آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: کمک در تغذیه ال ای دی

anzal

کاربر
2013-07-13
32
47
با سلام. من 10 تا ال ای دی رو به صورت سری بستم و میخوام فقط از یک خط جریان استفاده کنم. چطور میشه با میکرو هر کدوم از ال ای دی هارو که میخوام روشن کنم.مثلا یه بار یکی در مین.یه بار دوتا در مینون.کاری به برنامه نویسیش ندارم.مسئله اصلی اینه که اگه یه ال ای دی خاموش بشه بقیه هم خاموش میشه.با چه ترفندی اون ال ای دی مد نظر رو که میخواد خاموش بشه اتصال کوتاه بشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
با سلام. من 10 تا ال ای دی رو به صورت سری بستم و میخوام فقط از یک خط جریان استفاده کنم. چطور میشه با میکرو هر کدوم از ال ای دی هارو که میخوام روشن کنم.مثلا یه بار یکی در مین.یه بار دوتا در مینون.کاری به برنامه نویسیش ندارم.مسئله اصلی اینه که اگه یه ال ای دی خاموش بشه بقیه هم خاموش میشه.با چه ترفندی اون ال ای دی مد نظر رو که میخواد خاموش بشه اتصال کوتاه بشه؟

سلام
سوالتون یه خورده گنگه .
اگه منظورتون در هر کانال 10 تا بستید میکرو نمیتونه بیشتر از یکی دوتا رو روشن کنه ابتدا باید خروجی میکرو با ترانزیستور های پر قدرت تر تقویت و سویچ بشه .
در حالت سری نمی توان نه افکتی داد ونه حال دیگه ای داشت فقط کم نور شدن و چشمک زدن رو میتونید اعمال کنید ظمنا در این حالت بسته به ولتاژ ال ای دی به ولتاژی برابر با 25 ولت یا بیشتر نیاز پیدا می کنید.
چند تا مدار در قسمت تابلو ثابت هست میتونید به شکل سیم بندی اونها توجه کنید.
موفق باشید.

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین

سلام
اینکار امکانپذیر نمی باشد چون وقتی ال ای دی ها را سری ببندید به هر طریقی بخواهید فرمان بدهید همه ال ای دی هایی که باهم سری بسته شده اند روشن می شوند چون جریان الکتریکی در همه آنها جاری می شود.واگر هم بخواهید تعدای از ال ای دی ها را به نحوی اتصال کوتاه کنید،جریان مدار اضافه می شود و با عث سوختن ال ای دی های روشن خواهد شد مگر اینکه به طریقی متناسب با تعداد ال ای دی های اتصال کوتاه شده
مقاومتی را به مدار سری تان اضافه کنید

آخرین ویرایش:

anzal

کاربر
2013-07-13
32
47
مرسی از پاسخ شما.پس میشه به دو سر هر ال ای دی یه ماسفت و یه مقاومت سری با ماسفت اضافه کرد؟به طوری که هر قت به گیت ولتاژ برسه درین و سورس که با مقاومت به دو سر ال ای دی وصلن جریانو عبور میدن.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
مرسی از پاسخ شما.پس میشه به دو سر هر ال ای دی یه ماسفت و یه مقاومت سری با ماسفت اضافه کرد؟به طوری که هر قت به گیت ولتاژ برسه درین و سورس که با مقاومت به دو سر ال ای دی وصلن جریانو عبور میدن.
سلام
بله تحت شرایطی میتوانید اینکار را بکنید شرایطش هم اینست که چون ولتاژ گیت نسبت به پایه سورس سنجیده میشود باید مقدارش به اندازه ای باشد که ترانزیستور را روشن کند و شرط دیگر هم اینکه مقدار مقاومت را طوری انتخاب کنید که اولا نگذارد مقدار جریان مدار از حد مجازledها بیشتر شود ثانیا افت ولتاژ دوسر آن کمتر از حدود 1,7 ولت باشد چون در غیر اینصورت led روشن میماند(البته با نور کم)

بالا