آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: ترمیم المنت گرداک 952 و امثالهم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

ازآنجاکه موفق به تهیه المنت گرداک نشدم با کلکی المنت سوخته را بشرح زیر ترمیم کردم

1- ابتدا بخش غیر قابل استفاده را جدا کردم که البته نباید بیش از نصف المنت باشه (غالبا بخش انتهایی که علاوه بر گرمای خودش کل حرارت بقیه المنت با فشار هوا از روی اون عبور میکنه و بیشتر داغ میشه لذا بخش انتهایی زودتر میسوزه)

2- محل قطع را رویهم قرار دادم و با ترانس 12 ولت حدود 2 آمپر ولتاژ AC را مطابق تصویر بگونه ای به بخشی از المنت متصل کردم که جریان از نقطه تماس عبور کنه و کمی قرمز بشه

3- دراینحالت که المنت قرمز شده براحتی بهم تابیده میشود و درغیراینصورت بسادگی قادر به تاباندن المنت نخواهیم بود و خواهد شکست

و لذا ملاحظه میکنید گویی سیم مسی و قابل انعطاف را بهم پیچیده ام

4- پتانسیومتر شدت حرارت را در کمترین مقدار قرار داده و ببینید پین وسط پتانسیومتر با کدام پین کناری صفر اهم است و مقاومت حدود 200 کیلو را به این دو پین پتانسیومتر لحیم و موازی کنید

زیرا طول المنت کوتاه شده و با ولتاژ کمتری همان حرارت قبلی را تولید میکنه و لذا باید ولتاژ المنت را کم کنیم درغیراینصورت درحالیکه المنت فعلی کوتاه شده ، اگر با همان ولتاژ قبلی تغذیه بشه حرارت بیشتری تولید کرده و بزودی خواهد سوخت.

هرچه المنت کوتاه تر شده باشه باید این مقاومت موازی کوچکتر بشه مثلا اگر مجبور شده اید نصف المنت را جدا کرده و دور بیاندازید مقاومت حدود 56 کیلو مناسبه .

اینم تصاویر مربوطه
DSC01013-1.jpg

DSC01016.JPG

DSC01018.JPG

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام وتشکر فراوان از ابتکار شما
ولی بنده این المنت رو زیاد برای فروش دیدم.ولی ابتکار شما جای تقدیر داره میشه جاهای دیگه هم ازش استفاده کرد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام وتشکر فراوان از ابتکار شما
ولی بنده این المنت رو زیاد برای فروش دیدم.ولی ابتکار شما جای تقدیر داره میشه جاهای دیگه هم ازش استفاده کرد.

درصورت امکان لطفا محل فروش را پیام خصوصی فرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:

gamer1

کاربر vip
کاربر
2010-09-13
127
131
سلام

ازآنجاکه موفق به تهیه المنت گرداک نشدم با کلکی المنت سوخته را بشرح زیر ترمیم کردم

1- ابتدا بخش غیر قابل استفاده را جدا کردم که البته نباید بیش از نصف المنت باشه (غالبا بخش انتهایی که علاوه بر گرمای خودش کل حرارت بقیه المنت با فشار هوا از روی اون عبور میکنه و بیشتر داغ میشه لذا بخش انتهایی زودتر میسوزه)

2- محل قطع را رویهم قرار دادم و با ترانس 12 ولت حدود 2 آمپر ولتاژ AC را مطابق تصویر بگونه ای به بخشی از المنت متصل کردم که جریان از نقطه تماس عبور کنه و کمی قرمز بشه

3- دراینحالت که المنت قرمز شده براحتی بهم تابیده میشود و درغیراینصورت بسادگی قادر به تاباندن المنت نخواهیم بود و خواهد شکست

و لذا ملاحظه میکنید گویی سیم مسی و قابل انعطاف را بهم پیچیده ام

4- پتانسیومتر شدت حرارت را در کمترین مقدار قرار داده و ببینید پین وسط پتانسیومتر با کدام پین کناری صفر اهم است و مقاومت حدود 200 کیلو را به این دو پین پتانسیومتر لحیم و موازی کنید

زیرا طول المنت کوتاه شده و با ولتاژ کمتری همان حرارت قبلی را تولید میکنه و لذا باید ولتاژ المنت را کم کنیم درغیراینصورت درحالیکه المنت فعلی کوتاه شده ، اگر با همان ولتاژ قبلی تغذیه بشه حرارت بیشتری تولید کرده و بزودی خواهد سوخت.

هرچه المنت کوتاه تر شده باشه باید این مقاومت موازی کوچکتر بشه مثلا اگر مجبور شده اید نصف المنت را جدا کرده و دور بیاندازید مقاومت حدود 56 کیلو مناسبه .

اینم تصاویر مربوطه
مشاهده فایل‌پیوست 78787

مشاهده فایل‌پیوست 78782

مشاهده فایل‌پیوست 78788

استاد عزیز بسیار جالب بود طرح شما
حال سوال بنده اینه
پتانسیومتر شدت حرارت که فرمودید کدوم هست برای هوای گرم؟
دسته هیترم شیشه داخلیش شکسته بودم لذا دسته ی نو تهیه کردم
شدت حرارت رو مثلا روی 500 میذارم حرارت 300 میده بهم
مدل دستگاه gordak 952 هست
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد عزیز بسیار جالب بود طرح شما
حال سوال بنده اینه
پتانسیومتر شدت حرارت که فرمودید کدوم هست برای هوای گرم؟
دسته هیترم شیشه داخلیش شکسته بودم لذا دسته ی نو تهیه کردم
شدت حرارت رو مثلا روی 500 میذارم حرارت 300 میده بهم
مدل دستگاه gordak 952 هست
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

درود

پتانسیومتر یا ولوم حرارت هیتر کنار پتانسیومتر کنترل باد است.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gamer1

gamer1

کاربر vip
کاربر
2010-09-13
127
131
درود

پتانسیومتر یا ولوم حرارت هیتر کنار پتانسیومتر کنترل باد است.

سپاس

ارادتمندم استاد
منظورتون همون نزدیکترین پتانسیومتر نزدیک ولوم حرارت هست که دوپایه مشترک و یکی آزاده که میره رو پایه 3 ولوم؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ارادتمندم استاد
منظورتون همون نزدیکترین پتانسیومتر نزدیک ولوم حرارت هست که دوپایه مشترک و یکی آزاده که میره رو پایه 3 ولوم؟

درود

هر ولومی که چرخوندی و حرارت هیتر تغییر کرد همون ولوم حرارت هست.

سپاس

بالا