آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: بیرون آوردن میکروسوئیچ (دکمه ها) توسط هیتر هوا بدون خرابی میکروسوئیچ و برد

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
سلام
این تاپیک برای خیلی وقت پیشه ولی من تازه کارم و با در آوردن ترانزیستور مشکل دارم.امروز هرچی حرارت روی یه ترانزیستور ماسفت روی یه مادربرد گیگا گرفتم نتونستم خارجش کنم!
هیتر گرداک و درجه حرارت رو اول روی 350 گذاشتم و بعد افزایش دادم تا 470 و درجه باد هم در کمترین حالت روی 3.5 و بیشترین حالت روی 5 قرار دادم ولی بعد از تقریبا 7-8 دقیقه فقط پایه گیت ترانزیستور معلوم بود که قلعش ذوب شده!!!(تو این مدتطولانی 7-8 دقیقه و با این درجه حرارت مطمئنا کار ترانزیستور تموم شده)
چندین نوع فلکسی هم استفاده کردم(Lot129و Lot190)
ایراد کار کجاست؟
اگر از فلکسی خاصی استفاده میکنید که با 250 قلع ذوب میشه لطف میکنید بگید بنده هم تهیه کنم؟
عذرخواهی میکنم اگه پستم جای مناسبی نیست.
ممنون
سلام دوست گرامی راهکاری که خودم انجام میدم رو بهت میگم ابتدا مادر برد رو بزار بالای یک منبع گرمایی تا حسابی گرم بشه مثلا بخاری مین که گرم شد به راحتی با هیتر میتونی فت رو ازاد کنی و درش بیاری موفق باشی

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
آقا امید ،اگه برای مشکلتون تاپیک جدا ایجاد می کردید خیلی بهتر می شد و برا بقیه دوستان نیز تجربه مفیدی می شد .برای جدا کردن فت ها می تونید با هیتر یا هویه مقداری لحیم به کناره محل اتصال بدنه فلزی و هر کدوم از پایه های فت اضافه کنید و براحتی فت رو جدا کنید .البته می تونید همزمان از هیتر و هویه هم استفاده کنید به اینصورت که چند ثانیه ای فت رو گرم کنید و سپس باد هیتر رو با زاویه 45 درجه روی پایه ها متمرکز کنید و نوک هویه رو کنار بدنه فلزی بذارید .فت براحتی جدا می شه ،فقط یه مشکل کوچولو وجود داره که متاسفانه دست سومی نداریم که فت رو برداریم و باید با نوک هویه به آرامی از سمت بدنه فلزی ،فت رو بلند کنیم .قسمت فلزی که جدا بشه ،خیلی راحت فت رو با پنس گرفته و با گرفتن هیت روی پایه ها ،فت رو جدا کنید .در مورد خمیر فلکس هم مطمئنا خمیر فلکس مرغوب تاثیر بسزائی داره .پیشنهاد می کنم از مارک AMTECH که ظرفی به رنگ سبز داره استفاده کنید .
موفق باشید .

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
ممنون از لطف مهندسین عزیز...
انجام میدم فرمایشاتتون رو ولی هیتر رو چه دمایی باشه بعد از اینکه قلع اضافه کردم؟باد بالای 2 باشه یا کلا رو چند باشه؟
اگر نیاز میبینید و اجازه کپی هست ؟یه تاپیک ایجاد کنم و با نقل قول از شما دوستان هم پاسخ هاتون رو انجا کپی کنم.
مجددا ممنون از لطفتون

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
تاپیک رو ایجاد کنید تا ادامه مطلب رو در اون تاپیک ادامه بدیم

تاج

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-03-15
458
1,638
اهواز
سلام
این تاپیک برای خیلی وقت پیشه ولی من تازه کارم و با در آوردن ترانزیستور مشکل دارم.امروز هرچی حرارت روی یه ترانزیستور ماسفت روی یه مادربرد گیگا گرفتم نتونستم خارجش کنم!
هیتر گرداک و درجه حرارت رو اول روی 350 گذاشتم و بعد افزایش دادم تا 470 و درجه باد هم در کمترین حالت روی 3.5 و بیشترین حالت روی 5 قرار دادم ولی بعد از تقریبا 7-8 دقیقه فقط پایه گیت ترانزیستور معلوم بود که قلعش ذوب شده!!!(تو این مدتطولانی 7-8 دقیقه و با این درجه حرارت مطمئنا کار ترانزیستور تموم شده)
چندین نوع فلکسی هم استفاده کردم(Lot129و Lot190)
ایراد کار کجاست؟
اگر از فلکسی خاصی استفاده میکنید که با 250 قلع ذوب میشه لطف میکنید بگید بنده هم تهیه کنم؟
عذرخواهی میکنم اگه پستم جای مناسبی نیست.
ممنون

سلام
بنده اینجور قطعات ضمخت با یه هویه60وات راحت زیر5 ثانیه میکشم بیرون//البته کمی سیم لحیم اولش میزنم ک گرما رو خوب منتقل کنم به کف موسفت//گاها هم حتی قطعات smd یک میلیمتری/
***مثلا همین دیشب، یه گیرنده دیجیتال 2 تا ترازیستور براش از اوراق جابجا کردم با هویه60-مهم اینکه بتونی گرما خیلی سریع ودقیق منتقل کنی***

بالا