آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: وضعیت لامپ

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
باسلام به استاد عزیز و بزرگوار جناب آقای رجبی، فرمایش شما کاملا درست است
سئوال عجیب و غریب بود هیچوقت کسی نمی آید یک فاز از یک تیر چراغ برق و یک فاز دیگر از یک تیر چراغ برق را نمی آید به یک لامپ وصل کند تا چنین آزمایشی کند لذا من منظورم تایید پاسخ اولی بود
با سلام :
با تشکر بله درسته ... حال فرض کنیم که این دو تیر برق جدا از هم را به دو نیروگاه جدا از هم بزرگ کشوری تعمیم دهیم - ایا معقولانه نیست که ؟ انرژی حاصل این دو نیروگاه برق را با هم جمع کرد ؟؟؟ صد البته این یکی همون موردی هست که شباهت زیادی به سوال درخواست کننده داره و از طرق مختلفی { ارسال سینک و دیتای کنترلی توسط حامل های کریر PLC بین سه خط فاز برق فشار قوی و..... } و بالاخره میتوان با سنکرون کردن و تطبیق فازی !! هر چند نیروگاه را با هم مرتبط و جمع کرد اما از دیدگاه دو تیر برق جدا از هم و یا حتی دو ژنراتور برق جدا از هم مقرون به صرف نخواهد بود و معمولا از چنین عملی اجتناب باید کرد .
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
پس جناب رجبی ما نمی تونیم لامپو روشن کنیم چون نمی تونیم 2تا منبع ac رو به هم متصل کنیم؟؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
دوست عزیز TABASOOMTZ عوض اینکه استاد دارن تجربه سینن استفاده الیسن هی توپ آتسان!!!!!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
پس جناب رجبی ما نمی تونیم لامپو روشن کنیم چون نمی تونیم 2تا منبع ac رو به هم متصل کنیم؟؟

با سلام :
فقط از یک جهت می تونید روشن کنید .{ اگر ضرورتی باشد که یک لامپ از دو منبع جداگانه روشن گردد !!! حداقلش لازمه اش این هست که توسط یک سویچ دو راهه و با تغییر وضعیت ان لامپ فوق را روشن کنید } .
هیچ وقت دو منبع متناوب جدا از هم را نمی توان بدون کنترلر با هم جمع کرد - ساده ترین مثال برای توجیه اینکه : ممکن هست فاز یک منبع در اوج { پیک تو پیک } نسبت به نول خود باشد و دیگری نسبت به نول خود در حداقل !!! و این یعنی اتصال دو سیم که دارای ولتاژ های مختلف هستند .
موفق باشید .

اگر فازها متفاوت باشه که به جای لامپ بابای صاحب لامپ در فراق فرزند میسوزه :narahat:اما اگر هر دو سیم فاز و نول از یک منبع acمثلا یکی ار پریز هال و دیگری از پریز پذیرائی باشه خوش به حال صاحب لامپ میشه و بابای اون هم توی شادیش شرکت میکنه:11683:. اما در جریان dc هر چقدر هم که ولتاژ دو منبع مثل هم باشه مشروط به اینکه منبع اصلی قبل از یکسو ساز فرکانس پائین باشه تقریبا مشکلی پیش نمیاد :tennis: اما اگر از منابع سویچینگ استفاده کرده باشند احتمال اینکه یکی از یکسوسازها زودتر سویچ کنه زیاده و یکسوساز دوم حتما داغ کرده::badass:: و فراق یار حاصل میگردد و اما در مورد باطریها هم به عرض برسانم نکن جان من چون اونوقت این دو باطری مثل دو تا هوو::badass:::violent-smiley-093: شروع میکنند به از هم دزدی کردن و به جون هم افتادن که نتیجه اون میشه همون داغدار شدن پدر صاحب باطری.:computer::207::99::angel2:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام

7.png
نوشته اصلی توسط Hamiddidari

سلام اگه کسی به استاد رجبی دسترسی داره