آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: مشکلات کلی منابع سویچینگ قسمت اول: علل کلی کم بودن ولتاژ های خروجی مدار های تغذیه سویچینگ

molaeiabbas

کاربر
2012-10-10
53
169
سلام به همه اساتید گرامی
من حدود یک سال هست که این تاپیک ها رو پیگیری می کنم. یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران با آن رو برو هستند کم بودن ولتاژ های خروجی زیر بار و یا زمانی که حتی زیر بار نیستند هست . می خواستم از اساتید محترم خواهش کنم که اگر امکانش هست آیا می تونند برای یک فرد مبتدی مانند من رو راهنمایی کنند که به ترتیب باید کدام قسمت های کلی رو بررسی کنه تا بتونه به جواب برسه. منتظر پاسخ های اساتید بزرگوار هستم.:tennis:

Padashi

VIP+ افتخاری
کاربر
سلام به همه اساتید گرامی
من حدود یک سال هست که این تاپیک ها رو پیگیری می کنم. یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران با آن رو برو هستند کم بودن ولتاژ های خروجی زیر بار و یا زمانی که حتی زیر بار نیستند هست . می خواستم از اساتید محترم خواهش کنم که اگر امکانش هست آیا می تونند برای یک فرد مبتدی مانند من رو راهنمایی کنند که به ترتیب باید کدام قسمت های کلی رو بررسی کنه تا بتونه به جواب برسه. منتظر پاسخ های اساتید بزرگوار هستم.:tennis:
با سلام:
همکار محترم جواب سوال جنابعالی در پست زیر موجود هست
امیدوارم با بررسی دقیق تر نتیجه مورد نظر را بدست اورید
[hide]منابع تغذیه | Power Supplies [/hide]

molaeiabbas

کاربر
2012-10-10
53
169
سلام منبعی که فرمودید بسیار خوب بود منتها پیدا کردن تاپیک هایی که در رابطه با این موضوع هستند بدلیل پراکندگی مشکل هستش. من می خوام اساتید مهم ترین عواملی که باعث این مشکل شده را در همین تاپیک مطرح کنند تا کاربران بجای گشتن در تاپیک های پراکنده توی همین تاپیک براحتی بتونند مهم ترین عوامل احتمالی رو بررسی کنند و به نتیچه برسند. مثلا بررسی خازن های خروجی یکی از این عوامل میتواند باشد اما خیلی وقت ها هم شنیدم که کاربر می گوید که آن ها دچار مشکلی نیستند ولی بازم مشکل پابرجاست. مشکل دیگه اینجاست که در اکثر این تاپیک ها فرد سوال کننده به جواب نمی رسه و در نتیجه بحث به اصطلاح به سرانجام نمی رسه یعنی واقعا معلوم نمیشه که مشکل از اون مواردی که راهنمایی کنندگان می گن بوده و یا خیر. با تشکر از همه دوستان بویژه از استاد غزال که توجه ویژه ای به بنده دارند.

آخرین ویرایش:

molaeiabbas

کاربر
2012-10-10
53
169
سلام
زمانی که ولتاژ خروجی ها کاهش پیدا می کند دو حالت مطرح است:
1- ولتاژ تولید شده توسط مدار چاپر (ماسفت ها، ترانس اصلی) پایین تر از میزان استاندارد است.
2- ولتاژ تولید شده چاپر استاندارد است اما از هیت سینک دوم به بعد یعنی مدار صاف کننده ی این جریان ها مشکل وجود دارد.
برای این که متوجه شویم که مشکل از چه نوعی است ولتاژ های پایه ی وسطی دیود های شاتکی هیت سینک دوم را اندازه می گیریم اگر ولتاژ ها استاندارد بود که مشکل از نوع دوم است یعنی مشکل در مدار چاپر است و در غیر این صورت مشکل در مدار صاف کننده و یا smoothing می باشد.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام به همه اساتید گرامی

سلام
همونطور که دوست عزیز در پست بالا اشاره فرمودند یکی از عوامل نیز ترانزیستورهای کوچک میباشند
خود بنده نیز با این مشکل خیلی دست و پنجه نرم کردم ودر پست http://www.irantk.ir/irantk58852/#post333364

با راهنمایی دوست گرامی مشکلم برطرف گردید
امیدوارم مشکل شما نیز مرتفع گردد

بالا