آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: بیرون آوردن میکروسوئیچ (دکمه ها) توسط هیتر هوا بدون خرابی میکروسوئیچ و برد

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام حتما شده واستون اتفاق افتاده نمونه کلیدی رو نیاز داشته باشید اما یا توی بازار شهرتون گیر نیاد یا تموم کرده باشید اما روی برد های اوراقی داشته باشید اما اگر بخواهید سالم اون رو در بیارین که نه میکروسوئیچ آسیب ببینه و نه برد اصلی باید
برای بیرون آوردن میکروسوئیچ های smd
[hide]هیتر را در درجه 250 درجه سانتیگراد قرار داده
توجه داشته باشید نه بیشتر باشد و نه کمتر و بگذارید خوب گرم شود و مطمئن باشیدبه میکروسوئیچ و برد آسیب نمیرسد سپس با پنس بلند کنید .[/hide]
نکته دیگر اینکه در انتخاب سر هویه دقت کنید تا هوا به صورت مساوی و کامل به هر دو پایه برسد .

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
دوست عزیز برای این که یک قطعه به صورت صحیح بیرون بیاد باید هم توجه داشت که یک درجه حرارتی را در نظر گرفت که برای گرم کردن قطعه کافی باشد بنده عرض کردم به برد هم آسیب نرسد حال اگر بخواهید از پشت برد حرارت دهید باید حرارت را روی مقدار بیشتری قرار داده و این دفعه برد باد میکند .

mavaramat

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-07
409
4,732
ممنون.قصد نداشتم روش شما رو زیر سوال ببرم.اتفاقا روش جالبی هست حتما استفاده میکنم.
چیپ ها رو در بورد های پی سی با سشوار صنعتی از زیر گرم میکنن و بر میدارن(خودم انجام دادم فقط باید برد رو قبلش با همون سشوار گرم کنیم).
ببخشید کامل توضیح ندادم،بورد رو از زیر گرم میکنیم(تا یه حد مطلوبی نه تا وقتی برد باد کنه،با تمرین دستتون میاد) و از بالا حرارت میدیم و به راحتی قطعه رو برمیداریم.توجه داشته یاشید که توی برد موبایل که خیلی حساس هست به همین روش قطعات ی که به گرما حساس هستند رو در میارن.
یا علی

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام حتما شده واستون اتفاق افتاده نمونه کلیدی رو نیاز داشته باشید اما یا توی بازار شهرتون گیر نیاد یا تموم کرده باشید اما روی برد های اوراقی داشته باشید اما اگر بخواید سالم اون رو در بیارین که نه میکروسوئیچ اسیب ببینه و نه برد اصلی باید
برای بیرون اوردن میکروسوئیچ های smd
hidden content may not be quoted
نکته دیگر اینکه در انتخاب سر هویه دقت کنید تا هوا به صورت مساوی و کامل به هر دو پایه برسد .

دوست عزیز

[hide]برای بیرون اوردن میکروسویچ و کانکتور و سوکت همیشه سعی کنید از سشوار صنعتی استفاده کنید و برای گذاشتن ان نیز همیشه از هویه متغیر استفاده کنید از سشوار صنعتی هم می توانید برای گذاشتن قطعه استفاده کنید البته در مواقعی که پایه های قطعات ریز و بسیار نزدیک به هم باشد هرگز از هیتر استفاده نکنید چون قطعات پلاستیکی مانند کانکتور و سوکت و میکروسویچ و ... را ذوب می کند و هنگام برداشتن این گونه قطعات با سشوار صنعتی هرگز با پنس ان را برندارید وقتی لحیم پایه های ان ذوب شد با نوک پنس به قطعه پلاستیکی مورد نظر ارام ضربه بزنید و قطعه را به اصطلاح پرت کنید با اینکار قطعه سالم بیرون می اید
[/hide]
با تشکر

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
شما درست میفرمایید برای همین هم بنده عرض کردم روی 250 درجه سانتیگراد چون سشوار صنعتی هم وقتی روی قدرت کم باشد 250 درجه سانتیگراد میباشد و فرقی با یکدیگر نمیکنند اما برتری سشوار متغییر در این است که میتوان مقدار پرتاب باد را هم تنظیم کرد تا قطعات ریز جا به جا نشوند و برای جا زدن قطعات به هیچ عنوان نصب توسط هیتر توصیه نمیشود چون دقت و مرغوبیت لحیم کاری ندارد و به اگر قرار باشد با هر هیتری با حرارت بالا اقدام به نصب نمایید پلاستیک اب میشود..
ضمنا اگر کنار قطعه قطعات ریز دیگر باشد ممکن است هنگام پرت کردن قطعه به انها بخورد و انها را جا به جا یا بکند و دوباره عرض میکنم با این حرارت میکروسوئیچ آسیب نمیبیند پس با پنس بلند کنید خراب نمیشود اما اگر میکروسوئیچ خیلی ریز بود با یک تیغ به ان طرف یک قطعه ای نصب نباشد اقدام به بلند کردن نمایید.

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
ممنون.قصد نداشتم روش شما رو زیر سوال ببرم.اتفاقا روش جالبی هست حتما استفاده میکنم.
چیپ ها رو در بورد های پی سی با سشوار صنعتی از زیر گرم میکنن و بر میدارن(خودم انجام دادم فقط باید برد رو قبلش با همون سشوار گرم کنیم).
ببخشید کامل توضیح ندادم،بورد رو از زیر گرم میکنیم(تا یه حد مطلوبی نه تا وقتی برد باد کنه،با تمرین دستتون میاد) و از بالا حرارت میدیم و به راحتی قطعه رو برمیداریم.توجه داشته یاشید که توی برد موبایل که خیلی حساس هست به همین روش قطعات ی که به گرما حساس هستند رو در میارن.
یا علی
اختیار دارید
ممنون از توضیح تان آیا با این روش باید هم زمان از دو هیتر یا سشوار صنعتی استفاده کرد ؟

hojatka

کاربر vip
vip
کاربر
2007-04-02
173
1,317
اصفهان
با عرض سلام وخسته نباشید
بهترین روش برداشتن قطعات smd به خصوص دارای پلاستیک [hide][/hide]
[hide]استفاده از قرص ضد قلع میباشد بدین صورت که مقداری از قرص را برداشته وبا دقت روی پایه ها میگذاریم وبا هویه حرارت میدهیم هنگامی که ضد قلع به پایه ها چسبید با کوچکترین فشار وارده به قطعه از جایش کنره میشود بدون اینکه به لرد ودیگر قطعات آسیب برساند
[/hide]

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
سلام
این تاپیک برای خیلی وقت پیشه ولی من تازه کارم و با در آوردن ترانزیستور مشکل دارم.امروز هرچی حرارت روی یه ترانزیستور ماسفت روی یه مادربرد گیگا گرفتم نتونستم خارجش کنم!
هیتر گرداک و درجه حرارت رو اول روی 350 گذاشتم و بعد افزایش دادم تا 470 و درجه باد هم در کمترین حالت روی 3.5 و بیشترین حالت روی 5 قرار دادم ولی بعد از تقریبا 7-8 دقیقه فقط پایه گیت ترانزیستور معلوم بود که قلعش ذوب شده!!!(تو این مدتطولانی 7-8 دقیقه و با این درجه حرارت مطمئنا کار ترانزیستور تموم شده)
چندین نوع فلکسی هم استفاده کردم(Lot129و Lot190)
ایراد کار کجاست؟
اگر از فلکسی خاصی استفاده میکنید که با 250 قلع ذوب میشه لطف میکنید بگید بنده هم تهیه کنم؟
عذرخواهی میکنم اگه پستم جای مناسبی نیست.
ممنون

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
دوست عزیز بنده مادر برد کار نمیکنم اما اگر کار میکردم حتما یک اینفرارد 4 کاره می گرفتم چون از زیر هم حرارت میده راحت میتونید قطعات رو در بیارید .

بالا