آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اشکال در پاور کامپیوتر مدل ایسوز ATX 1600

mj_local

کاربر
2012-02-04
105
419
تهران
موس فت هم به این شکل کلا تست بگیر محض اطلاعات عمومی
پراب قرمز رو بزن سمت چپ و پراب مشکی رو بزار وسط عددی بین 400 تا 700 نشون میده و حالا پراب مشکی همون وسط باشه و پراب قرمز رو بزن راست هیچ عددی رو نباید نشون بده و بی نهایت باشه یعنی اصلا راه نمیده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: سرمد

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
درود
اول اینکه این قطعاتی که تعویض کردید خراب بودند یا اتفاقی تعویض کردید؟؟
دوم ولتاژ سیم بنفش باید 5 ولت باشه نه 12 ولت
خازنهای خروجی در صورتی که نشتی یا بادکرده هستند تعویض کنید

عرض ادب و احترام خدمت استاد عزیز
1) موس فت تست شد ، چون در تست مشکل داشت تعویض شد. البته شماره موس فت جدید با قبلی فرق میکنه ، موقع خرید به من گفتند این شماره هم جواب میده آیا درسته ؟
2) دو عدد مقاومت سوخته بودند ، لذا تعویض شدند.
3) تعویض خازنµf 4/7 - 50V براساس مطالعه تجربیات دوستان در تایپکهای دیگر انجام شد.
4)فرمایش حضرتعالی درست بود ولتاژ سیم بنفش 5ولت درست است (من با اهمتر آنالوگ گرفته بودم که درست نشان نداد با مولتی متر گرفتم درست نشان داد) .
منتظر اوامر بعدی حضرتعالی هستم . باتشکر

با سلام اگه موسفتي كه تعويض كرديد و فقط پايه هاي موسفت اتصال شده باشه خرابي زنر و مقاومت كم اهم اطراف موسفت مشهوده و اگر موسفتي تعويضي تركيده باشه احتمال خرابي چك كوچك استندباي ميرود
ببين در خازن خروجي چك استندباي ١٢ ولت رو داري يا نه. اگه ولتاژ مورد نظر رو نداري ديود خروجي بزرگ و چك را بيرون مدار تست كن اعلام نتيجه فراموش نشود

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
بین دو تا هیت سینگ 2 تا ترانزیستور c945 داری بیرون بیار تست بگیر کنارش هم 2-3 تا in4148 داری اونا رو هم تست کن
عرض ادب و احترام
بین دوتا هیت سینگ دوتا ترانزیستور به شرح ذیل بود که خارج از مدار بدین ترتیب تست شد:
1) C945 (سلکتور اهمتر روی تست دیو تنظیم و پراب قرمز روی پایه راست و پراب مشکی یک بار روی پایه وسط و یک بار روی پایه چپ مقدار 833 را نشان داد.
2) C168 درست زیر دیود بزرگ ( پراب مشکی راست و قرمز چپ عدد 1028) ( پراب مشکی راست و قرمز وسط عدد629 نمایش داده میشود.
3) دیود بزرگ (پراب موافق 510 و مخالف عدد 1)
ضمنا" فرمودید in4148 ، لطفا" در این مورد بیشتر توضیح دهید.
چوک اعلام شده کدام است وسطی یا کناری (سمت چپ کوچک) لطفا" روش تست آونو هم بفرمایید.
خازن خروجی کدام است؟
مجدد از عنایتی که شما اساتید نسبت به بنده دارید کمال تشکر و قدردانی میگردد.

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,679
176,826
iRanTK.iR
عرض ادب و احترام
بین دوتا هیت سینگ دوتا ترانزیستور به شرح ذیل بود که خارج از مدار بدین ترتیب تست شد:
1) C945 (سلکتور اهمتر روی تست دیو تنظیم و پراب قرمز روی پایه راست و پراب مشکی یک بار روی پایه وسط و یک بار روی پایه چپ مقدار 833 را نشان داد.
2) C168 درست زیر دیود بزرگ ( پراب مشکی راست و قرمز چپ عدد 1028) ( پراب مشکی راست و قرمز وسط عدد629 نمایش داده میشود.
3) دیود بزرگ (پراب موافق 510 و مخالف عدد 1)
ضمنا" فرمودید in4148 ، لطفا" در این مورد بیشتر توضیح دهید.
چوک اعلام شده کدام است وسطی یا کناری (سمت چپ کوچک) لطفا" روش تست آونو هم بفرمایید.
خازن خروجی کدام است؟
مجدد از عنایتی که شما اساتید نسبت به بنده دارید کمال تشکر و قدردانی میگردد.

سلام

شما مثل اينکه از اصول تعميرات و کار " حداقل پاور " چيزي نمي دونيد !

ببين وقتي شما ولتاژ استندباي رو داريد دليلي نداره مثلا ديودهاي پل و ترانزيستور قسمت استندباي رو چک کنيد ؟!

شما پايه PS_ON که سيم سبز رنگي هست رو به يکي از سيم هاي مشکي اتصال کوتاه کنيد ببينيد خروجي داريد يا نه ؟ اگر داشتيد ولتاژ ها رو طبق تصاوير چک کنيد اگر نداشتيد توي اون ترانس چاپر که بزرگتر هست مشکل داريد حالا يا اون دو تا 13007 مشکل دارند يا قطعات اطرافشون و ......... کلا از قسمت استندباي بيا بيرون ........

ATX Schematic.jpg

24-pin-atx-pinout.jpg

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
شما مثل اينکه از اصول تعميرات و کار " حداقل پاور " چيزي نمي دونيد !
عرض ادب و احترام
بزرگوار همانگونه که در تایپیک شماره 15 ارسال نمودم:
((2- ولتاژ موجود به این ترتیب است ( سیم سبز 3/79 ولت ) ( سیم بنفش 5/16 ولت) مابقی سیم ها ولتاژ ندارند.
3- با اتصال سیم های زرد و بنفش فن نمیچرخد))
ضمن اینکه بنده تعمیر را مرحله به مرحله با راهنمایی دوستان و اساتید گرامی در حال انجام و پیگیر هستم .
از راهنمایی حضرتعالی متشکرم . منتظر اوامر بعدی حضرتعالی هستم.

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,679
176,826
iRanTK.iR
عرض ادب و احترام
بزرگوار همانگونه که در تایپیک شماره 15 ارسال نمودم:
((2- ولتاژ موجود به این ترتیب است ( سیم سبز 3/79 ولت ) ( سیم بنفش 5/16 ولت) مابقی سیم ها ولتاژ ندارند.
3- با اتصال سیم های زرد و بنفش فن نمیچرخد))
ضمن اینکه بنده تعمیر را مرحله به مرحله با راهنمایی دوستان و اساتید گرامی در حال انجام و پیگیر هستم .
از راهنمایی حضرتعالی متشکرم . منتظر اوامر بعدی حضرتعالی هستم.

سلام

چه کسي گفته زرد و بنفش رو به هم اتصال بديد يا به جايي اتصال بديد تا همين حالا يک اخطار تخلف براش صادر کنم ؟

من ميگم سيم سبز که در تصوير نوشته PS_ON رو به يکي از سيم هاي سياه متصل کنيد شما ميگيد سيم زرد و بنفش !

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
من ميگم سيم سبز که در تصوير نوشته PS_ON رو به يکي از سيم هاي سياه مت .صل کنيد شما ميگيد سيم زرد و بنفش !
عرض ادب و احترام
دوست عزیز شما گویا خیلی عصبانی هستید!!
بله شما فرمودید من هم گفتم فقط سیم سبز و بنفش ولتاژ دارند (اون هم براساس مراحلی که در تایپیک بود بررسی شده بود) مابقی ولتاژ ندارند و با اتصال سیم سبز به مشکی هیچ اتفاقی نمی افتد.
ضمن اینکه یکی از دوستان گفته بود اگر سیم زرد و بنفش رو بهم وصل کنی فن میچرخه یا نه که جواب دادم نه .
درصورتیکه عصبانی نمیشوید ، منتظر اوامر بعدی حضرتعالی هستم.

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
درود

رهنمودهای بزرگوار Service Manual عزیز
که استاد و سرور و راهنمای ماست با دقت به کار گیرید.
با توجه به داشتن ولتاژ در سیم سبز و بنفش
بیانگر این است که قسمت استندبای آن سالم است.( یعنی از منطقه ورودی تا ترانس های کوچک )
مدار از قسمت هیت سینگ اول با دو عدد ترانزیستور مشابه الی هیت سنگ دوم و دیود های شاتکی آن
دچار اتصال کوتاه و یا اینکه شورت هستند.

اما منظور سوال دوستمون از اتصال سیم زرد و بنفش
اگر با اتصال سیم زرد و بنفش فن می چرخد
یا آی سی سوخته و یا اینکه ترانزیستور روی هیت سینگ اول سوخته است .
اگر پاور روشن و سپس خاموش شد آی سی سالم است.

سرمد

کاربر
2013-07-29
200
376
تهران
عرض ادب و احترام خدمت شما دوست گرامی

اینجانب از رهنمودهای شما بزرگواران irantk ، خصوصا" استاد عزیز
Service Manualکمال تشکر و قدردانی را دارم.
مدار از قسمت هیت سینگ اول با دو عدد ترانزیستور مشابه الی هیت سنگ دوم و دیود های شاتکی آن دچار اتصال کوتاه و یا اینکه شورت هستند.
آیا مواردی که فرمودید این دو ترانزیستوری است که چک شده اند ، آیا درست چک شده اند
((بین دوتا هیت سینگ دوتا ترانزیستور به شرح ذیل بود که خارج از مدار بدین ترتیب تست شد:
2) C168 درست زیر دیود بزرگ ( پراب مشکی راست و قرمز چپ عدد 1028) ( پراب مشکی راست و قرمز وسط عدد629 نمایش داده میشود.))
باتشکر

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
درود
دوست عزیز آموزش تست قطعات در انجمن موجود می باشد .
جهت یادآوری
برای تست ترانزیستورها قبل از هر چیز شماره نوشته شده برروی قطعه در گوگل سرچ نمایید تا مشخص شود که ترانزیستور هست و یا اینکه از نوع فت می باشد.
اگر ترانزیستور بود پایه ها به این نام ها است ( بیس - امیتور - کلکتور )
و اگر فت بود پایه ها ( گیت - سورس - درین )

حال مولتی متر را در حالت تست دیود قرار دهید
1- تست ترانزیستور : بیس به امیتور و کلکتور از یک طرف راه می دهد و از طرف دیگر راه نمی ندهد و امیتور و کلکتور هم از هیچ طرف به یکدیگر راه نمی دهند. ( با تعویض پراب مولتی متر )

2- تست فت : گیت به سورس و درین از هیچ طرف به یکدیگر راه نمی دهد و درین و سورس هم از یک طرف به هم راه می دهند و از طرف دیگر راه نمی دهند .

بالا