترانزیستور معیوب)چراغ led روشن نمیشود
تمامی قطعات مدار نو هستند و تست اهمی هم گرفتم تمامی قطعات درست طبق نقشه نصب شده و برای تست نیز از موس فت nکانال استفاده نمودم
آیا از دوستان کسی این مدار را ساخته است ؟؟لطفا اساتید این انجمن راهنمایی های لازم را ارایه نمایند
چون تایپک مربوطه بسته شده بود اقدام به باز کردن تایپک جدید نمودم
با تشکر رحیمی

سلام

عزیزم مدار مربوطه اشکالی نداره
بفرمایید ولتاژ تغذیه چند ولته که کار نمیکنه
ضمنا در این مدار led وجود نداره که روشن بشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام خدمت اساتید محترم
با برسی مدار ساخته شده توسط بنده و شماتیکی که جناب رجبی گذاشته اند
هیچ گونه ایرادی مشاهده نشد ازلحاظ مونتاژ قطعات را تک به تک از مدار خارج نمودم وتست اهمی گرفتم (چون بارها پیش آمده که ترانزیستور های چینی پایه امیتر و کلکتورشان جا بجا بوده وبا دیتاشیت اصلی فرق میکرده)
تنها نتیجه ای که بنده از کار نکردن مدار گرفته ام خطای شماتیکی هست که در زمان ترسیم شماتیک رخ داده
لازم به یاد آوریست که جناب رجبی خودشان این شماتیک را طراحی نکرده اند (خطا از طرف کس دیگری میباشد )چون عین همین شماتیک را در چند جا دیدم که همین شکلی بود
تایپک مربوطه که شماتیک را از آن دانلود کردم بسته بود و جناب رجبی هم نمیتوان به ایشان پیام خصوصی داد
لذا کسانی که میتوانند بنده را رهنمایی کنند دریغ نفرمایند
با سلام :
اقای رحیمی ببخشید پست تون را ندیده بودم :
مدار فوق توسط اینجانب مونتاژ و تست شده میباشد و نباید از این جهت مشکلی داشته باشید .
جهت اطمینان خاطر الان در پروتیوس با موس فیت مشهور IRF840 و ترانزیستورهای BC109 شبیه سازی کردم و فایل و عکسهایی از کار کرد مدار تقدیم میکنم ... یک بار دیگر مونتاژ خود را اعم از بکارگیری قطعات و شماتیک بررسی نمایید .
بعد از بستن مدار با وصل باتری { بنده با 12 ولت کار کردم اما همون 9 الی 18 ولت هم باید جواب بدهد } باید ال ای دی شروع به چشمک زدن کند چنانکه ثابت روشن شود یا اصلا روشن نشد حتما به مشکل مدارتون مراجعه کنید .
دانلود فایل ها : [hide] مشاهده فایل‌پیوست mosfeet schematic.rar[/hide]
در صورت ابهام در خدمتون هستم .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 50.2 کیلوبایت بازدیدها: 266

آریان رحیمی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-11-14
656
9,924
سلام

عزیزم مدار مربوطه اشکالی نداره
بفرمایید ولتاژ تغذیه چند ولته که کار نمیکنه
ضمنا در این مدار led وجود نداره که روشن بشه ؟

سپاس
سلام غزال عزیز
سپاس بابت پاسخ شما من از 9ولت و 12 ولت استفاده کرده ام چرا غ LED داره همون قسمت که نوشته ORENGدر عکس مشخص کرده ام
فک کنم مشکل را پیدا کردم با کمک عکسی که جناب رجبی عزیز گذاشتند در پست بعدی به آن اشاره خواهم کرد
تشکر 222.jpg

آریان رحیمی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-11-14
656
9,924
با سلام :
اقای رحیمی ببخشید پست تون را ندیده بودم :
مدار فوق توسط اینجانب مونتاژ و تست شده میباشد و نباید از این جهت مشکلی داشته باشید .
جهت اطمینان خاطر الان در پروتیوس با موس فیت مشهور IRF840 و ترانزیستورهای BC109 شبیه سازی کردم و فایل و عکسهایی از کار کرد مدار تقدیم میکنم ... یک بار دیگر مونتاژ خود را اعم از بکارگیری قطعات و شماتیک بررسی نمایید .
بعد از بستن مدار با وصل باتری { بنده با 12 ولت کار کردم اما همون 9 الی 18 ولت هم باید جواب بدهد } باید ال ای دی شروع به چشمک زدن کند چنانکه ثابت روشن شود یا اصلا روشن نشد حتما به مشکل مدارتون مراجعه کنید .
دانلود فایل ها : hidden content may not be quoted
در صورت ابهام در خدمتون هستم .
موفق باشید .
سلام دوباره خدمت اساتید محترم
جناب رجبی عزیز فکر کنم مشکل را به کمک شماتیک جدیدی که گذاشتید پیدا کردم هنوز دست بکار نشدم ولی در هر صورت اطلاع رسانی خواهم کرد
در شکل زیر که میگذارم نقطه اتصال را در شماتیک مشخص نکرده اید ومن نیز همینگونه ساخته ام مقاومت 1کیلو اهم با مقاومت های 10مگا و و 47کیلو در شماتیکی که جدیدا ارسال کرده اید با هم متصل هستند ولی در شماتیک قبلی خیر
با سپاس از پاسخ شما و جناب غزال عزیز 555.jpg

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام دوباره خدمت اساتید محترم
جناب رجبی عزیز فکر کنم مشکل را به کمک شماتیک جدیدی که گذاشتید پیدا کردم هنوز دست بکار نشدم ولی در هر صورت اطلاع رسانی خواهم کرد
در شکل زیر که میگذارم نقطه اتصال را در شماتیک مشخص نکرده اید ومن نیز همینگونه ساخته ام مقاومت 1کیلو اهم با مقاومت های 10مگا و و 47کیلو در شماتیکی که جدیدا ارسال کرده اید با هم متصل هستند ولی در شماتیک قبلی خیر
با سپاس از پاسخ شما و جناب غزال عزیز مشاهده فایل‌پیوست 91037

با سلام :
بله حق باشماست خطای ترسیم بوده .
در ضمن غیر از عکس - فایل رار نیز شامل شبیه سازی در پروتیوس هست نیز اپلود کرده ام اگر پروتیوس نصب دارین دانلود و عملکرد مدار را نیز برای خود تحلیل کنید مدار بدون عیب و نقص و حسنی که داره اگر موس فیت قطع یا اتصال و حتی چنانکه نشتی داشته باشه باز ال ای دی چشمک نخواهد زد و انتخاب این مدار ساده برای تست به همین خاطر بوده است .
موفق باشید .

آریان رحیمی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-11-14
656
9,924
سلام خدمت اساتید محترم
باتشکر فراوان از جناب مهندس رجبی
همانگونه که در تایپک قبلی ذکر کردم مشکل از همان نقطه اتصال بود که رفع عیب شد
دوستان مدار را تست کردم عالیست وبه خوبی کار میکند توصیه میکنم که بسازید
جناب رجبی تقاضامندم که اگر مدار های این چنینی دارید حتما در این تایپک قرار دهید تا بنده و دوستان از آن استفاده کنیم
سپاس

بالا