آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: نحوه ی فهمیدن افت ولتاز در مقاومت

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
من می خواستم ببینم چطوری می شه فهمید مثلا یه مقاومتی که به پایه ی بیس ترانزیستور وصله چقدر افت ولتاز داره در حالی که نه جریانشو می دونیم نه ولتاز سمت دیگر مقاومت رو به این شکا که به یک سمت مقاومت 5ولت وصله و مقدار مقاومت هم 6.8کیلو وبعد به بیس ترانزیستور وصله و چه جریانی رو هم می کشه نمی دونیم چطوری می تونیم بفهمیم که چقدر افت داره؟؟

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,870
MASHHAD
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
من می خواستم ببینم چطوری می شه فهمید مثلا یه مقاومتی که به پایه ی بیس ترانزیستور وصله چقدر افت ولتاز داره در حالی که نه جریانشو می دونیم نه ولتاز سمت دیگر مقاومت رو به این شکا که به یک سمت مقاومت 5ولت وصله و مقدار مقاومت هم 6.8کیلو وبعد به بیس ترانزیستور وصله و چه جریانی رو هم می کشه نمی دونیم چطوری می تونیم بفهمیم که چقدر افت داره؟؟

باسلام
دوست عزیزمقدارجریانی که ازمقاومت میگذرد وافت میکند بستگی به اهم ووات مقاومت دارد ولی باز هم دقیق نمیتوان محاسبه کرد ولی در اکثر مدارات الکترونیک بعد از مقاومت یک دیود زینر جهت تثبیت ولتاژ به کار میبرند.
منتظر نظر دیگر دوستان هم باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
باسلام
دوست عزیزمقدارجریانی که ازمقاومت میگذرد وافت میکند بستگی به اهم ووات مقاومت دارد ولی باز هم دقیق نمیتوان محاسبه کرد ولی در اکثر مدارات الکترونیک بعد از مقاومت یک دیود زینر جهت تثبیت ولتاژ به کار میبرند.
منتظر نظر دیگر دوستان هم باشید .

سلام
ممنون که پاسخ دادین بله اینا رو می دونم من فقط می خوام ببینم چطوری می شه افت ولتازی رو که در مقاومت به وجود می یاد رو فهمید بدون اینکه جریان رو که مثلا از پایه ی بیس رد می شه رو نمی دونی ؟؟در ضمن ولتاز سمت دیگه مقاومت رو هم نمی دونی؟؟

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام
بستگی به یک سری مسائل داره اما از نظر تئوری ولتاژ بیس 0.6 تا .07 بیشتر از امیتر هست . حالا اگه امیتر رو زمین در نظر بگیریم ولتاژ بیس 0.6 ولت میشه پس یک سر مقاومت بود 5 ولت یه سر هم شد 0.6 که ولتاژ دوسر مقاومت میشه 4.4 ولت حالا جریانش هم که همون جریان بیس هست میشه 0.000647 امپر یا 647 میکرو امپر

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
سلام
بستگی به یک سری مسائل داره اما از نظر تئوری ولتاژ بیس 0.6 تا .07 بیشتر از امیتر هست . حالا اگه امیتر رو زمین در نظر بگیریم ولتاژ بیس 0.6 ولت میشه پس یک سر مقاومت بود 5 ولت یه سر هم شد 0.6 که ولتاژ دوسر مقاومت میشه 4.4 ولت حالا جریانش هم که همون جریان بیس هست میشه 0.000647 امپر یا 647 میکرو امپر

بله حق با شماست اما شما فرض کردین که 0.6ولت است شاید ترانزیستور به اشباع رفته یعنی ولتاز بیس با اون مقاومت بیس بیش از 0.6شده و به اشباع رفته!!!یا اصلا امیتر زمین نیست اون وقت چی می شه؟؟؟

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
بله حق با شماست اما شما فرض کردین که 0.6ولت است شاید ترانزیستور به اشباع رفته یعنی ولتاز بیس با اون مقاومت بیس بیش از 0.6شده و به اشباع رفته!!!یا اصلا امیتر زمین نیست اون وقت چی می شه؟؟؟

همونطور که گفتم بستگی به یه سری مسائل داره یکیش همین ناحیه ای که ترانزیستور توش قرار میگیره .
اما برای محاسبه عملی باید به دیتا شیت ترانزیستور برید و مقادیر مورد نظر رو بدست بیارید و بر اساس اون مدار رو طراحی یا تحلیل کنید .
در صورتی که امیتر زمین نباشه میتونید از روش kvl بدست بیارید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
همونطور که گفتم بستگی به یه سری مسائل داره یکیش همین ناحیه ای که ترانزیستور توش قرار میگیره .
اما برای محاسبه عملی باید به دیتا شیت ترانزیستور برید و مقادیر مورد نظر رو بدست بیارید و بر اساس اون مدار رو طراحی یا تحلیل کنید .
در صورتی که امیتر زمین نباشه میتونید از روش kvl بدست بیارید .
سلام
پس می شه این مدار رو تحلیل کنید ببینیم تو خروجی چی داره مدار هم توتم پل هست
attachment.php

و تغذیش هم 10ولته ورودیش هم یه پالسه

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
کدوم مدار ؟ من عکس یا چیز دیگه ای نمیبینم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: DPS12
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا